WGM Eliška Richtrová vicemistryní ČR

Mezinárodní šachová velmistryně Ing.Eliška Richtrová rozšířila svoji sbírku úspěchů. Na Mistrovství České republiky v bleskovém šachu získala v kategorii žen stříbrnou medaili. O výborném výkonu svědčí to, že v průběhu turnaje porazila všechny naše reprezentantky, které nás nedávno tak úspěšně reprezentovali na Mistrovství Evropy družstev, remízu povolila pouze WGM Evě Kulované. Finále bylo velice napínavé a o prvenství rozhodoval až armageddon

 

Turnaj se konal v sobotu 21.prosince v Brně. Hrálo se v základní skupině švýcarským systémem na 13 kol. Hrací tempo bylo 2x3 minuty na partii s bonifikací 2 vteřiny za každý tah. O adrenalin tedy nebyla nouze. Po ukončení základních skupin se utvořily semifinálové dvojice, kde proti sobě nastoupily soupeřky z 1.-4. a z 2.-3.místa. Vítězky semifinálových zápasů postoupily do finále, poražené hrály o 3. a 4.místo.

Semifinále i finále se hrálo na 2 partie (každá soupeřka měla jednou bílé a jednou černé figury) a pokud byl po dvou partiích stav 1:1, přišla na řadu rozhodující partie, neboli armageddon. Ten se hraje tak, že bílý má k dispozici 5 minut a černý jen 4 minuty (bez bonifikace !!). Bílý ale musí vyhrát, černému stačí k vítězství i remíza.

VGW Elišce Richtrové se v základní skupině dařilo proti papírově nejsilnějším hráčkám, velice dobře si vedla proti českým reprezentantkám. Porazila WIM Karolínu Olšarovou, WIM Kristýnu Havlíkovou a remízovala s WGM Evou Kulovanou a WGM Olgou Sikorovou. Slabší chvilku si vybrala proti jiným soupeřkám, ale v konečném účtování základní skupiny dosáhla na 4.místo, které ji zajistilo postup do semifinálových bojů.

V semifinále se střetla s vítězkou základní části mistrovství a naší nejúspěšnější reprezentantkou z nedávného Mistrovství Evropy družstev (7 bodů z 8 partií !) WGM Olgou Sikorovou. V první partii Eliška zvítězila černými figurami, když soupeřka ve věžové koncovce provedla po chybném ústupu černého krále v 81.tahu !! nemožný tah 81.Ke8?? místo vítězného 81.Kc8. Uvědomte si prosím, že obě soupeřky hrály tak od 50.tahu s časem pod 10 vteřin!. Blicky jsou prostě pořádný adrenalin.

WGM Olga Sikorová (2247) - WGM Eliška Richtrová (2243)
Stalo se 80.Va6+ Kd5?? (80. … Ke5 =, 80. … Kf7 =) 81.Ke8?? nemožný tah 0:1 (81.Kc8 Vc2+ 82.Kb7 Vb2+ 83.Ka7 1:0)

Ve druhé partii musela proto WGM Olga Sikorová černými figurami vyhrát, aby si vynutila armageddon. Partie byla zajímavá a dospěla do pozice, kde se černá rozhodla vytvořit volné pěšce na dámském křídle a rozhodnout jejich postupem partii. Eliška se zase rozhodla tuto aktivitu ignorovat a zaútočit na černého krále. Umístění figur černé na dámském křídle a aktivní rozehrání vlastních figur slibovalo matový útok anebo možnost věčného šachu, což by k postupu do finále také stačilo. Opět připomínám, že soupeřky měli na rozhodování vteřiny.

WGM Eliška Richtrová (2243) - WGM Olga Sikorová (2247)
Následovalo: 32.Vc4! Vxa2 a kostky jsou vrženy. Černá se bude snažit uplatnit sílu volných pěšců na dámském křídle s podporou těžkých figur a černopolného střelce, bílá zase bude útočit po bílých polích s využitím silného pěšce na „c6“, který vytváří opěrný bod pro bílého střelce. Ten zase rozpojuje černé věže a brání černé dámě v přístupu na královské křídlo. 33.Vf4 Vf8 34.Ve7 Va1+ 35.Kg2 Sh6 36.Vf3 b3 37.Dd5! b2 je rozhodnuto, bílá je rychlejší 38.Vexf7 Vxf7 39.Dxf7+ Kh8 40.De8+ a černá vzdala, protože v dalším tahu dostane mat.

Strategie Elišky se tedy ukázala jako vítězná. Ve finále se utkala s WFM Martinou Marečkovou. V první partii dosáhla Eliška na vítězství. Ve druhé se podařilo WFM Martině Marečkové stav utkání vyrovnat. Rozhodoval tedy armageddon, kde měla Eliška bílé barvy,
5 minut času, ale povinnost zvítězit. Partie se pro Elišku vyvíjela dobře, ale s přechodem do koncovky převzala soupeřka iniciativu, rozběhly se její dva spojení pěšci, Eliška přišla o materiál a partii ztratila. I tak je její výsledek skvělý a opět ukázala na svoji mimořádně významnou pozici v českém ženském šachu. Potěšila také určitě všechny příznivce jihočeského šachu.


Nejbližší akce

1.Velká cena Jihočeského kraje (20. říjen)

První ze seriálu čtyř turnajů. Nový model souteže, hraje se ne ve věkových, ale ve výkonnostních skupinách. [...]

podrobnosti

1.divize 1.kolo (21. říjen)

Hrajeme doma s DDM Písek

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže 2018 U16 (26. říjen - 03. listopad)

Mistrovství Čech mládeže 2018 v kategoriích U12 až U16 se bude konat opět v Harrachově.

podrobnosti

2.divize 2.kolo (04. listopad)

Hrajeme venku na Slávii ČB.

podrobnosti

3.divize 2.kolo (10. listopad)

QCC D hraje venku s ŠA VŠTE F, QCC E má volno, QCC F hraje doma s Royalem B

podrobnosti

1.divize 2.kolo (11. listopad)

jedeme do Bechyně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže 2018 U10 (13. listopad - 18. listopad)

Mistrovství Čech mládeže 2018 v kategoriích do 10 let proběhne v Mostě. Kategorie do 10 let se hraje 5 dní, kate [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK