Do třetice všeho špatného

První kolo letošního ročníku 1. české ligy jsme zahajovali doma s jedním z předpokládaných favoritů – ŠK Joly Lysou nad Labem. Už potíže s hrací místností a s dopravou (výluka na trati Praha – Olbramovice, následné zpoždění strategického rychlíku z Prahy) nevěstily nic dobrého. Navíc jsme věděli, že kvůli nemocem a jiným příčinám vynechá většina našich opor z předních šachovnic

 

 

 

 

Přestože také soupiska soupeře vykazovala řadu mezer, zůstávala Lysá jasným favoritem. Na rozdíl od nás totiž má k dispozici mnoho kvalitních hráčů s mezinárodní zkušeností. A tak i bez svých velmistrů mohla nasadit hned čtyři IM. Kromě toho Lysá je pro nás tradičně obtížný soupeř, což ovšem znamená především prostou skutečnost, že na ni výkonnostně nemáme. Také průběh tohoto utkání potvrdil výše řečené.

 

Naše dvě ženy v základní sestavě neprohrály.

 

 

Kdo chce kávu, ať se přihlásí.

 

Jedině GM Marek Vokáč na první šachovnici měl šanci urvat celý bod proti mladému slovenskému talentu IM Tamáši Petényimu. Už v zahájení získal bílý převahu, ale černý dokázal stále prodlužovat odpor až do koncovky, kterou se naší jedničce nakonec vyhrát nepodařilo.

 

Přední šachovnice v čele s GM Markem Vokáčem.

 

Na druhé šachovnici se Martin Cuhra marně pokoušel získat aktivní protihru v postavení volžského typu proti IM Petru Špačkovi. Zkušený soupeř ale důsledně tlumil dynamiku, zatímco vzrůstal význam pěšcových slabin až do rozpadu černého postavení.

 

Přední šachovnice s Martinem Cuhrou na 2.šachovnici.

Na třetí šachovnici Zdeněk Vybíral získal náskok ve vývinu a obsadil dámské křídlo, jenže IM Vítězslav Priehoda zahájil nástup na královském křídle, který mu přinesl nečekaný úspěch. Bílý přehlédl matovou hrozbu černého a musel odevzdat materiál, aby zabránil okamžité katastrofě. Zbytek partie byl jen marným pokusem oddálit nevyhnutelné.

 

Jedno přehlédnutí a Zdeněk Vybíral pak celou partii za to trpěl.


Spolehlivě rozehrála černé barvy WGM Eliška Richtrová s IM Lubomírem Neckářem. Bílý ze zahájení nic nevytěžil a následná remíza odpovídala oboustranně korektnímu průběhu.

 

WGM Eliška Richtrová je spolehlivá opora.

 

Rychlý remízový průběh nabralo i setkání talentované reprezentantky Jany Maříkové Tadeášem Baláškem.

 

Jana Maříková skončila na nedávném Mistrovství světa dívek do 18 let na 10.místě!! 

 

Na 4.šachovnici se setkaly mladé naděje obou týmů.

 

 

Mládí se ale moc prát nechtělo. Jejich partie skončila dříve, než některé začaly.


Ani Petr Nídl přes mírnou elovou převahu nevydoloval naději na zvrat zápasu.

 

Petr Nídl udržel remízu s věží proti dvěma lehkým figurám.


Poslední šance pohřbila prohra Zdeňka Richtra Braňo Husárikom v asi nejzajimavější partii celého zápasu.

 

Zdeněk Richtr sehrál zajímavou partii, bylo tam mraky vazeb, jeden by se nedopočítal.

Za rozhodnutého stavu se dohrávala ostrá koncovka mezi Františkem Bostlem a Pavlem Kolářem. Rychlonohý střelec dával domácímu hráči o něco lepší šance vzhledem k volným pěšcům na různých křídlech. Objektivně ale stála na šachovnici remíza, bílý však příliš toužil alespoň snížit skóre. Stačil jeden lehkomyslný tah a černí volní pěšci se ukázali svižnější… .

 

Fanda Bostl zkoušel korigovat výsledek, ale přepjal strunu.

 

QCC České Budějovice – ŠK Joly Lysá nad Labem B 2:6.

Těžký úder hned na začátek sezony více méně odpovídá papírovému rozpoložení sil. Škoda, že jsme nevyužili možnost zvrátit zápas na zadních šachovnicích. Vše ale teprve začíná.

 


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK