Čestný neúspěch s favoritem

Když jsme po dlouhé cestě z Budějovic do Nového Boru (bratru 3½ hodiny) vystoupili z auta před hrací místností do teplého, slunečného rána, čekalo nás nemilé překvapení v podobě hloučku skládajícího se z Davida Navary, Julie Kočetkové, Pavla Šimáčka a dalších hráčů Nového Boru. Soupeř tedy postavil to nejlepší, co mohl. Tím zhasla naše jediná naděje, protože my jsme se naopak museli obejít hned bez tří hráčů základu.

 

 

 

 

Vrcholem černého humoru byla úvaha, že soupeřům nabídneme naši těsnou prohru a využijeme krásného počasí k nějakému výletu. Ale kdo z domácích by si chtěl dobrovolně kazit své vysoké ratingy? Skutečné rozdíly v ELO koeficientech byly hrozivé a to zejména na prvních pěti šachovnicích, kde se pohybovaly od 100 po 200-250 bodů, všude ve prospěch domácích.

 

Nikdo z nás však neprodal kůži lacino. GM Marek Vokáč zvolil proti GM Davidu Navarovi starobylý Smyslovův systém v hlavní větvi Španělské obrany. Za cenu pěšce rozvinul dynamickou protihru – přechodně dokonce s obětí figury, GM Navara si ale udržoval iniciativu. Zahnal černého do časové tísně a naše jednička bohužel nenašla na minutě nejpřesnější obranu. Nechala se pak ještě zlákat k oběti kvality, což výhodu bílého spíš zvětšilo. Proti nejlepšímu českému hráči poslední dekády to ale černými mají těžké i elitní velmistři z první světové desítky!

 

GM David Navara (2715) - GM Marek Vokáč (2449)

 

WGM Eliška Richtrová se v zavřené Sicilské pokusila překvapit IM Pavla Šimáčka bezohledným útokem na krále v centru. Jenomže materiálová investice byla příliš veliká, IM Šimáček sice jednu chvíli nezahrál přesně a dovolil naší kapitánce nepříjemný skok Jd5, ale přece jen se ze všech nepříjemností vymotal (trochu i s pomocí bílé) a materiál uplatnil.

 

Zato Martin Cuhra předvedl, jak pevně letos hraje. Ani FM Jan Vrána s ním nepohnul. V koncovce, do které partie přešla prakticky hned ze zahájení (Sicilská s c3), vydoloval sice bílý pěšce, ale omezený materiál a pouhý jeden pár věží znamenaly celkem snadnou remízu. I zdvojení pěšci černému v obraně spíš pomohli.

 

Celkový pohled na zápas 

Na čtvrté šachovnici se opakoval dávný souboj mezi Zdeňkem Vybíralem a WGM Julií Kočetkovou. Dobře jsem si pamatoval krutou prohru z předposledního ročníku 1. ligy bílými. Tentokrát ale moje soupeřka zahrála Ubilavovu variantu ve výměnném dámském gambitu, jak se mi zdálo, nějak podivně. Bílý získal iniciativu v podobě tlaku na černé královské křídlo a vzápětí na pěšce d5. Nejsem si jistý, zda jsem pokračoval přesně, ale povedlo se mi pěšce získat. Černá ovšem aktivizovala své figury, v silné časové tísni se s nimi ale zamotala v táboře bílého a po impulzivním Ve1+ bílý ukořistil další materiál.

 

Zdeněk Vybíral (2192) - WGM Julia Kochetkova (2355)

 

Aktivní pozici si vybudoval i Petr Nídl proti Petru Kučerovi v netradičně rozehrané Sicilské obraně. Dva jezdci se nezdáli o moc horší, než soupeřova dvojice střelců. Jihočech ale ve snaze zajistit si dostatečnou protihru jednoho z jezdců obětoval. Černopolný střelec domácího borce bohužel všechny taktické hrozby pokryl.

 

František Bostl zvolil proti Francouzské obraně FM Martina Vaculíka výměnný systém, hra probíhala dlouho vyrovnaně, až v koncovce Martin Vaculík získal pěšce. Následná věžovka spěla do další remízy, jenže Fanda za stavu 3:4 se pokusil vydolovat z pozice zápasovou remízu, přepjal strunu a musel vzdát.

 

František Bostl (2204) - FM Martin Vaculík (2242)

 

Mezitím totiž skončily souboje na sedmé i osmé šachovnici. V prvním z nich sice Jirka Blažek získal cenný bod, když ubránil nepříjemnou pozici proti Petru Kučerovi mladšímu a následně rozohněnému protivníkovi uzmul kvalitu. Jenže Vláďa Rajnyš neprorazil houževnatou obranu Jana Oreského. Nestačil dokonce ani zisk pěšce v nadějně vyhlížející koncovce, protože domácí hráč našel jediné tahy, jak přivést materiální převahu bílého vniveč.Vladimír Rajnyš (2066) - Jan Oreský (2191)Cenná remíza nám tak o vlásek unikla! Konečný výsledek zápasu byl: 1. Novoborský ŠK B - QCC České Budějovice 5:3. Přesto se za takovou prohru stydět nemusíme, Jirka s Vláďou podali vynikající výkony, ani nikdo z ostatních nehrál vysloveně špatně. Podali jsme asi výkon, který je v našich současných možnostech. Když ovšem soupeř postavil prakticky extraligovou sestavu, víc se udělat nedalo.

 

Pozápasová analýza velmistrů Navary a Vokáče, asistují Zdeněk Vybíral a Petr Nídl

 

Nezbývá, než za tři týdny potvrdit prvoligovou příslušnost v zápase pravdy doma proti Karlovým Varům.

 

 


Nejbližší akce

4.Velká cena Jihočeského kraje (23. březen)

Turnaj se uskuteční v Písku. Bližší informace naleznete v propozicích na této stránce. Budeme opět přihlašov [...]

podrobnosti

1.divize 10.kolo (24. březen)

Hrajeme venku s SK Český Krumlov.

podrobnosti

Šachový seminář (30. březen)

Šachový seminář o koncovkách. Uskuteční se v Gymnáziu Jírovcova od 9:00 hodin. Odpoledne beseda s Pavlem Štěc [...]

podrobnosti

2.divize 4.kolo nadstavba (31. březen)

Hrajeme doma s VS Tábor C

podrobnosti

1.divize 11.kolo (07. duben)

Hrajeme doma se Sokolem Tábor B.

podrobnosti

1.liga mládeže 8.-11.kolo (13. duben - 14. duben)

Velikonoční kemp 2019 (17. duben - 21. duben)

Velikonoční kemp proběhne opět od středy odpoledne do neděle po oběd ve výcvikovém středisku AMU Praha u Poně [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK