Šťastná remíza

Úvodní kolo letošního ročníku 1. ČL přisoudilo budějovickým za soupeře nebezpečný Jičín se soupiskou tradičně nabytou zvučnými jmény. Nevyzpytatelnost Jičína spočívá ovšem v častém střídání jeho hlavních es, takže nikdy nevíte, jak silný proti Vám nastoupí. Téměř v každém složení má ale dost možností ohrozit kohokoli. Proto Budějovice v každém případě počítaly s rolí outsidera, přestože se podařilo zajistit účast obou našich velmistrů.

Uvědomovali jsme si, že snadno můžeme doplatit na méně zkušený střed sestavy, pokud tam nasadí Jičín některé ze svých hvězd. Naše největší obavy se sice nevyplnily, ale i tak měl Jičín na prvních pěti šachovnicích výraznou papírovou převahu. Navíc Marek Vokáč si přivezl na zápas ještě nedoléčenou žaludeční virózu.

Právě v partii GM Marka Vokáče s GM Petrem Neumannem se ale zrodil první pro nás příznivý výsledek v podobě remízy. Lehce indisponovaný Marek tentokrát založil hru přísně pozičně. V dámském gambitu nedopustil žádné náročné zápletky, v nichž by mu chyběly síly. Vzpomněl jsem si přitom, jak jsem sledoval na kterémsi openu v Českých Budějovicích před řadou let výhru Marka černými nad Petrem, když se vymanil z jeho tlaku nečekaným taktickým úderem na téma vazby. Tentokrát vzhledem ke svému fyzickému stavu byl s nerozhodným výsledkem spokojen. Možnost sledovat ostatní partie Markovi ale mnoho klidu nenabízela.

Na druhé šachovnici získal GM Jiří Lechtýnský proti očekávané Slovanské obraně GM Eduarda Meduny převahu. Nedařilo se mu ji ale rozvinout, soupeř se dostal k protihře a oběť kvality ze strany našeho hráče znamenala již marný pokus udržet narůstající iniciativu černého v rozumných mezích. Jirka si pak vyčítal, že nepřijal od GM Meduny některou ze dvou nabídek remízy. Ovšem nemohl předvídat vývoj zápasu a v lepší pozici by asi každému přišlo škoda, smiřovat se s dělbou bodu.

Dlouho byla remíza snem pro Martina Tupého, který hájil naše černé barvy na třetí šachovnici proti GM Leon(id)u Vološinovi. Známý technik černého zle tísnil, ale rovněž promeškal důraznější pokračování. Martin získal také protihru a GM Vološin raději utekl do rovné koncovky, kde však náhle přehlédl ztrátu figury. „Srdnatě“ sice tahal beznadějnou pozici ještě dlouho, až se zdálo, že už zapomněl, jak vzdát a ukončit partii. Na výsledku ale nic nezměnil a Martin tak získal cenný skalp na místě, kde jsme v to věru nedoufali. Výborně, Martine! Ve stejné době vrcholilo drama na čtvrté šachovnici, které se ale pro naši WGM Elišku Richtrovou nevyvíjelo od počátku příznivě. Ve střední hře ji Tomáš Kraus postupně přehrál, ale nepokračoval s potřebným důrazem. Bílé se podařilo oslabit nejen svého nýbrž i soupeřova krále a vyvolat zápletky. Stále bohužel tahala za kratší konec, což dokazoval černý pěšec na d2. Vše spělo k rozřešení v půlminutové blicce, kde Eliška mohla získat v jednom okamžiku věž (a bod) tahem Sf2. Střelec ale neposlušně odskočil na druhou stranu a následoval dvoutahový mat.

Místo 55.Sf2 s výhrou přišlo 55.Se7 a po 55. ... De1+ bylo po partii

 

V té době byl uzavřen mír na páté šachovnici, ačkoli Martin Cuhra zkoušel chvíli trápit IM Josefa Juřka v zajímavé věžové koncovce. Dlouho se přitom v partii trápil sám, kdy IM Juřek sehrál volžský gambit bílými o něco přesněji a zdálo se, že se Martinovi kompenzace rozplyne. Historie se však opakovala. Podobně jako loni ve stejném zápase a se stejným soupeřem Martin zachránil půl bodu díky aktivitě figur v koncovce, která se dokonce zdála o trochu pohodlnější za černého.

Alespoň na šesté a sedmé šachovnici se už nějakou dobu nehrálo. Na šestce vnutil Jiří Kadeřábek Zdeňkovi Vybíralovi pěšce již v zahájení. V dané variantě Slovanské obrany ale gambitová myšlenka nepracovala dobře. Bílý si mohl vzít neprodleně i druhého pěšáka, spěchal však dokončit vývin tak, aby zároveň příliš nenarušil souhru figur. V některých variantách protihra černého přes pole e4 přece jen vypadala nepříjemně. Soupeři se ale kompenzace nehledala snadno. Výměna několika figur bílému pomohla, takže podruhé už s braním druhého pěšce neváhal, i když se zdálo, že za to černému přenechává c sloupec. Černý se pokusil prolomit postavení v centru, jenomže počet slabin přerostl aktivní možnosti černých figur. Když v důsledku skryté taktiky hrozila neodvratná ztráta třetího pěšce, domácí hráč zastavil hodiny. Na sedmičce byl již dávno uzavřen mír, protože Petr Nídl převedl postavení do koncovky s lepší pěšcovou strukturou, ale musel čelit aktivnějším figurám Petra Tázlara. Brzy soupeři vyhodnotili vzájemná rizika pozice jako přibližně rovnocenná a nechtěli pokoušet osud.

 

František Bostl a Petr Nídl, v pozadí Zdeněk Vybíral v domácím zápase

 

Zato na osmé šachovnici museli oba hráči ke stejnému remízovému výsledku udělat mnohem víc tahů. František Bostl bílými nedostal proti Sicilské obraně Jaroslava Novotného úplně, co by si přál. Vzniklá koncovka svědčila spíš černému, který postupně zvyšoval aktivitu svého krále a pěšci na královském křídle získával stále víc prostoru. Měl je však zdvojené na e-sloupci, zatímco bílý si vytvořil na opačném křídle převahu 3:1. Postup bílých pěšců byl však účinně kontrolován černými figurami. Navíc černý těsně před časovou kontrolou našel účinný způsob, jak za soupeřovy pěšáky dámského křídla obětovat svého střelce. V té chvíli nikdo neviděl záchranu pro bílého. Zdálo se, že lavina černých pěšců na královském křídle se zastaví až o 1. řadu. Černý však přehlédl vtipnou taktickou výmluvu, která umožnila Františkovi uniknout do připrohrané (ale ne vynuceně prohrané) dámské koncovky se dvěma pěšci méně. Soupeř v šoku z nenadálé změny se nakonec nechal vehnat do věčného šachu.

Obě družstva mohla oprávněně mluvit o vyhraném zápase a ztrátě dvou bodů. Více štěstí si ale vybrali hosté, takže celkový výsledek ŠK AD Jičín - QCC České Budějovice 4:4 je ziskem spíš pro ně, navíc s jedním z největších (aspoň papírově) favoritů celé soutěže. V této sezóně nás však čeká řada stejně těžkých zápasů.


Nejbližší akce

3.divize 4.kolo (15. prosinec)

QCC D hraje doma s ŠA VŠTE E, QCC E hraje venku s Royalem ČB C, QCC F hraje doma s ŠA VŠTE D.

podrobnosti

2.divize 5.kolo (16. prosinec)

Hrajeme doma s ŠA VŠTE C.

podrobnosti

3.divize 5.kolo (05. leden)

hrajeme další klubové derby QCC E - QCC D, QCC F hraje venku se Spartakem Kaplice B.

podrobnosti

1.divize 5.kolo (06. leden)

Hrajeme doma s ŠACHklubem Písek B

podrobnosti

1.divize 4.kolo (12. leden)

Hrajeme venku s ŠA VŠTE B

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK