Krajské přebory mládežnických týmů

Víkend 28. a 29.dubna byl vyhrazen krajským přeborům mládežnických družstev. V sobotu se uskutečnil v Táboře Krajský přebor družstev mladších žáků a v neděli 29.dubna v Českých Budějovicích Krajský přebor družstev starších žáků. My jsme vyslali týmy do obou přeborů a výsledkem je jedna bronzová medaile a jeden titul krajských přeborníků.

 

 

V sobotu jsme vyslali do boje dva týmy. Náš B-tým hrál bez nároku na postup, protože nám chyběla povinná dívka. Z KP družstev postupoval na MČR družstev mladších žáků pouze vítěz. My jsme patřili mezi 3 nejsilnější týmy, ale naděje na postup jsme si nedělali. Přesto nás průběh turnaje mile překvapil. Turnaje se zúčastnilo celkem 11 týmů, proto byly dle propozic rozděleny do dvou základních skupin.

My jsme měli ve skupině B náš A-tým. Ten nastupoval v sestavě Kája Švejda, Daniela Nagyová, Davídek Bárta, Laura Čermáková, David Smola a Adam Labik. Tým si vedl v základní skupině podle očekávání dobře. Postupně porazil týmy ŠACHklubu Tábor D a E shodně 6:0, dále tým VŠTE České Budějovice B 5:1 a tým ŠACHklubu Tábor B 4:2. K prvnímu „lámání chleba“ došlo v posledním kole základní skupiny, když jsme narazili na tým ŠACHklubu Tábor A. Ten byl navíc posilněn o hráče z Klatov, takže byl favoritem utkání. Naši ale bojovali a zápas byl dramatický.

Kája Švejda měl těžkého soupeře, nejsilnějších šachistu v turnaji, a přestože se snažil, porážku neodvrátil. Zato výborně zahrála Danielka Nagyová, která získala pro nás bod. Bohužel papírové předpoklady nepotvrdil Davídek Bárta, který prohrál. Velké štěstí jsme měli na 4.šachovnici, kde Laura Čermáková prohrávala o figuru. Laura to nezabalila, bojovala dál a vyplatilo se jí to. Soupeř pod dojmem výhry polevil v pozornosti, přehlédl vidličku na krále a věž a ještě prohrál. Výborný výkon předvedl David Smola, který přesvědčivě vyhrál. Za kratší konec tahal v partii Adam Labik proti táborské posile z Klatov. Adam ke konci partie přehlédl možnost věčného šachu a tak nakonec prohrál. Konečný výsledek zápasu byl 3:3, což mne potěšilo a bylo i spravedlivé.

V finálové skupině jsme narazili na největšího favorita VŠTE České Budějovice A. Ten měl na 1.šachovnici silného hosta z Říčan, takže náš soupeř byl horkým favoritem. Svoji úlohu opět splnil Kája Švejda, který jako správný kapitán příkladně bojoval a neprodal svoji kůži lacino. Výborně zahrála Danielka Nagyová, která svého soupeře jasně přehrála. Bohužel se opět nedařilo Davídkovi Bártovi. Svoji výbornou fazónu na turnaji potvrdil Davídek Smola, který opět bodoval. Se zkušenějším soupeřem prohrál Adam Labik. Rozhodovalo se v partii Laury Čermákové. Laura svoji soupeřku přehrála a dostala se do vyhrané pozice. Měla ale špatný čas a její soupeřka začala rychle tahat, Laura se přizpůsobila, nechala si dát vidličku a nakonec prohrála. Zápas jsme tedy prohráli 2:4. V posledním zápase jsme porazili nebezpečné ŠK Veselí nad Lužnicí 6:0, když jsme měli ve dvou partiích trochu toho příslovečného štěstíčka.

Celkově jsme skončili jen díky horšímu skóre o půl bodu na 3.místě. Musím všechny pochválit za příkladnou reprezentaci. Nejvíce se dařilo Danielce Nagyové a Davidovi Smolovi, kteří uhráli 100% bodů!! Na základě vyrovnaných zápasů můžeme předpokládat, že kdyby naši soupeři nepoužívali hosty, mohli jsme krajský přebor i vyhrát. Hodně rodičů považuje tuto praxi za nesportovní, což je samozřejmě pravda.

Tato praxe má ale daleko horší dopady. Když jsem byl předsedou KM ŠSČR, snažil jsem se prosadit zákaz používání hostů v této soutěži, ale podařilo se mi prosadit pouze zákaz využívání cizinců. Tuto soutěž jsem chápal jako prezentaci práce mládežnických středisek v ČR, což používání hostů degraduje na honbu za výsledky za každou cenu. A to nemluvím o přetahování již „hotových“ hráčů jen aby se někteří mohli chlubit výsledky, za kterými stojí mnohaletá práce jiných trenérů. Také se mi nezdá korektní, když na důležitých turnajích nehrají na 1.šachovnici nejsilnější hráči klubu, ale nějaká náplava půjčená na jeden turnaj. Hrát na 1.desce je čest, která by se neměla nejlepším hráčům klubu upírat. Děti se takto od mala učí, že výsledek je daleko důležitější než loajalita ke klubu a pak se divíme, co nám z dětí vyrůstá. Z tohoto důvodu v QCC neyužíváme  hosty (mluvím o mládežnických soutěžích, u dospělých je to něco jiného), protože se snažíme dávat v co největší míře příležitost našim svěřencům, i když pak nemáme tak silný tým. Když na to nemáme, tak prostě nevyhrajeme. Pravidla ale používání hostů připouští a tak to dělají skoro všichni, což je trochu smutné, ale především krátkozraké.

Nemohu ale zapomenout na náš B-tým, který hrál v sestavě Jan Smola, Hugo Tůma, Fanda Postl, Jakub William Bruce, Matěj Bajgar a Vojta Scheichl. Tento tým si vedl velice zdatně a i s dvěma nováčky se umístil na výborném 6.místě, když porazil i jeden ze silných týmů Sokol Tábor. Musím konstatovat, že s výkony i výsledky našich týmů jsem byl nadmíru spokojen a všem děkuji za předvedené výkony. Byl to pro nás radostný den.

 

V neděli 29.dubna se hrál v Českých Budějovicích KP družstev starších žáků. S účastí jsme dlouho otáleli, ale nakonec jsme se rozhodli pro. Vítěz KP si zajišťuje postup do 1.ligy mládeže  (zde se jedná o dlouhodobou soutěž) a protože v našem kraji jsou zatím bohužel asi jen tři kluby, které jsou schopny tuto soutěž hrát, dala se očekávat malá účast. Předpoklady se zcela naplnily, a tak se KP zúčastnily jen 4 týmy.

My jsme měli tentokrát úlohu ulehčenou, protože v KP směl nastoupit k zápasu pouze jediný host, cizinec či volný hráč (volný hráč je ten, který v uplynulém ročníku byl v základní sestavě 1.ligy či Extraligy mládeže). Tím byli naši soupeři značně omezeni. V prvním a hned klíčovém zápasu jsme nastoupili proti ŠACHklubu Tábor. Ten se pokusil zvrátit výhodu ve svůj prospěch tím, že obětoval první dvě šachovnice, kde postavil dva slabší hráče (na prvních dvou šachovnicích jsme byli silní, takže tam soupeř stejně počítal s výsledkem 0:2) a své nejsilnější hráče postavil až od 3.šachovnice, kde počítal, že na zbývajících šachovnicích, kde měl převahu, vyhraje 4:0 a tím i zápas.

Na prvních dvou šachovnicích to dopadlo podle očekávání, když nejprve Sebík Placer a pak Láďa Nagy vyhráli. Velice špatně to pro nás vypadalo na 6.šachovnici, kde David Smola nedocenil soupeřčinu oběť figury a ocitl se pod neodrazitelným útokem. Zápas se pro nás zkomplikoval, když Laura Čermáková ve vyrovnané pozici prohrála na čas. Danielka si proti nejzkušenějšímu soupeři vedla dobře, přechodně obětovala figuru a získala pěšce a stála lépe. Dobře si vedl i Davídek Bárta, který postupně měnil figury a držel vyrovnanou pozici.

Pak se nějak podařilo Davidovi Smolovi odrazit útok soupeřky a ještě získal materiál. Hrál koncovku dámy proti věži a střelci. Soupeřka měla ale ještě čtyři nebezpečné postouplé pěšce, takže nebylo nic jasné. Nejprve skončil svoji partii Davídek Bárta. Jeho zkušenější soupeř hrál věžovou koncovku aktivněji a podařilo se mu získat vyhranou pozici. V ní ale chyboval, když se svého volného pěšce na „b6“ rozhodl krýt tak, že šel podle obecných zásad svojí věží za svého volného pěšce, tedy na „b5“. To umožnilo Davídkovi aktivovat svého krále z 8.řady, kam předtím nepředloženě místo na 6.řadu ustoupil.

Kdyby Davídkův soupeř kryl svého pěšce tahem věží na „a6“, musel by Davídek zůstat svým králem na 8.řadě, protože kdyby vstoupil svým králem na 7.řadu, přišlo by Va7 a protože měl Davídek svojí věž na „b7“, musel by vyměnit věže a prohrál by pěšcovou koncovku díky vzdálenému pěšci na „b6“. A kdyby zůstal Davídek se svým králem na 8.řadě, tak by mu jeho soupeř vybral další pěšce v centru a opět by vyhrál. Takto ale Davídek postupně vyměnil všechny pěšce a nakonec i věž. Soupeři pak hrál koncovku pěšce a krále proti králi. Davídek vyměnil zkušeně věže tak, že po výměně vstoupil se svým králem do opozice a nepustil soupeřova krále na kritická pole jeho pěšce. Partie pak zákonitě skončila remízou.

Pak dohrála Danielka Nagyová. Danielka měla stále navrch, iniciativa byla na její straně. Dopouštěla se sice drobných chyb, ale pořád na tom byla lépe a soupeř měl navíc málo času. Když se dostal s časem pod jednu minutu, nabídla mu Danielka v lepší pozici takticky remízu a soupeř ji raději přijal. Poslední dohrával David Smola. Ten dostal pokyn nabídnout remízu, která znamenala výhru v zápase. V tu chvíli vyšachoval David soupeřce střelce, takže chvíli hrál koncovku dámy proti věži. Vzhledem k důležitosti zápasu ale nabídl remízu, kterou soupeřka ihned přijala. Vyhráli jsme tedy 3½:2½.

Další dva zápasy jsme hráli proti týmům VŠTE, které jsme bez potíží vyhráli. Jeden tým nastupoval o třech, takže jsme hned vedli 3:0, pak vyhrál Sebík Placer. Dobře stál i Láďa Nagy, který ale v časové tísni chyboval a dostal se do prohrané pozice. Oba soupeři pak hráli na necelých 20ti vteřinách a byl to naštěstí Ládíkův soupeř, který to neutahal a prohrál na čas. Danielce Nagyové se partie tentokrát nevydařila, ale když stála pod matem, překročil i její soupeř čas. Konečný výsledek byla výhra 6:0.

Poslední zápas nebyl také tolik dramatický. Přesvědčivě vyhrál Davídek Bárta a Danielka Nagyová. Svého soupeře také bezpečně přehrál Láďa Nagy, který zakončil partii hezkou poziční obětí kvality. Zahájení sehrál také dobře David Smola, který pak ale nepostupoval dostatečně důsledně a za obětovanou figuru nezískal dostatečnou kompenzaci. V průběhu partie prohrával dokonce o věž. Prohrála Laura Čermáková, která přehlédla vazbu. Dobře nestál ani Sebík Placer, jehož soupeřka naštěstí přehlédla vítězné pokračování. Davídek Smola nakonec partii otočil, když získal věž zpět a převedl partii do koncovky král a pěšec proti králi, kde ale ovládal kritická pole svého pěšce a proto vyhrál. Partii po pochybení soupeřky vyhrál nakonec i Sebík Placer, takže konečný výsledek byl 5:1 pro nás.

Tím jsme získali titul Přeborníka Jihočeského kraje družstev starších žáků s právem postupu do 1.ligy mládeže. Musím přiznat, že přestože jsme neměli k dispozici nejsilnější sestavu, jsem s tímto výsledkem tak trochu počítal. Nicméně platí, že nejtěžší je vyhrát vyhranou partii, tak je často velice těžké splnit roli favorita. Jak naložíme s právem postupu do 1.ligy mládeže rozhodnou sami hráči a rodiče. Všem děkujeme za příkladnou reprezentaci naší šachové univerzity.

 

IMG_5843.JPGIMG_5846.JPGIMG_5853.JPGIMG_5856.JPGIMG_5859.JPGIMG_5864.JPGIMG_5866.JPGIMG_5868.JPGIMG_5871.JPGIMG_5874.JPGIMG_5878.JPGIMG_5882.JPGIMG_5885.JPGIMG_5886.JPGIMG_5892.JPGIMG_5899.JPGIMG_5902.JPGIMG_5903.JPGIMG_5906.JPGIMG_5908.JPGIMG_5909_orez.JPGIMG_5911.JPGIMG_5913.JPGIMG_5916.JPGIMG_5921.JPGIMG_5922.JPGIMG_5925.JPGIMG_5927.JPGIMG_5930.JPGIMG_5932.JPGIMG_5933.JPGIMG_5935.JPGIMG_5941.JPGIMG_5954.JPGIMG_5956.JPGIMG_5959.JPGIMG_5963.JPGIMG_5967.JPGIMG_5972.JPGIMG_5977.JPGIMG_5978.JPGIMG_5980.JPGIMG_5983.JPGIMG_5984.JPGIMG_5986.JPGIMG_5991.JPGIMG_5992.JPGIMG_5994.JPGIMG_5998.JPGIMG_6002.JPGIMG_6006.JPGIMG_6013.JPGIMG_6018.JPGIMG_6025.JPGIMG_6029.JPGIMG_6030.JPGIMG_6032.JPGIMG_6040.JPGIMG_6045.JPGIMG_6051.JPGIMG_6053.JPGIMG_6055.JPGIMG_6056.JPGIMG_6058.JPGIMG_6087.JPGIMG_6103.JPGIMG_6109.JPGIMG_6114.JPGIMG_6117.JPGIMG_6122.JPGIMG_6124.JPGIMG_6126.JPGIMG_6127.JPGIMG_6132.JPGIMG_6140.JPGIMG_6144.JPG

IMG_6150.JPGIMG_6154.JPGIMG_6156.JPGIMG_6160.JPGIMG_6162.JPGIMG_6166.JPGIMG_6168.JPGIMG_6192.JPGIMG_6199_upraveno.JPGIMG_6200.JPGIMG_6209.JPGIMG_6220.JPG