Královské aneb karlovarské dělení

Šesté kolo 1. české ligy znamenalo opakování souboje Jihočechů na domácí půdě s hosty z dalekého lázeňského velkoměsta. Karlovy Vary potřebují nutně bodovat a přivezly kompletní první osmičku. Oproti tomu Budějovice nastoupily dosti děravé na předních i zadních šachovnicích. I tak byli domácí papírově o chlup lepší

 

 

Střetnutí se ale svým průběhem a nábojem dost podobalo předchozímu zápasu z loňského ročníku. A stejně jako loni, znovu urputný a nervózní boj (tentokrát bez jediné remízy) nenašel vítěze. O zavilosti obou týmů svědčí i skutečnost, že ještě po dvou hodinách hry se na všech šachovnicích hráči navzájem přetahovali o iniciativu, aniž by se někde zcela vyjasnilo.

Přední šachovnice karlovarského týmu s WGM Zuzanou Štočkovou. 

Jako prvnímu se podařilo zlomit odpor soupeře domácímu Martinu Cuhrovi na třetí šachovnici. Štěpán Tichý se proti němu bránil ostrým Budapešťským gambitem, Martin použil ještě vyostřený systém s rychlým vrácením pěšce e5 a vytvořením prostoru na královském křídle a v centru. Karlovarský hráč proto chystal úkryt krále na dámském křídle, bílý však otevřel centrum postupem e5 a následně investoval do zadržení soupeřova monarchy i střelce. Černý podcenil hrozby na úkor materiálu a podlehl matovému útoku po centrálních sloupcích. Vynikající Martinův výkon a rozhodně nejlepší partie domácích v zápase (snad s výjimkou první šachovnice).

Brzy hosté srovnali na druhé desce, když Martin Tupý použil osvědčeného draka v Sicilské obraně proti WGM Zuzaně Štočkové-Hagarové, ale po odtahání teorie spadl do typového úderu (e5 s následným g5) a ztratil střelce na d7.

První dvě šachovnice za nás hájili GM Marek Vokáč a Martin Tupý. 

Houpačka se dál zhoupla na stranu domácích v souboji čtvrtých šachovnic. Proti Daliborovi Procházkovi se Zdeněk Vybíral bránil starobylou Mac Cutcheonovou variantou ve Francouzské obraně. Bílý použil nevinně vyhlížející, ale jedovatý postup, zavedený do velmistrovské praxe Emilem Sutovským. Černý přes dlouhé přemítání přechod ze zahájení nezvládl nejlépe a musel čelit hrozícímu matovému útoku. Drobná zaváhání bílého umožnila obránci dokončit vývin a vytvořit protihru. Na velmi složitou pozici s odkrytými oběma králi si však hráči nechali příliš málo času. V půlminutové šavlovačce osvědčil černý pevnější nervy.

Naše třetí a čtvrtá šachovnice - Martin Cuhra a Zdeněk Vybíral naplno bodovali. 

Opětnou rovnováhu ve skóre dosáhl Jiří Krejčík proti naší mladší „sněžence“ Janě Maříkové. Na její Sicilskou obranu použil bílý poziční systém s Dxd4 a následným c4. Maróczyho struktura zastihla černou nepřipravenou, nepodařilo se jí najít aktivní protihru a bílý pohodlně utahoval šrouby až do okamžiku, kdy i jeho král přišel o pěšcovou ochranu. Černá mohla možná někdy dříve lámat pozici přes b5, ale určitě místo Dd7 (po výměně pěšců na h5) mělo přijít Dc8 s ideou  Kg3 Dc5! Jestli tam byl věčný šach, si nejsem jist, ale snahu o protihru s postupem e-pěšce soupeř přesně vyvrátil.

V té chvíli přesto vyhlížel vývoj zápasu pro domácí příznivě. Eliška Richtrová měla pěšce víc v jezdcové koncovce, Marek Vokáč kvalitu víc, Petr Nídl měl lepší pěšce v pěšcovce a Eduard Nejdl nadějnou kompenzaci za pěšce ve složité střelco-věžovce.

 Naše dámy WGM Eliška Richtrová a Jana Maříková nastoupily na páté a šesté šachovnici.

Domácí naděje ale vyhasly nečekaně na sedmé šachovnici. V souboji Petra Nídla s talentovaným Janem Vykoukem se dlouho nic nedělo, krotké zahájení přešlo do symetrické Grünfeldky a po dlouhém manévrování se postupně vyměnily všechny figury. Petr zahájil logický plán přesunu krále k osamělému černému pěšci na h5. Náhle přerušil bílý svůj úmysl tahem g4??, který vedl takřka k okamžité prohře. Těžko říct, co způsobilo takové zatmění – čistě šachově se mi zdálo, že si Petr neuvědomil, že se ocitne v nevýhodě tahu po přesné reakci černého. Co se dá dělat, přešlapy tohoto druhu se stávají i špičkovým velmistrům.

Ani Eduard NejdlPavlem Fricem nevyužil všechny šance dobře vyhlížející protihry, vsadil vše na postup c-pěšce, který se ukázal příliš pomalý.

Na sedmé a osmé šachovnici se tentorkát nezadařilo.

Osud zápasu v tu chvíli držely v ruce naše jednička a kapitánka. Po pravdě, zdálo se, že z těchto zbývajících partií nemůžeme dva body vydolovat. GM Marek Vokáč se pokoušel s FM Jiřím Soukupem od počátku o neteoretickou pozici. Postupně si vybudoval tlak vedoucí k zisku kvality, ale soupeř se houževnatě bránil za pomoci postouplého c-pěšce. Naštěstí materiální převaha, podpořená technicky přesnou hrou, se přece jen prosadila.

Ani WGM Eliška Richtrová nepojala zahájení souboje s Václavem Čontošem příliš ambiciózně. Na soupeřovu ochotu hrát Slovanskou obranu odpověděla vystavením kamenné zdi, přičemž souhlasila s výměnou cenného bělopolného střelce. Zřejmě ukolébaný soupeř nevěnoval dostatečnou pozornost napětí v centru a zůstal bez pěšce. Jezdcová koncovka se ovšem vyvinula v pěkné drama, když bílá nejdřív vrátila materiál za rychlý postup f-pěšce. Jenže postavit dámu se hned nepodařilo a soupeřův vzdálený volný h-pěšec vytvořil dostatečné protišance. Černý však nevydržel a v záludném postavení udělal chybu jako poslední.

 

Závěrečná bilance zní: QCC České Budějovice – Karlovarský šachklub Tietz 4:4. Remíza je nakonec cennější pro domácí, jak z hlediska průběhu zápasu, tak z hlediska bodového přídělu. Hostům jeden bod k opuštění pásma ponoru nestačí, zatímco Jihočeši posílili alespoň tímto šnečím krokem záchranné šance před výletem na půdu nevyzpytatelného, papírového velkofavorita do Hradce Králové.


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK