Záložní sestava vítězně

Dlouhou cestu do Nového Boru absolovaly České Budějovice opět bez několika svých předních šachovnic. Navíc chyběl i Martin Cuhra, kterého naštěstí střídal náš tajný trumf – Martin Tupý. I tak jsme v autě řešili, jestli letos bude nebo nebude soupeřem nasazena jeho „zbraň hromadného ničení“, nejlepší šachista České republiky GM David Navara.

 

 

 

 

 

Po příjezdu k hrací místnosti jsme měli rázem jasno: GM David Navara je tady, bude se tedy hrát jen o přijatelné skóre. Už ve stádiu zahájení se ale ukázalo, že favorité se dnes minuli s nejlepší formou. Nakonec uspěl právě GM David Navara. Naše jednička GM Marek Vokáč má s českou i novoborskou jedničkou neveselé zkušenosti. Tentokrát čelil variantě v Královské indické, která patří k oblíbeným součástem Navarova bílého repertoáru a kterou si David Navara prověřoval i v letošním pražském zápase s americkým hvězdným válečníkem Hikaru Nakamurou. Marek zkusil z nepříjemného stisku soupeře vyklouznout pomocí taktických zápletek, do nichž investoval celou figuru. Ale David Navara přesvědčivě prokázal sílu svého jezdcového páru. Tím ovšem aktiva Novoboráků v podstatě skončila.

Na druhé šachovnici Martin Tupý nerozehrál neobvyklé zahájení jezdcového tanga nejpřesvědčivěji a Jan Vrána získal naději na poziční pressing. Bílý však nečekaným výpadem na královském křídle černého zmátl natolik, že se pevnost jeho krále náhle zhroutila. Bílý sice přehlédl efektní Sxe5, po čemž by zřejmě následoval brzký mat, ale odběr kvality a pěšce vyústil do vyhrané koncovky.

Na třetí šachovnici se opakoval loňský souboj mezi WGM Julií Kočetkovou a Zdeňkem Vybíralem. Tentokrát na hostujícího hráče připadly černé figury. Bílá ale složitou variantu Francouzské obrany pojala dost pasivně, černý získal ideální souhru figur, která mu přinesla zisk středového pěšce d4. Černý, bohužel, realizoval materiální převahu dost váhavě, navíc propásl možnost obsadit s tempem druhou řadu. Bílá zaktivizovala svého jezdce, černý vrátil pěšce, aby rozehrál věž, ale koncovka už vyhrát nešla. Partie se dohrávala jako poslední a už jen jistila body hostů, takže uniklá výhra mě až tolik nemrzela.

Čtvrtou a pátou desku hájila naše „dámská divize“, oba souboje probíhaly podobně. Opatrný přístup, ze strany bílého krotce pojatá zahájení za účelem minimalizace rizika. Není divu, že vyústily do logického, nerozhodného výsledku a to jak v případě WGM Elišky Richtrové proti FM Petru Kučerovi st. i Jany Maříkové proti Petru Kučerovi ml.. Jana se ukazuje jako zdatná posila, bezpečně drží svou šachovnici a soupeře k ničemu nepouští.

Souboj Petra Nídla Martinem Vaculíkem na šesté šachovnici probíhal ve znamení iniciativy bílého. Domácí hráč pod tlakem ztrácí pěšce a dočasná aktivita jeho figur mohla jen přinést vítězný protiútok bílého. Ten ale dopustil remízovou kombinaci soupeře na téma věčného šachu.

Marek Braun na sedmé šachovnici proti Františku Bostlovi rozehrál fianketo v Královské indické rovněž až příliš váhavě. František rozvinul protihru nejprve na dámském křídle (b5!), následně na královském, až se postavení bílého pod tlakem černých figur zhroutilo.

Mezitím slavil vlastně rozhodující úspěch (kterým vyrovnával ztrátu na první desce) Jirka Blažek proti Janu Oreskému. Ve své oblíbené variantě v Grünfeldově indické svého soupeře přehrál náporem na královském křídle. Obnažená pevnost černého krále, od níž bílý pěšec, jenž došel až na f6 (!), odřízl hlavního strážce – grünfeldovského střelce, nevydržela matový útok.

Hosté tedy mohli dosáhnout ještě přesvědčivějšího vítězství, kdyby proměnili všechny šance, ale i tak zavládla na jejich straně velká spokojenost. Výsledek byl více než uspokojivý: 1.Novoborský šk B – QCC České Budějovice 3:5. Vždyť jsme naplno bodovali s jedním z favoritů a navíc i předvedená hra dává naděje do budoucna.

První liga je ale pro nás dost těžká soutěž a rozhodně nás příště doma s Vyšehradem nečeká žádná procházka růžovým sadem, nýbrž tvrdý boj s týmem bez velkých hvězd ale vyrovnaného, kvalitního kádru.

Na zápas jsme si nevzali fotoaparát, tak jsou použity snímky z partií stejných soupeřů z loňského utkání.


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK