Sophia Cup 2014 patřil Nagyovým

V sobotu 27.září proběhl 3.ročník Sophia Cupu. Opět jsme hráli v krásném prostředí Clarion Congress Hotel České Budějovice****. Počet účastníků tentokrát přesáhl číslo 50, takže jsme si utvořili nový rekord. Velice potěšila účast mladých šachistů z jiných krajů. Je vidět, že Sophia Cup začíná získávat oblibu i mimo hranice Jihočeského kraje. Turnaj bude i v České televizi v pořadu V šachu.

 

 

Příprava turnaje byla tentokrát trochu náročnější, neboť jsme mohli začít v pátek až v 22:30. Končili jsme tak v 0:30. Samotný turnaj začal v sobotu s půlhodinovým zpožděním, protože jsme čekali na jednu maminku z Tábora, než nám přišel e-mail, že musela jít do práce. Naštěstí se i pak podařilo získat další účastnici do turnaje, takže počet startujících byl sudý, jak jsme potřebovali.

Majitelka společnosti Sophia paní Mgr.Karla Bauerová, MBA zahajuje turnaj.

 

I hlavní rozhodčí musel něco říci k pravidlům. 

Turnaj měl velice dobré hráčské obsazení a díky zvolenému tempu 2x 25 minut + 10 vteřin za každý provedený tah si všichni mladí šachisté velice dobře zahráli. Bohužel to mělo ten následek, že turnaj končil až kolem 20:00, takže v příštím ročníku budeme muset tempo zkrátit (2x 20 minut + 10 vteřin). Tento turnaj je totiž specifický tím, že po odehrání se všichni nerozprchnou, ale zůstanou na turnaji a zúčastní se porcování dortu. Jde o veliký dort ve tvaru šachovnice se šachovými figurkami z belgické čokolády. Porce dortu dostávají účastníci podle pořadí a na všechny se vždy dostane. Po spotřebování dortu dochází k vyhlášení výsledků a nakonec následuje ještě tombola.

Začínáme porcovat dort za odborné asistence.

 

Jako první měl možnost volby figurky vítěz - Ládík. 

 

Svoji porci dortu si odnáší i Danuška.

Tomuto ročníku asistovala i televize, tak uvidíme, co se podařilo natočit a co bude odvysíláno (natočené záběry máme slíbeny). K odvysílání dojde v pořadu V Šachu v pátek 3.10. v 15:50.

Jako vždy byly vedle hracího sálu další dva sály vybavené různými hrami pro mládež, kde si ti, co dohráli, mohli vyzkoušet různé hry. To je další věc, která se na dalších turnajích příliš nevyskytuje. Děti při různých hrách získávají body a za ty si pak mohou „koupit“ nějaké sladkosti.

Další stolní hry, které si mohly děti vyzkoušet.

 

Byly tam i hry dětem důvěrně známé. 

 

Do her se zapojovali i dospělí.

Sophia Cup je turnaj nejen o šachu, ale také o komunikaci, navazování přátelství a společném prožitku při hře, která nás zajímá. Vítězství sice těší, ale není to v tomto turnaji to nejdůležitější. Daleko důležitější je zúčastnit se.

Pohled do hracího sálu.

 

Pohled do hracího sálu od rozhodcovského stolu.

Sophia Cup má také svoji šachovou stránku a ta rok od roku roste. Tentokrát nás potěšila účast pražských šachistů, kteří dali o sobě hodně vědět. Také účast z Moravy byla potěšující a ještě více děkovný e-mail po turnaji s příslibem účasti v dalším ročníku. Zvolené tempo dávalo možnost sehrát opravdu kvalitní partie, i když i při tomto tempu několik partií skončilo prohrou na čas. Turnaj byl velice vyrovnaný, o vítězi rozhodlo nakonec jen pomocné hodnocení.

Hlavní rozhodčí právě dal pokyn k zahájení turnaje.

Celkovým vítězem se stal Ládík Nagy. Protože jsem se staral o chod turnaje, tak jsem neměl moc prostoru pro sledování partií našich svěřenců. Ládík byl trochu výjimka, protože pořád sahal po vítězství. Proto když jsem měl trochu času, tak jsem jeho partie sledoval. Jeho hra se mi dost líbila, přestože rychlé tempo mu příliš nesvědčí. Zajímavá byla jeho partie s Jonášem, kterého v zahájení hodně stiskl. Jonáš se ale vysmekl, získal převahu kvality a vítěznou koncovku, protože se Ládíkovi nepodařilo zablokovat pozici. Pak ale Jonáš podcenil pozici, ulakotil se, sebral otráveného pěšce a Ládík mu věžičku zablokoval. Partii pak rozhodl pěšcový průlom, protože Jonášův král byl mimo čtverec a jeho věžička byla mimo hru.

V prvním kole se Ládík střetl s Davídkem.

 

S Ládíkem si změřil své síly i Sebík. 

 

Zlomová partie pro Ládíka i Jonáše v turnaji.

 

Symbolická partie prvního s druhým. Bojovali když už všichni ostatní dohráli.

 

Martin zkusil zaskočit Ládíka Gorilou, ale nepovedlo se.

 

A je tu poslední kolo, které rozhodlo o všem.

Na výborném 4.místě se umístil Matěj Kaňka, ale protože útočil „zdola“, tak jsem jeho hru neměl příliš možnost sledovat. Pro Matěje je to určitě veliké povzbuzení. Velice dobré výkony předváděl Jonáš Havelka, který se umístil na 5.místě. O zajímavé partii s Ládíkem jsem již psal, vítězství nad Honzíkem Žilavým a Jakubem Voříškem ho musí určitě těšit. Také Matyáš Hosnedl musí být spokojen se 6.místem a Pavel Štech se 7.místem.

Jedno z kol turnaje.

 

Turnaj navštívila i prorektorka VŠTE ČB Ing. Ludmila Opekarová, Ph.D.

Ještě jsem si všiml, že Adama Pavlíčka připravily o lepší umístění problémy s časem a toho, že v posledním kole se střetl první nasazený Honzík Žilavý s Danuškou Nagyovou. Honzíkovi se tentokrát na turnaji tolik nedařilo, příště to bude určitě lepší. Zato pro Danušku to bylo vyznamenání. Danuška nakonec skončila na velice pěkném 22.místě.

Danuška v akci.

 

Danuška proti Honzíkovi Žilavému v posledním kole.

 

Probíhaly i pozápasové rozbory po partiích.

 

Poháry čekající na své nové držitele.

 

Výsledky jednotlivých kategorií:

Kategorie U8:
1. Hrbek Štěpán                ŠK ERA Poštovní spořitelna Praha
2. Hák David                     ŠACHklub Tábor
3. Nagyová Daniela           QCC České Budějovice

Vítězové kategorie U8

Kategorie U10:
1. Hosnedl Matyáš            QCC České Budějovice
2. Rousek Jan                  ŠK ERA Poštovní spořitelna Praha
3. Placer Sebastian           QCC České Budějovice

V kategorii H10 jsem musel převzít pohár já, Matyáš šel s rodiči do divadla.

Kategorie U12:
1. Nagy Ladislav                 QCC České Budějovice
2. Koubová Anna Marie       ŠK ERA Poštovní spořitelna Praha
3. Voříšek Jakub                TJ Spartak Vlašim

Vítězové kategorie H12.

Kategorie U14:
1. Zeman Matyáš               Šachový oddíl Hraničář Horní Stropnice
2. Kotál Václav                  Šachový oddíl Hraničář Horní Stropnice
3. Kaňka Matěj                  QCC České Budějovice

Vítězové kategorie U14.

 

Nejlepší dívka:     Koubová Anna Marie    ŠK ERA Poštovní spořitelna Praha

Nejmladší hráč:   Tůma Hugo                 QCC České Budějovice

 

Rozhodčí Jana Havlíčková a v pozadí celkové výsledky na promítacím plátně.

 

Celkoví vítězové za asistence televizní kamery.

 

Je již tradicí, že současně s turnajem mládeže probíhá turnaj jejich rodičů, prarodičů či doprovodu Sophia Parents Open. Podmínkou účasti v turnaji je to, že startující nesmí být registrovaní šachisté, že se musí jednat o rekreační hráče. Turnaj je chápán jako společenská příležitost, avšak rodiče to berou prestižně a hře věnují veškeré své úsilí.

Rodiče při hře.

 

Pan Placer se odvážil zúčastnit turnaje a dlouho statečně bojoval.

Také musíme přiznat, že hodně rodičů nemá odvahu jít „se svojí kůží na trh“. Zde musíme ještě zapracovat. Turnaj rodičů vyhrál přesvědčivě pan Ladislav Nagy před panem Jaroslavem Studenovským a příjemným překvapením slečnou Šárkou Vomáčkovou.

Vítězové turnaje rodičů Sophia Parents Open. 

Vzhledem k tomu, že rodina Nagyových uspěla i v tombole, tak zazněl názor, že bychom měli definovat strop, kolik cen si může odnést jedna rodina. Návrh všechny pobavil. Teď mají všichni rok na to, aby to v příštím ročníku Nagyovým ztížili.

A tombola na závěr.

 

Nagyovi a jejich bilance ze Sophia Cupu.

Protože na turnaji bylo více fotografů, budu přidávat další fotografie podle toho, jak mi je autoři zašlou.

 


Nejbližší akce

Příměstský letní tábor (11. červenec - 15. červenec)

Tábor se uskuteční v Gymnáziu Jírovcova

podrobnosti

Letní soustředění (25. červenec - 07. srpen)

Šachové soustředění v osadě Měruše poblíž Vlkova u Veselí nad Lužnicí spojené s koupáním v blízkých p [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK