Třetidivizní porážky v Křemži a Prachaticích

V sobotu 19.11.2016 tým QCC "D" vyrazil do Křemže k zápasu s týmem Blanský les a tým QCC "E" do Prachatic. Bohužel ani v jednom z těchto zápasů se nám favority zaskočit nepodařilo.

 

 

 

 

 

Reportáž ze zápasu Blanský les - QCC "D" přináší Ladislav Nagy starší.

Náš "D" tým vyjel do Křemže v sestavě Manvel Asatryan, Danielka Nagyová, Saša Žondecká, Vicky Cinková a Jiřík Král. Tři hráči základní sestavy Davídek Bárta, Jakub Šimon Šimůnek a Beátka Havelková se nemohli zúčastnit, protože tou dobou bojovali na Mistrovství Čech mládeže do 10 let. Příležitost k získávání zkušeností, tak dostali další hráči.

Cesta proběhla v pořádku.
Před zápasem jsem se snažil děti namotivovat k pomalé hře, hlavně Vicky a Jiříka.

10:00 - Zápas začíná

10:10 - Vicky obětuje figuru za dva pěšce a útok na krále.

10:13 - Vicky po přehlédnutí přichází jednotahově o dámu. Škoda, že se Vicky nepodařilo zpomalit. Věřím, že, kdyby hrála pomaleji, že by ohrožení dámy nepřehlídla.

10:35 Vicky prohrává. Vicky zbylo 1:50 hod, jejímu soupeři 1:45 hod. Stav je 0:1. 
Saša má napadenou figuru. Její soupeř nehraje přesně a bere Saše druhého jezdce jezdcem. Nato Saša reaguje zajímavým protiútokem a obětuje střelce na f2. Po Sxf2, Kxf2 nepřišlo Jxh1+, ale rafinované Df6+. Po následných výměnách vede Saša o kvalitu a partie vypadá velmi nadějně.

10:40 - Danielka se snaží o aktivní hru. Ovšem tah dámou ucpává ústupové pole pro střelce a soupeř chytá Danielčina střelce výměnou za pěšce.

10:48 - Saša po přehlédnutí přichází jednotahově o věž zadarmo. Škoda, Saša měla partii tak skvěle rozehranou.

10:49 - Po 24 tazích prohrává Jiřík. Jiříkovi zbylo 1:42 hod, jeho soupeři 1:29 hod. Podobně jako u Vicky, i u Jirky bude třeba pracovat na zpomalení hry.

11:02 - Saša hraje v koncovce V + (3+1)p proti V+J+5p.
Danielka stále prohrává o střelce za pěšce, ale zkouší ještě něco vymyslet.
Manvel je ve vyrovnané koncovce. Manvel má sice trochu horší strukturu pěšců, ale na rozdíl od soupeře disponuje dvojicí střelců.

11:28 - Saša se vzdává. Stav je 0:3.

11:50 - Manvel nabídl remízu, soupeř ji přijal. Stav je 0,5:3,5.

11:53 - Danielka stojí v prohrané koncovce.

11:58 - Danielka dostává mat. Konečný stav je 0,5:4,5.


Soupeř měl jasnou ELO-vou převahu na všech šachovnicích a proto výsledek není zklamáním. Důležitější než výsledek je výkon jednotlivých hráčů.

Manvel zahrál výborný zápas a zachránil náš tým od porážky s nulou. Danielka se za dnešní výkon také nemusí stydět. Škoda, že si při útoku nedala pozor. Saša hrála 3/4 hodiny výborně, dokázala potrestat soupeřovu nepřesnost a dostala se do vyhrané pozice. Škoda, že se pak nevyvarovala toho jednoho přehlédnutí, které jí šanci na dobrý výsledek v partii zhatilo. V případě Vicky a Jiříka šlo o premiérový divizní zápas. Oba bojovali především se svou rychlostí. Věřím, že když zpomalí a dokáží přemýšlet nad dalšími tahy déle, dostaví se zlepšení. Oba jsou na začátku sbírání zkušeností.

 

Reportáž ze zápasu Tatran Prachatice "B" - QCC "E" přináší z pohledu doprovodu František Postl starší a svými postřehy jej doplňuje Milan Boukal.

Tak jsme vyrazili na třetí kolo 3. divize do Prachatic. Ve složení Blanka Nováková, Milan Boukal, Karel Švejda, Laura Čermáková, František Postl plus řidič. Cesta probíhala dobře, poklidnými zákrutami kolem Kuklova až do Prachatic, kde si Kája vzal oddechový čas ještě před tím, než jsme dorazili do cíle. Protože nejsem tak erudovaný, abych se mohl vyjádřit k partiím, poprosil jsem aktéry, aby svůj výkon zhodnotili podle svého.
Dodatek pana Boukala: Pan Postl zvolil trasu po vedlejších silnicích. Byl slabý provoz a za okny hezká krajina. Cesta byla příjemná. Jistý rozruch nastal krátce po zahájení hry, kdy náhle vběhl do hrací místnosti osamělý pes a všechny nás tam pěkně "vyštěkal". Naštěstí brzy přišla majitelka a psíka odvedla.

Komentář pana Boukala po vyhraném zápase: „Obětoval jsem pěšce v zahájení, soupeř pak zaostal ve vývinu a stál stísněně. Ve 24. tahu soupeř vzdal pro hrozbu materiálních ztrát a neměl dobré tahy.“
Dlužno poznamenat, že po cestě domů nám p. Boukal prozradil, že byl na soupeře dobře připraven.

Komentář paní Novákové po prohraném zápase: „S černými jsem dlouho držela vyrovnaný stav, pak jsem podcenila jednoho pěšce. Má hra měla být v určité chvíli pasivní. Nevytahovat pěšce.“

Komentář Františka po prohraném zápase: „Ze začátku jsem přišel o středového pěšce. Pak jsem se držel, a za dvě a půl hodiny jsem se vzdal.“ František se vzdal v momentě, kdy soupeř v honbě za jasným matem, přehlédl Františkův odtažený výpad a sebrání obou soupeřových věží plus dámy během několika tahů a mohla to být jasně vyhraná partie pro Františka (rozbor soupeře po partii). František se takhle nevzdal poprvé!
Dodatek pana Boukala: František si každopádně zaslouží pochvalu. Vydržel víc jak 2 hodiny sedět u partie a soustředěn se jí věnoval.

Komentář Káji po prohraném zápase: „Viděl jsem tam spoustu možností na útok, získat střed pomocí aktivních figur. Nějak jsem to ale špatně spočítal. Musel jsem to vzdát, protože jsem měl o veliký materiál míň.“

Komentář Laury po prohraném zápase: -
Laura odjela dříve a spěchala, tak se nestihla vyjádřit. Tradičně za to ovšem vzala od podlahy hned na začátku. Soupeř skoro ani nedýchal. Tak zde je pouze vyjádření jejího soupeře, něco ve smyslu: „Tak jsem utekl dvakrát hrobníkovi z lopaty.“

Zápas Tatran Prachatice "B" - QCC "E" tedy skončil 4:1.

Chtěl bych všem aktérům dnešního odpoledne poděkovat za vzornou prezentaci našeho oddílu QCC. Protože si myslím, že to náš soupeř neměl tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Když nepočítám pilíře naší sestavy paní Novákovou a pana Boukala, musím vyzdvihnout naše děti. Laura hrála hodinu a půl, Kája hrál hodinu a tři čtvrtě, František hrál dvě a půl hodiny. Na závěr musíme poděkovat soupeři za zázemí, protože slova pana Havlíčka, že se hraje v pěkném prostředí, se více než stoprocentně potvrdila.

 

 

DSC_1733.JPGDSC_1735.JPGDSC_1737.JPGDSC_1739.JPGDSC_1740.JPGDSC_1741.JPGDSC_1742.JPGIMG_0621.JPGIMG_0623.JPGIMG_0628.JPGIMG_0631.JPGIMG_0638.JPGIMG_0639.JPGIMG_0644.JPGIMG_0651.JPGIMG_0660.JPG


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK