Zkušenost slavila úspěch

K 6.kolu 1.divize jsme zajížděli do Tábora, kde nás čekal velice silný soupeř. Přestože jsme tentokrát měli i přes některé absence docela slušnou sestavu, na zkušeného soupeře jsme ani trochu nestačili a doslova nás převálcoval.

 

 

 

Typickým obrázkem celého zápasu byla má partie. Lišily se pouze partie Jirky Punčocháře, Pavla Hesse, Jirky Olejníčka a Matěje Kaňky. Jako první dohrál Jirka Olejníček, který zakončil partii v rovné pozici remízou. Pak přišly na řadu průšvihy.

Já jsem rozehrál zahájení v poklidu, ale pak jsem použil tah, který se v této variantě běžně hrává, ale v mírně jiném rozestavení figur. Zkušený soupeř to okamžitě využil a získal velice nepříjemnou poziční výhodu a já jsem musel volit mezi několika zly. Buď dám bez jakékoli náhrady svého pěšce „f7“, který bránil mého krále nebo přijdu o kvalitu. Navíc bych v obou případech obdržel pozice, které by každý rád „zahodil i s rukama“, tedy bez jakékoli perspektivy. Takové postupné umírání jsem neměl v úmyslu, tak jsem hledal nějakou možnost aktivní protihry. Nakonec jsem ji našel v podobě zajímavé kombinace spojené s obětí celé věže. Vytvořil jsem jednak hrozbu dušeného matu (tu jsem počítal, že soupeř prohlédne) a dále s vyšachováním věže zpět s získáním aktivnější pozice. Mělo to ale jeden malinkatý háček – kombinace nebyla korektní a tak jsem si sice zaktivnil pozici, ale hrál jsem s věží méně. Pokoušel jsem se ještě v partii vyvinout tlak na soupeřova krále, než si soupeř rozehraje i druhou věž, ale mé figury neměly takovou souhru, abych čehokoli pozitivního dosáhl. Nezbývalo tedy než sklonit svého krále. Mám-li tuto partii nějak vyhodnotit, tak soupeř nemusel k výhře vyvinout žádné úsilí, stačila pouze jeho zkušenost.

Současně se mnou skončily další tři partie. Pavel Štěch hrál příliš pasivně, nechal tvořit soupeře a nevyvíjel žádnou aktivitu, což v postavení s různými rošádami vedlo k rychlé zkáze. Stejně pasivně si vedl i Michal Vokurka, který prohrál také bez odporu. Nezadařilo se ani Kryštofovi Nucovi, ale jeho partii jsem neviděl.

Ostatní hráli již se vztyčenou hlavou. Pavlovi Hessovi se nepodařilo udržet stoprocentní úspěšnost a poprvé prohrál. U něj je ale záruka, že neprodal svoji kůži lacino. Pak ukončil svoji partii Jirka Punčochář, který vedl o figuru. Bohužel tato převaha mu nebyla nic platná, protože měl slabého krále a soupeřovy figury mu nedovolily zužitkovat jeho materiální převahu. Musel se tedy spokojit s remízou.

Jako poslední dohrával Matěj Kaňka. Matěj bojoval statečně, jeho přístup k partiím za družstva nám v poslední době dělá jen radost. Jeho soupeř byl ale nad jeho síly, konečně i rozdíl 400 Elo bodů o něčem vypovídá. Přesto Matěj bojoval více jak 4 hodiny a určitě si zaslouží pochvalu. Nakonec tedy drsných, ale naprosto spravedlivých Sokol Tábor „B“ – QCC České Budějovice „B“ 7:1.

 

1divize_Tbor_B-QCC_B_B_001.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_002.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_003.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_004.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_005.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_006.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_007.jpg1divize_Tbor_B-QCC_B_B_008.jpg


Nejbližší akce

4.Velká cena Jihočeského kraje (23. březen)

Turnaj se uskuteční v Písku. Bližší informace naleznete v propozicích na této stránce. Budeme opět přihlašov [...]

podrobnosti

1.divize 10.kolo (24. březen)

Hrajeme venku s SK Český Krumlov.

podrobnosti

Šachový seminář (30. březen)

Šachový seminář o koncovkách. Uskuteční se v Gymnáziu Jírovcova od 9:00 hodin. Odpoledne beseda s Pavlem Štěc [...]

podrobnosti

2.divize 4.kolo nadstavba (31. březen)

Hrajeme doma s VS Tábor C

podrobnosti

1.divize 11.kolo (07. duben)

Hrajeme doma se Sokolem Tábor B.

podrobnosti

1.liga mládeže 8.-11.kolo (13. duben - 14. duben)

Velikonoční kemp 2019 (17. duben - 21. duben)

Velikonoční kemp proběhne opět od středy odpoledne do neděle po oběd ve výcvikovém středisku AMU Praha u Poně [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK