5.kolo 3.divize - prohra s VŠTE Č.B. 1:4

V sobotu 12.12.2015 náš nejmladší tým QCC "E" hostil ve 3. divizi tým VŠTE Č.Budějovice. Oba týmy nastoupily výhradně v dětském složení. Favoritem byl soupeř, jenž měl ELO převahu na každé šachovnici (v průměru o 164 ELO bodů).

 

 

 

 

10:00 Jdeme na to. Náš tým nastupuje v základní sestavě: Sebík Placer, Manvel Asatryan, Danielka Nagyová, Saša Žondecká a Davídek Bárta. Soupeř nastupuje v sestavě Matyáš Hosnedl, Petr Šťastný, Míša Lorencová, Jarda Studenovský a Zdeněk Šťastný.

10:26 Sebík začal zápas ve svižném tempu a prohrává o figuru za dva pěšce. Manvel si se soupeřem ještě nevzali ani pěšce. Danuška nevytušila soupeřčin postup věže a je donucena uvolnit napětí na šachovinici, což pro ní není výhodné. Saša se brání, ale zatím se zdá, že jí žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Kromě Sebíka stojí všichni materiálově vyrovnaně.

10:35 Míša útočí na Danušku příliš optimistickým způsobem a Danuška má šanci ji za to potrestat a partii naklonit ve svůj prospěch (Fritz: +2,13), ale místo toho zahrála nepřesný tah, který znamenal dvoutahový mat. Ten Míša viděla a proto partie po 17. tazích skončila. Stav 0:1.

11:30 Sebík prohrává o figuru, Manvel o pěšce, Saša stojí vyrovnaně, Davídek prohrává o věž. Sebík hrál na začátku moc rychle a zpomalil, až když už byla partie rozhodnuta. Saša nedělá chyby, ale zatím hraje příliš pasivně. Davídek nějak přišel o figuru (neviděl jsem jak), ale líbí se mi, jak hraje aktivně i s figurou méně. Klade před soupeře problémy a číhá, jestli soupeř udělá chybu.

11:50 Saše se podařilo vyměnit figury a v koncovce se dostala do pozice, ve které to vypadalo, že může zápas rozhodnout a získat figuru, ale bohužel si té šance nevšimla. (Až domácí analýza ukázala, že díky postavení černého krále by se Jarda z problému ještě mohl dostat.) Následně se Saša pustila do aktivní hry pěšci a vypadalo to, že bude odměněna alespoň ziskem pěšce, ale nezdařilo se to. Naopak soupeř využil svého postouplého krále k zisku pěšce. Saša se nyní brání v koncovce V+(3+1)p proti V+(3+1+1)p. Davídek ztrácí na soupeře už celou věž, ale stále se snaží bojovat, ale pro pokračování v aktivní hře už mu chybí materiál a nakonec prohrává. Stav 0:2.

12:00 Saša prohrává. Stav 0:3.

12:25 Sebík prohrává. Škoda toho příliš rychlého začátku partie. Stav 0:4.

12:30 Manvel sice stále prohrává o pěšce, ale je v komplikované pozici, která mu dává určité šance. Figur si zatím se soupeřem moc nevyměnili. Soupeři zbývá po 20 tazích posledních 19 minut času a do časové kontroly (40 tahů) je daleko.

13:05 Manvelovi se podařilo získat pěšce zpět, ale stojí ho to částečně ztrátu iniciativy. Po 27 tazích soupeři zbývá necelých 8 min času. Manvel se mne ptá, zda může nabídnout remízu. Žádost zamítám, jen ať sbírá zkušenosti.

13:45 Manvel se dostal do ostré koncovky s tlakem a nebezpečími na obou stranách. V jednu chvíli dal Manvel soupeři šanci vynutit si výměnu figur a převést partii do vyhrané koncovky. Soupeř ale pod tlakem ubývajícího času tento postup nenašel a tak se Manvel pustil do útoku. Ve chvíli, když již byla partie pro Manvela vyhraná, soupeři došel čas. Konečný výsledek je 1:4.

 

Narazili na sebe dva týmy sestavené výhradně z dětí. Našemu výrazně mladšímu týmu se zkušenějšího soupeře zaskočit nepodařilo. Tedy až na Manvela, který získal cenný skalp Petra Šťastného. Šanci nabídli soupeři i Danušce a Saše, ale naše děvčata bohužel svou šanci nevyužila.

Pro naše hráče to byla další cenná zkušenost. A co si vzít za ponaučení? Sebík a Danuška by měli zpomalit, Saša by měla hrát trošku aktivněji (a pokusit se donutit soupeře k chybám) a Davídek by si při své aktivní hře měl dát pozor i na možné protiakce soupeře, aby nepřišel o materiál.

Příští kolo hrajeme v sobotu 16.1.2016 v Horní Stropnici proti týmu Hraničář H. Stropnice B.

 

IMG_3984.JPGIMG_3987.JPGIMG_3991.JPGIMG_3993.JPGIMG_3995.JPGIMG_3996.JPGIMG_4000.JPGIMG_4001.JPGIMG_4013.JPGIMG_4015.JPGIMG_4021.JPGIMG_4036.JPG


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK