Kratší strana provazu

Další kolo 1. ČL a další favorit, opět úvahy, kolik es soupeře asi nastoupí. Po příchodu do hrací místnosti zjišťujeme, že to není tak hrozné. Mahrla vynechala první dva hráče soupisky. Přestože si uchovala hrozivou převahu na 2. – 5.šachovnici, mohlo to být i podstatně horší. Soupeř nicméně dává najevo sebedůvěru a gentlemansky nám odpouští zhruba desetiminutové zpoždění, způsobené krátkým blouděním po pražském okruhu.

Zápas se ale nijak jednoznačně nevyvíjel a na šachovnicích jsme měli jednu dobu velmi reálné šance na přinejmenším zápasovou remízu. Nakonec se ale prosadily větší herní praxe a větší energetické zásoby domácího celku. Vezměme však šachovnice po pořádku.

IM Jiří Kočiščák nejspíš jako jediný z Mahrlanů doplatil na naše „díry“ v soupisce, protože zjevně nebyl připraven na oblíbený černý repertoár GM Marka Vokáče. Způsob, jakým bílými rozehrál jednu z tradičních variant Sämischova systému v královské indické obraně, vypadal poněkud antipozičně. Černý zvolil nadějnou oběť kvality, ale bílý dokázal dovést partii do koncovky, která po dlouhé snaze černého prosadit dva volné spojené pěšce přece jen skončila remízou.

IM Jiří Kočiščák (2421) - GM Marek Vokáč (2449)Martin Tupý měl proti Epaminondasu Kourousisovi bílé barvy a velmi dvousečnou pozici s nejistým postavením obou králů. Divákům nepříliš jasný boj ve složitém postavení rozhodl pro sebe vůdce černých, když prorazil po h-sloupci.

 Martin Tupý (2279) - Epaminondas Kourousis (2364)Nestandardně rozehranou holandskou obranu uhájila WGM Eliška Richtrová proti IM Milanu Orságovi. Musela sice vydat pěšce, aby si zajistila protihru. Soupeř ale nepokračoval dostatečně důrazně a náhle získala naše kapitánka tlak proti bílému králi. Správné rozhodnutí gxf3 připoutalo bílou věž k obraně druhé řady, výsledkem byla spravedlivá dělba bodu.

IM Milan Orság (2378) - WGM Eliška Richtrová (2243)Martin Cuhra reagoval na moderního Pirce v podání IM Thomase Hinks-Edwardse poněkud váhavě. Jeho soupeř v pozici s oboustrannými útoky při opačných rošádách opět obětoval kvalitu podle známých vzorů, ale Martin odrazil přímý útok a v časovce, jak se alespoň zdálo přihlížejícím, mohl postavení ještě víc zamotat postupem f4-f5. Místo toho ztratil dalšího pěšce a vzniklá koncovka se zdála úplně bez šancí. Černého zřejmě také opanoval pocit, že vyhraje už bez námahy, avšak Martin si dokázal půlku bodu překvapivě vyvzdorovat.

Martin Cuhra (2242) - IM Thomas Hinks-Edwards (2373)Zdeněk Vybíral získal s FM Davidem Kubečkou velmi pohodlnou pozici, když bílý zvolil příliš nenáročný způsob, jak se vyhnout Vaganjanovu gambitu. Pak ale černý připustil manévr 12. Jd4-f5-g3, což zesilovalo tlak na klíčového pěšce e4. A co hůř, vzápětí nepotrestal hrubku bílého (na 15. Sb5? mělo přijít Sb4! se ziskem figury). V důsledku se ocitl pod velmi nepříjemným tlakem. Když navíc přecenil sílu bílého střelce a proto zavrhl nejhouževnatější 19. …Sb4, nedal se už pěšec na e4 hájit.

FM David Kubečka (2252) - Zdeněk Vybíral (2192)Petr Nídl rozehrál jedno ze svých oblíbených anglických schémat. Petr Fajman ale tentokrát bránil ježkovou strukturu aktivně a výsledkem byla korektní remíza.

Petr Nídl (2203) - Petr Fajman (2267)
Na 7. šachovnici jsme opět neudrželi černé barvy. Jirka Blažek má opakovaně potíže se sicilskou obranou s c3. V zahájení stál na ručník a houževnatá obrana jej stála příliš mnoho času a sil, takže všechny hrozby Filipa Umance vůči svému králi již v časové tísni neuhlídal.

Filip Umanec (2244) - Jiří Blažek (2171)Dobrý výsledek s výrazným favoritem zaznamenal Jirka Olejníček, když remizoval proti Janu Šťastnému. Aktivním tlakem v Sozinově variantě sicilské obrany proti královskému křídlu černého vyrovnal jeho převahu v centru a divoká přestřelka vyústila k rozdělení bodu.

Jiří Olejníček (2021) - Jan Šťastný (2246) 

Konečný účet zápasu: Mahrla Praha – QCC České Budějovice 5½ - 2½.

Průběh partií tedy neodpovídal zcela hladkému skóre ve prospěch pražského týmu. Ale právě v neschopnosti využít soupeřových chyb a vlastních šancí se projevuje výkonnostní rozdíl. Můžeme si jen vzít ponaučení do příštích zápasů a doufat, že se na další kola podaří opět zkoncentrovat síly i pozornost.


Nejbližší akce

3.divize 4.kolo (15. prosinec)

QCC D hraje doma s ŠA VŠTE E, QCC E hraje venku s Royalem ČB C, QCC F hraje doma s ŠA VŠTE D.

podrobnosti

2.divize 5.kolo (16. prosinec)

Hrajeme doma s ŠA VŠTE C.

podrobnosti

3.divize 5.kolo (05. leden)

hrajeme další klubové derby QCC E - QCC D, QCC F hraje venku se Spartakem Kaplice B.

podrobnosti

1.divize 5.kolo (06. leden)

Hrajeme doma s ŠACHklubem Písek B

podrobnosti

1.divize 4.kolo (12. leden)

Hrajeme venku s ŠA VŠTE B

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK