Zkušenost slavila úspěch

K 6.kolu 1.divize jsme zajížděli do Tábora, kde nás čekal velice silný soupeř. Přestože jsme tentokrát měli i přes některé absence docela slušnou sestavu, na zkušeného soupeře jsme ani trochu nestačili a doslova nás převálcoval.

 

 

 

Typickým obrázkem celého zápasu byla má partie. Lišily se pouze partie Jirky Punčocháře, Pavla Hesse, Jirky Olejníčka a Matěje Kaňky. Jako první dohrál Jirka Olejníček, který zakončil partii v rovné pozici remízou. Pak přišly na řadu průšvihy.

Já jsem rozehrál zahájení v poklidu, ale pak jsem použil tah, který se v této variantě běžně hrává, ale v mírně jiném rozestavení figur. Zkušený soupeř to okamžitě využil a získal velice nepříjemnou poziční výhodu a já jsem musel volit mezi několika zly. Buď dám bez jakékoli náhrady svého pěšce „f7“, který bránil mého krále nebo přijdu o kvalitu. Navíc bych v obou případech obdržel pozice, které by každý rád „zahodil i s rukama“, tedy bez jakékoli perspektivy. Takové postupné umírání jsem neměl v úmyslu, tak jsem hledal nějakou možnost aktivní protihry. Nakonec jsem ji našel v podobě zajímavé kombinace spojené s obětí celé věže. Vytvořil jsem jednak hrozbu dušeného matu (tu jsem počítal, že soupeř prohlédne) a dále s vyšachováním věže zpět s získáním aktivnější pozice. Mělo to ale jeden malinkatý háček – kombinace nebyla korektní a tak jsem si sice zaktivnil pozici, ale hrál jsem s věží méně. Pokoušel jsem se ještě v partii vyvinout tlak na soupeřova krále, než si soupeř rozehraje i druhou věž, ale mé figury neměly takovou souhru, abych čehokoli pozitivního dosáhl. Nezbývalo tedy než sklonit svého krále. Mám-li tuto partii nějak vyhodnotit, tak soupeř nemusel k výhře vyvinout žádné úsilí, stačila pouze jeho zkušenost.

Současně se mnou skončily další tři partie. Pavel Štěch hrál příliš pasivně, nechal tvořit soupeře a nevyvíjel žádnou aktivitu, což v postavení s různými rošádami vedlo k rychlé zkáze. Stejně pasivně si vedl i Michal Vokurka, který prohrál také bez odporu. Nezadařilo se ani Kryštofovi Nucovi, ale jeho partii jsem neviděl.

Ostatní hráli již se vztyčenou hlavou. Pavlovi Hessovi se nepodařilo udržet stoprocentní úspěšnost a poprvé prohrál. U něj je ale záruka, že neprodal svoji kůži lacino. Pak ukončil svoji partii Jirka Punčochář, který vedl o figuru. Bohužel tato převaha mu nebyla nic platná, protože měl slabého krále a soupeřovy figury mu nedovolily zužitkovat jeho materiální převahu. Musel se tedy spokojit s remízou.

Jako poslední dohrával Matěj Kaňka. Matěj bojoval statečně, jeho přístup k partiím za družstva nám v poslední době dělá jen radost. Jeho soupeř byl ale nad jeho síly, konečně i rozdíl 400 Elo bodů o něčem vypovídá. Přesto Matěj bojoval více jak 4 hodiny a určitě si zaslouží pochvalu. Nakonec tedy drsných, ale naprosto spravedlivých Sokol Tábor „B“ – QCC České Budějovice „B“ 7:1.

 

1divize_Tbor_B-QCC_B_B_001.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_002.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_003.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_004.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_005.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_006.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_007.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_008.jpg


Nejbližší akce

1.Velká cena Jihočeského kraje (20. říjen)

První ze seriálu čtyř turnajů. Nový model souteže, hraje se ne ve věkových, ale ve výkonnostních skupinách. [...]

podrobnosti

1.divize 1.kolo (21. říjen)

Hrajeme doma s DDM Písek

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže 2018 U16 (26. říjen - 03. listopad)

Mistrovství Čech mládeže 2018 v kategoriích U12 až U16 se bude konat opět v Harrachově.

podrobnosti

2.divize 2.kolo (04. listopad)

Hrajeme venku na Slávii ČB.

podrobnosti

3.divize 2.kolo (10. listopad)

QCC D hraje venku s ŠA VŠTE F, QCC E má volno, QCC F hraje doma s Royalem B

podrobnosti

1.divize 2.kolo (11. listopad)

jedeme do Bechyně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže 2018 U10 (13. listopad - 18. listopad)

Mistrovství Čech mládeže 2018 v kategoriích do 10 let proběhne v Mostě. Kategorie do 10 let se hraje 5 dní, kate [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK