Vzdělání – šachy – zápas o titul mistra světa

Jakého má tento nadpis společného jmenovatele? To je jednoduché. Jde o našeho svěřence Pavla Štěcha. Když jsme v roce 2009 začínali s výukou šachu na základních školách, byl Pavel při tom. Co následovalo pak, popisují dále.

 

 

 

V roce 2009 jsme začínali s žáky 1.tříd (ročníky 2001). Pavel je ročník 1998, takže chodil již do 4.třídy. To byla jeho velká nevýhoda, protože zatímco ostatní soupeřili s přibližně stejně zkušenými soupeři, Pavel nastupoval proti o 3-4 roky zkušenějším soupeřům, a to bylo pro něj hodně těžké.

Když jsme poprvé vyrazili na MČR družstev starších žáků do legendárních Zaječic, museli jsme rozhodnout, kdo bude hrát na 1.šachovnici. Nastupovat na „1.desce“ je největší čest, zato je to hodně těžké, protože tam potkáte nejlepší hráče všech týmů. Nakonec jsme se rozhodli pro Pavla a to proto, že jsme si řekli, že když je o tři roky starší než ostatní, že těžký chlebíček na 1.descce ustojí nejlépe. Tým něco vyhrál, ale Pavel všech devět partií prohrál. Bojoval ale jako lev, hrál dlouhé partie, často všichni v týmu své partie již skončili, avšak Pavel stále hrál. Už to něco řeklo o jeho charakteru.

Jedna věc je totiž talent, ale druhá charakter. Za ty roky jsme měli spousty talentovaných dětí, ale celá řada jich nechtěla pracovat a další nebyli schopni unést porážky. Přitom když se chce každý sportovec zlepšovat, musí odehrát co nejvíce těžkých zápasů s těžkými soupeři a to s sebou přináší mnoho porážek.

Pavel hrál velice dobře i fotbal, na soustředěních ho šlo těžko oddělit od míče. Fotbalu ale nechal kvůli vulgárnímu prostředí. Zkusil hrát i stolní tenis a po roce trénování mně jako jediný náš svěřenec již porazil. Stolní tenis je totiž takovým doprovodným sportem šachistů. Po nástupu na Česko-anglické gymnázium zanechal i stolního tenisu a věnoval se jen škole a šachu. Zúčastnil se také korespondenčních kurzů UK MFF Praha z matematiky, které našim svěřencům doporučujeme a kde žáci poznají jiné rozměry matematiky. Před rokem byl Pavel vyhlášen nejlepším studentem Česko-anglického gymnázia.

V tomto školním roce složil úspěšně přijímací zkoušky na šestou nejprestižnější univerzitu na světě, na UCLUniversity College London. Zde studuje mimořádně náročný obor teoretickou fyziku. Na této univerzitě vyučovali či studovali takové osobnosti jako T.G.Masaryk, Jaroslav Heyrovský (český nositel Nobelovy ceny za chemii – studovalo tam přes 30 dalších nositelů Nobelovy ceny), Mahátma Gándí, Colin Chapman (konstruktér automobilů a zakladatel stáje Lotus Cars), Alexander Graham Bell (vynálezce mikrofonu, telefonu, gramofonu), Edwin Waterhouse (spoluzakladatel nejvýznamnější auditorské firmy Price Waterhouse) a celá řada dalších osobností ze světa vědy i politiky. Přejeme Pavlovi hodně úspěchů v tomto jistě náročném studiu.

TOP 10 univerzit světa 2017
1. Harvard University (USA)
2. Stanford University (USA)
3. Oxford University (Anglie)
4. Massachusetts Institute of Technology (USA)
5. Cambridge University (Anglie)
6. University College London (Anglie)
7. Johns Hopkins University (USA)
8. Columbia University (USA)
9. UC Berkeley (USA)
10. University of Chicago

 

Když Pavel navštívil před časem CERN ve Švýcarsku, kde je největší urychlovač částic na světě netušil, že ho budou učit kapacity, které se podílejí na výzkumu v CERNu. Jeden z jeho profesorů prý dělal poradce pro fyziku v seriálu „Teorie Velkého Třesku“, který někteří naši členové rádi sledují. Pro zvědavé teď Pavel studuje kvantovou mechaniku a Schrödingerovu rovnici, Astrofyziku a programovací jazyk Python. Zaujalo mne, že uvádí, že tam mají spoustu studentských spolků od sportovních po spolek zabývající se blockchainem, či spolek pro studenty hledající levné jídlo (v Londýně je hodně draho).

 

 Pavel také uvedl, že bydlí na koleji cca 15 minut od místa, kde svádí boj o titul mistra v šachu Magnus Carlsen a Fábio Caruana. Šel se tam podívat, jenže vstupné 400 £ není žádná sranda. Tak jen vyfotil místo, kde se zápas hraje a fotky nám poslal. Pavel vždy věděl, co chce a šel si za tím. Škola ho vybavila vědomostmi a šachy kreativitou, intuicí a schopností se správně rozhodovat, tedy myslet. Již před mnoha staletími prohlásil francouzský filosof René Descartes: „Myslím, tedy jsem.

 

Velká škoda, že drtivá většina lidí na tento výrok zapomněla. K šokujícím závěrům dospěla studie vytvořená pro potřeby NASA. Konkrétně se jednalo o test, který by poskytl efektivní prostředky pro měření kreativního potenciálu raketových vědců a inženýrů. Vědci dali tento test 1600 dětem ve věku 4-5 let. Výsledek by neuvěřitelný – celých 98% dětí spadalo do kategorie s geniální představivostí !!! Pak tento test dali dětem ve věku 10 let. S geniální představivostí jich bylo jen 30% !! Při testování dětí ve věku 15 let kleslo procento s geniální představivostí na 12%. Nakonec byli testováni dospělí po dovršení 25 let. S geniální představivostí byla zjištěna pouhá 2% testovaných jedinců. Více podrobností naleznete zde.

Dnes je možné zjistit si talent svůj i svého dítěte různými způsoby, např. pomocí Gallup testu. Každé dítě má na něco talent a ten je zapotřebí rozvíjet. Škola je samozřejmě důležitá, ale je též třeba podporovat i dětskou kreativitu, k čemuž je šachová hra ideální. Není asi náhoda, že Evropský parlament doporučil v roce 2012 všem svým členským zemím zařadit šachy do školních osnov základních škol. V Polsku se od září 2017 vyučují šachy na 13.000 základních školách. Ve Švédsku zase realizují projekt Schack4an. V tomto projektu startuje v turnajích po celém Švédsku 30.000 desetiletých dětí, které se zároveň učí šachy. Na snímku je finálový turnaj ze Stockholmu, kde startuje 4.000 desetiletých dětí.

 

Pro srovnání v ČR se zúčastňuje Přeboru škol na všech úrovních cca 5.000 dětí a to se jedná o děti od 1.tříd až po maturanty na středních školách. S tímto projektem jsou spojeny i další aktivity, jako soutěž o nejlepší obrázek s šachovou tématikou či hudební skladbu. Vychází se z toho, že kresba stejně jako hudební skladba a šachy zaměstnávají stejnou část mozku a podporují kreativitu.

Děkuji Pavlovi, jeho úspěch mne vyprovokoval k napsání tohoto článku.


Nejbližší akce

Krajské kolo Přeboru škol 2020 (19. únor)

Krajské kolo Přeboru škol v roce 2020 pořádá opět naše šachová univerzita. Turnaj se uskuteční ve středu 19 [...]

podrobnosti

Open QCC České Budějovice (20. únor - 27. únor)

Tradiční turnaj v praktickém šachu

podrobnosti

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) (29. únor)

Zápas byl po dohodě kapitánů obou týmú přeložen na toto datum.

podrobnosti

1.divize 9.kolo (01. březen)

MČR mládeže v praktickém šachu U10 - U16 (07. březen - 14. březen)

Turnaje jednotlivců.

podrobnosti

3.divize 10.kolo (07. březen)

2.divize 10.kolo (3.kolo nadstavby) (15. březen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK