Zlom … ale na druhou stranu

Na mrazivou cestu do dalekého Hradce Králové vyrazili Jihočeši opět s notně prořídlou sestavou a tedy i bez iluzí, že by mohli bojovat o zápasové body, pokud soupeř zopakuje docházku z předchozích dvou kol. Jedinou mírnou náplastí byla účast obou našich velmistrů.

 

 

 

 

I když od Jiřího Lechtýnského jeho zapojení do týmu vyžadovalo nepohodlné cestování vlakem a nutnost přečkat hodinu v oblasti hradeckého hlavního nádraží. V hrací místnosti na Slávii se optimistické předpovědi Marka Vokáče o bundesligovém zaneprázdnění hradeckých es ukázaly liché, takže soupeř měl na 1. až 6. šachovnici mohutnou elovou převahu. Trochu ji zmírňovaly poslední dvě desky, které naopak lehce favorizovaly hosty.

 

Tým Hradce Králové v plné síle.

 

Ale papírové předpoklady jsou jedna věc a skutečný boj věc jiná. Ukázalo se totiž, že Budějovice jsou schopny čelit i favoritům na předních šachovnicích a dramatický zápas se dlouho vyvíjel příznivěji spíš pro hosty. Nakonec se ale Štěstěna přiklonila k domácím, když těsně před časovou kontrolou nenadále zlomili vývoj skóre jednoznačně ve svůj prospěch.

 

Hosté se rychle ujali vedení, když nejdříve došlo k brzkému smíru na čtvrté šachovnici. WGM Eliška Richtrová měla sice pomyslnou výhodu bílých figur, ale proti ní seděl zkušený IM Jiří Nun. Po oboustranně bezbarvě sehraném zahájení se proto kapitánka Jihočechů spokojila s dělbou bodu.

 

Naši soupeři IM Miloš Možný a IM Jiří Nun.

 

Poté František Bostl na sedmé šachovnici přijal oběť figury Jakuba Šafaříka. Kompenzaci za materiál měl bílý příliš mlhavou, takže domácí museli srovnávat. Povedlo se jim to na páté šachovnici, kde ostřílený IM Miloš Možný využil váhavé hry Jany Maříkové v solidním systému Královské indické obrany a postupným zvyšováním pozičního tlaku zvítězil. Skóre se vyrovnalo, blížila se časová kontrola. V této chvíli ale stále ještě vypadaly vyhlídky hostů lépe.

 

Jana Maříková to proti zkušenému IM Miloši Možnému měla těžké.

 

Na první šachovnici GM Marek Vokáč rozehrál karlovarskou typovou strukturu v dámském gambitu proti GM Janu Votavovi pozičně velmi zdravě a postupně přebral iniciativu. Na druhé šachovnici GM Jiří Lechtýnský použil proti předpokládané Grünfeldově obraně GM Martina Petra londýnskou výstavbu, získal prostor na dámském křídle a vytvořil soupeři dvojpěšce na e-sloupci. Hradecký velmistr hledal protihru zejména v operacích na královském křídle a nutno říci, že se bránil dost vynalézavě. Takže postavení se nám zdálo nejasné, i když na první pohled měl bílý lepší vyhlídky.

 

Elitní velmistři v sestavě soupeře GM Martin Petr a GM Jan Votava.

 

Na třetí šachovnici Zdeněk Vybíral nerozehrál proti FM Luboši Roškovi Sicilskou obranu zcela přesně a musel čelit soupeřově obléhání svého slabého pěšce na d6. Postupně se ale vymanil z tlaku a začal dokonce přebírat iniciativu, když kolem 30. tahu přišla od bílého nabídka remízy. V té době také Miroslav Vacek na osmé šachovnici s Tomášem Ptáčkem měl materiál navíc. Ovšem soupeř si vytvářel protišance a hlavně obrovský časový náskok.

Tehdy jsem se dopustil závažné psychologické chyby, když jsem váháním nad nabídkou remízy ztratil drahocenných 10 minut. Z úvah mne vytrhlo upozornění kapitánky, že se naše 8. šachovnice zhroutila (černý ve vrcholné časovce přehlédl vidličky). Náhle bylo jasné, že je třeba hrát dál. Bohužel, chybějící čas v ostré pozici vedl k nešťastné hrubce i v mém případě. Dalším odporem jsem už jen odložil vzdání partie až do jasného výsledku zápasu.

 

 Dlouhodobě největší opory našeho týmu GM Marek Vokáč a Zdeněk Vybíral.

 

Zanedlouho nato postihla stejná nehoda i naši první šachovnici, Marek Vokáč ztratil přivyhrané postavení rovněž taktickým trikem soupeře.

 

Fanda Bostl zavěsil jako jediný celý bod, i když nadějně to vypadalo i na dalších šachovnicích.

 

Nervozita a taktická přehlédnutí nás tedy stály velké šance na bodování v zápase, který jsme předem považovali za beznadějný. Domácí vyhráli zaslouženě, využili svých šancí lépe. Ačkoli jsme se jim v šachovém umění možná vyrovnali, herní dovednosti stály na jejich straně. Konečný výsledek zápasu: TJ Slavia Hradec Králové – QCC České Budějovice 5½ : 2½.

Zatímco v Hradci jsme se přece jen nechystali bodovat, v příštím kole nás čeká Vlašim, další z přímých konkurentů o sestup. Na koho se Caissa usměje tentokrát?

 


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK