Dramatický úspěch

Při cestě za dalším soupeřem z Českého ráje jsme už dopředu počítali díry v sestavě. Kromě GM Jirky Lechtýnského se na poslední chvíli omluvil i FM Standa Cífka, který nastoupil za DDM Písek v zápase 1. jihočeské divize. Snadným počtem jsem zjistil, že budu hrát nejspíš se Zdeňkem Maršálkem, snad jediným hráčem turnovské soupisky, na kterého jsem se nepřipravoval… .

 

Zápas se odehrával v mrňavém a rychle vydýchaném salónku jinak útulného penzionu (všichni si pochvalovali dobré ceny a příjemnou obsluhu v místní restauraci) na samotě kousek za Turnovem – směrem na Sedmihorky, kdysi proslulé lázeňské městečko.

 

Skóre otevřela rychlá remíza na 5. šachovnici v souboji Zdeňka Vybírala a Zdeňka Maršálka (!). Můj soupeř si vybral variantu, kterou, jak sám po partii prozradil, hrát nechtěl. Ve snaze zamezit všem komplikacím se pustil do hromadných výměn a postavení se dokonale vysušilo. Přijmout remízu po 10 minutách hry, když někam jedete tři hodiny, se mi moc nechtělo. Ale v naprosto symetrické pozici jsem měl jen o tempo víc a neviděl jsem, jak ho využít. Nadto proti papírově silnějšímu hráči, známému svou houževnatostí. Ke všemu jsem v minulém kole zahodil remízu ve snaze vydolovat z pozice víc, než snesla.

 

Brzy následoval výsledek na další naší černé šachovnici. Když soupeř Františka Bostla promeškal vhodný okamžik k postupu f4-f5, František se zmocnil e-sloupce a iniciativy. Jeho protivník ještě víc znejistěl. Následující brutální přepad královské pevnosti Benedikta Poláka vynesl černému dva pěšce a nám vedení v zápase.

 

Benedikt Polák (2195) - František Bostl (2204)

V partii se stalo 25. ... f5 26.g5 Se3! 27.Sxd6 Dxg5 28.De2 f4 29.d4 Sxh3 30.Sf3 Sg4 a bílý rezignoval.

 

Ostatní pozice v té době ale nebyly vůbec jasné, někde jsme měli iniciativu my (zejména na 4. a 6. šachovnici), někde domácí (2. a brzy i 8. šachovnice). Celkově probíhal urputný boj s těžko odhadnutelným vývojem. O vytrvalosti všech borců svědčí i skutečnost, že ani po první časové kontrole nezůstala většina partií rozhodnutá a dohrávalo se až do konce. Tak dlouhý zápas jsem ještě v první lize nezažil!

 

Před časovou kontrolou skončila ještě partie na 1. šachovnici a opět pro nás úspěšně. GM Marek Vokáč důkladně otupil ostří oblíbeného antisicilského plánu IM Tomáše Kulhánka, založeného na okupaci pole e5. Když bílý prošel kolem zřejmě poslední možnosti, jak udržet rovnováhu (Vd4-b4!), přebíral černý nepozorovaně iniciativu, výměny věží po d-sloupci přitom spíš zvýraznily slabost 1. řady. Nejisté postavení soupeřova krále vyneslo Markovi pěšce. A protože měl i lepší souhru figur, poměrně rychle materiální převahu uplatnil. Pozičně výborný a takticky obezřetný výkon, zároveň velká škola šachu pro jeho klubové kolegy – amatéry.

 

IM Tomáš Kulhánek (2330) - GM Marek Vokáč (2449)

Partie končila takto: 30. ... Dxb2 31.Dc4 Kg7 32.Kf2 Db6+ 33.Kf1 De3 34.c3 De4 35.Dc7 Dxa4 a bílý se vzdal.

 

Boj na zbývajících šachovnicích se ale řádně protáhl. Přispěl k tomu zcela nečekaně i rozhodčí zápasu, když chybně nastavil všechny hodiny po první časové kontrole tak, že na půl hodině už nepřidávaly za tah 30 sekund. Než se na to přišlo, někteří naši hráči už měli na hodinách sotva minutu. Hrůza pomyslet, kdyby jim čas vypršel! Ke všemu se zjistilo, že nastavit hodiny správně bylo nad síly pana rozhodčího … . Ale zpět k šachovnicím.

 

Na druhé šachovnici jsme chvíli po časové kontrole utrpěli první nezdar, když Martin Tupý nezvolil nejlepší recept na oblíbenou Čigorinovu obranu Tomáše Vojty. Soupeř mohl dokonce získat důležitého centrálního pěšce logickým úderem Jxd4, alespoň v danou chvíli jsme neviděli vyvrácení. Zřejmě ho ale viděl Tomáš Vojta, protože po 15 minutách přemýšlení (tak mučivá chvíle pro Martina!) zahrál g6. Tlak proti bílému centru byl nadále nepříjemný, ale Vojta nepokračoval důsledně a Martin mohl získat dobré šance obsazením g-sloupce proti černému králi. Místo toho zvolil strategicky poněkud nezdravý postup středovými pěšci na černá pole a v následujících zápletkách ke všemu o jednoho z těch pěšců přišel. Ve vzniklé koncovce se mu ale rozehrál do té doby mizerný černopolný střelec a po jeho výměně následovala věžovka, která vypadala na remis i s pěšcem míň. Vůdce bílých, roztrpčený dosavadním vývojem, však nenašel sílu k dalšímu odporu a zdaleka nevyužil své šance.

 

Martin Tupý (2279) - Tomáš Vojta (2345)

Situace ze 14.tahu v partii. Místo možného 14. ... exd4 15.cxd4 Jxd4 16.exd4 Dxd4+ 17.Dxd4 Vxd4 18.Sb5  Vxd2 19.Sxe8 Jxe8 a zajímavým průběhem přišlo 14. ... g6.

 

Možnost vyrovnat zápas měl Pavel Mudra, který proti grünfeldovské výstavbě WGM Elišky Richtrové reagoval přinejmenším zvláštně – podivný tah Ja4 byl nejspíš pouhou provokací. Kapitánka hostů ale myslela především na solidnost a nešla do agresivních a komplikovaných pokračování. Koncovka vypadala spíš na další remízu, vtipným obratem ale černá získala iniciativu a díky nepřesnosti soupeře i pěšce. K jeho uplatňovaní si i pod tlakem času nevybrala dobrou cestu. Materiální i poziční nerovnováha se vychýlila zase ve prospěch domácího hráče a už jsme partii odepsali, když začal na půlminutě chybovat i on. Po nervy vyčerpávajícím průběhu a pěti hodinách hry obětoval figuru za hlavní trumf černé, pokročilého b-pěšce a zároveň nabídl remízu. Eliška v domnění, že zápas je snadno vyhraný, s úlevou přijala.

 

Pavel Mudra (2265) - WGM Eliška Richtrová (2243)

Stalo se 35. ... c4! (hrozí 36. ... Sc5+) 36.Vc1 Sc5+ 37.Ke2 cxb3 38.Sxb3 Va8 39.g5 Sxa4 40.gxf6+ Kxf6 a po první časové kontrole pokračovala partie dále.

 

Skutečně jsme měli naděje na téměř jisté body na 4. a 6. šachovnici. Martin Cuhra výborně rozehrál střední hru proti Vladimíru Vltavskému, či spíše Vladimír Vltavský hrál Sämischovu variantu Královské indické obrany s tempem míň a obrácenými barvami dost antipozičně. Martin vytěžil pěšce a obrovskou poziční výhodu. Po časové kontrole jsme odhadovali, že může rychle provést postup g4-g5-g6 s dalším nástupem pěšce „h“ do dámy. Martin začal ale váhat, až nakonec vyměnil klíčového černopolného střelce, a koncovka nestejnobarevných střelců byla již zjevně remízová, nehledě na dva spojené volné pěšce bílého.

 

Martin Cuhra (2242) - Vladimír Vltavský (2213)

Chybné rozhodnutí 53.Ke2? stálo Martina půl bodu.

 

Ze silné iniciativy na dámském křídle vydoloval pěšce i Petr Nídl, ale zbytečně vyměnil dámy, a Tomáš Ďúran dlouho vzdoroval v pozoruhodné koncovce 4 jezdců. Ta se zdála remízová. Když už tomu uvěřili oba hráči, udělal černý osudnou chybu a dovolil Petrovi přejít do vyhrané pěšcové koncovky.

 

Petr Nídl (2203) - Tomáš Ďúran (2191)

Následovalo 57. ... Jc-d5?? 58.J6xf5 Jxf5 59.Jxf5 Kxf5 60.e4+ Ke6 61.exd5 Kxd5 62.Kg4 Ke6 63.Kg5 s vyhranou koncovkou.

 

Tu už dovedl Petr k výhře, i když v časovce přešel kolem jedné zajímavé možnosti.

 

Zde se nabízelo opticky divné, ale zato velmi silné 66.Kd6!

Avšak jedno tempo k dobru mu k výhře postačovalo. Takže jsme z těchto dvou partií vytěžili očekávaných 1½ bodu, jen v trochu jiném složení.

 

Naštěstí, protože na 8. šachovnici Miroslav Vacek už dlouho bojoval nanejvýš o remízu. V zahájení proti Pircově obraně Tomáše Broučka získal náskok ve vývinu i prostor na královském křídle. Promeškal však možnosti stupňování iniciativy a k úspěšné snaze o tlak proti soupeřovu králi chyběla potřebná harmonie mezi bílými figurami. Černý postupně přebral taktovku v centru a na dámském křídle. Navíc Miroslav se připravil o poslední možnosti protihry pozičně sebevražedným skokem Je5?? Poté se už hrálo na jednu branku a dva výsledky. Takové pozice se ale daří ubránit jen výjimečně. Ani tady se zázrak nedostavil, domácí hráč našel taktickou skulinu ve zdánlivé pevnosti bílého, ale stačilo to pouze na snížení skóre.

 

Miroslav Vacek (2033) - Tomáš Brouček (2115)

V této fázi partie minul bílý několikrát své aktivní možnosti. Zde mělo přijít 16.f5! a pro černého není dobré 16. ... gxf5 17.gxf5 Dxf5? pro 18.Jg3, takže na f5 nelze brát. V partii se stalo 16.Jd2 f5 17.exf6? ... . Opět daleko aktivnější bylo 17.gxf5 gxf5 18.Jxe4 fxe4 19.f5 Va7 20.Jf4! Dxf5 21.Jxd5 a ani zde není braní na f5 pro černého příliš dobré. 

 

Druhá těsná výhra ŠK Zikuda Turnov B – QCC České Budějovice 3½ : 4½ nás vynesla do popředí tabulky, ovšem po třech kolech to zatím nic neznamená. Čekají nás ještě týmy s extraligovou výkonností i soupiskou (Mahrla, Lysá, Novoborský, Holdia, Bohemka). Ale tím spíš je úspěch s mírným favoritem z Turnova dobrým počinem do dalších bojů.


Nejbližší akce

3.divize 4.kolo (15. prosinec)

QCC D hraje doma s ŠA VŠTE E, QCC E hraje venku s Royalem ČB C, QCC F hraje doma s ŠA VŠTE D.

podrobnosti

2.divize 5.kolo (16. prosinec)

Hrajeme doma s ŠA VŠTE C.

podrobnosti

3.divize 5.kolo (05. leden)

hrajeme další klubové derby QCC E - QCC D, QCC F hraje venku se Spartakem Kaplice B.

podrobnosti

1.divize 5.kolo (06. leden)

Hrajeme doma s ŠACHklubem Písek B

podrobnosti

1.divize 4.kolo (12. leden)

Hrajeme venku s ŠA VŠTE B

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK