Letní šachové soustředění v Kunžaku.

Po řadě let jsme změnili lokalitu soustředění. Místo, kde jsme trávili poslední 4 roky, již měly děti okoukané a tak jsme provedli změnu. Vyrazili jsme do penzionu s šachovým jménem Rošáda do Kunžaku za Jindřichovým Hradcem. V tomto penzionu se konají soustředění mládežnické šachové reprezentace a tak je na šachisty zvyklý.

Soustředění začalo v sobotu 8.srpna za velkého vedra. Proto jsme nakupovali většinu potravin až v sobotu před odjezdem. V tom nám velice obětavě pomohl pan Placer. Část nákladu odvezl pan Míka a s dopravou účastníků hodně pomohl pan Šimůnek a rodiče Matěje Veselého. V pořádku dorazila i Linda z Prahy. Chyběli pouze Ládík a Pavel, kteří hráli ještě poslední dvě kola turnaje v Táboře.

Měli jsme dobrý pocit, že jsme zvládli v tom vedru i přepravu potravin. Kromě snídaní a svačin jsme tentokrát vzali na svá bedra i večeře, potravin jsme proto vezli hodně. Penzion, či spíše veliký rodinný dům předělaný na penzion, je z jedné strany obrostlý zelení (nějaké hrozny), a tak to po cestě kolem domu bylo jak ve včelím úlu.

Kolem této zdi to bylo jako v úlu, žáci tam kromě cesty na oběd nesměli chodit. 

Naštěstí ze strany, kde je zahrada a bazén již žádný porost není. Po příjezdu jsem měl strach ze žihadel, ale děti dbaly našich pokynů a tak jsme za celý pobyt zaznamenali pouze dvě příhody, které skončily bez jakýchkoli následků.

Zahrada byla pěkně posečená a hoši tam budou moci hrát fotbal. Byl tam i rybíz a maliny. Také tam byl veliký bazén, jednou tak veliký, než na jaký jsme byli zvyklí, průměr odhaduji na 6 metrů. Ubytování jsme zvládli bez potíží. Zahrál jsem si s chlapci i fotbal, ale vzhledem k mému nedávnému úrazu to nebyl nejlepší nápad.

Na počátku soustředění jsme si stanovili pravidla chování.

Děti byly rozděleny do dvou skupin. Pokročilým žákům se věnoval mezinárodní mistr Richard Biolek, ostatní žáky jsem měl na starosti já. Vzhledem k velikým vedrům byl program soustředění především šachový. Venkovní aktivity jsme omezili na kopanou u penzionu a řadu hodin strávili děti v bazénu u penzionu. K dispozici byl i pingpongový stůl ve sklepě penzionu. Děti hráli i stolní hry (nejoblíbenější byla AZ kvíz junior), avšak ti nejmladší hráli nejraději na schovávanou, protože penzion nabízející 4 patra byl plný zajímavých skrývaček. Těšil jsem se na to, že si sem tam vyrazím na houby a s dětmi do lesa, ale kvůli vedrům jsme nechtěli riskovat zdravotní kolapsy. V daném počasí děti stejně nejvíce zajímal bazén.

Také jsem měl v plánu psát ze soustředění každodenní reportáže, bohužel wifi nefungovala a náprava nebyla moc slavná, stačila maximálně na stažení pošty. Z tohoto důvodů jsem ze soustředění napsal jen tuto závěrečnou zprávu.

Program všech dní byl víceméně shodný. Vzhledem k tomu, že se jednalo o šachové soustředění, tak největší důraz jsme kladli na šachovou stránku. Budíček byl v 8:00. Mladší děti vstávaly dříve, ale měly pokyn nebudit ostatní před budíčkem. My jsme od 7:30 připravovali snídani. Každý den byl švédský stůl, kde si každý mohl vzít tolik jídla, kolik snědl. Servírovali jsme máslo, šunku, salám, borůvkový a jahodový džem, plátkový sýr, rajčata, papriky, nutellu s rohlíky i cornflakes. K pití bylo stejně jako po celý den několik druhů šťávy, černý i ovocný čaj a kakao.

Snídaně byly bohaté a každý si vzal co snědl.

Po 9 hodině začínaly přednášky. Po dohodě připravil IM Richard Biolek lekce na téma „iniciativy v šachové partii“ pro pokročilé žáky. Já jsem jako nosné téma soustředění zvolil „plán v šachové partii“. V prvním dnu jsme se zaměřili na zahájení. Po svačině a další přednášce následoval ve 12:00 odchod na oběd do místní restaurace. Doporučil nám ji reprezentační trenér mládeže IM David Kaňovský a nutno říci, že tak dobře nám ještě na žádné akci nevařili. Výborné polívky, velké porce, dobře volená jídla, vhodně kořeněná pro děti – domluvili jsme se na slaných jídlech, protože k večeři jsme plánovali sladká jídla. Na obědy s námi chodil i Matěj, přestože má bezlepkovou dietu a připravovali jsme mu jídlo zvlášť. V restauraci si dával proto jen pití.

V restauraci jsme obsadili tři stoly a vařili opravdu výborně.

Po obědě byla plánována přestávka do 14:00, ale díky hrozným vedrům jsme ji prodloužili do 15:00, protože v tuto dobu byl pro děti opravdu nejlepší bazén.

V odpoledním bloku pokračovala skupina pana Biolka ve svém tématu. Jako výukový materiál používal pan Biolek i partie hochů z právě odehraného Open Tábor, takže pedagogická hodnota výkladu byla o to vyšší. Hoši si také vyřešili nějaké diagramy a studie.

IM Richard Biolek se svojí skupinou. 

V mé skupině se po obědě hrála nejprve vážná partie tempem 2 x 90 minut + 30 vteřin za každý provedený tah. V této skupině byly děti ročníků 2008 až 2005, převážně s malými zkušenostmi. Jedním z hlavních cílů soustředění bylo zpomalit herní činnost těchto žáků. Proto jsem po každém tahu chodil a kontroloval, zda si žáci zapsali tah soupeře a zda nejdříve přemýšlí, a až pak táhnou.

Po partiích a odpočinku následovaly vždy rozbory.

Po odehrání partií byla svačina a odpočinek neboli koupání. Do večeře pak následovaly rozbory odehraných partií, kde jsme se zaměřovali na plány v zahájení a střední hře odpovídající šachové úrovni žáků. Především se jednalo o dodržování základních principů v zahájení, narušení pěšcové ochrany rochovaného krále, útok na krále zadrženého v centru a předčasné zahájení akcí v centru před zajištěním svého krále. Tyto motivy se neustále opakovaly a budeme se jim muset věnovat i nadále.

Procvičování elementárních pěšcových koncovek.

V dalších dnech jsme se věnovali v dopoledních přednáškách plánům v koncovkách na příkladech elementárních koncovek. Probírali jsme pěšcové koncovky, koncovku dámy proti pěšci na předposlední řadě a základní motivy věžových koncovek. Poslední dva dny jsme již nehráli vážné partie, ale věnovali jsme se procvičování toho, co jsme probrali. Měl jsem zájem, aby si toho žáci co nejvíce zapamatovali, a k tomu vede jen neustálé procvičování šachových dovedností.

 Již první večeře těstoviny s mákem, cukrem a máslem měla veliký úspěch.

Večeře bývala kolem 19 hodiny. Řadu potravin jsme dovezli, měli jsme k dispozici tři ledničky s mrazáky, špajz a velikou kuchyni s dostatečným počtem nádobí. Co se týká jídla, preferovali jsme sladká jídla. Velký úspěch měly těstoviny s mákem, cukrem a máslem, palačinky s džemem (jahodový a meruňkový, ale ten si dávali především dospělí – děti preferovaly skořici s čokoládovou polevou, šlehačku jsme preventivně vynechali).

Za pořádné řízky vděčily děti především panu Postlovi.

Na smažení řízků se podílel i IM Richard Biolek.

A řízkové hody začínají, není kam chvátat, dostane se na všechny.

Porce byly vydatné a chutnalo, jen Pavel spořádal tři řízky.

Hitem se staly veliké kuřecí řízky s bramborovou kaší, dukátové buchtičky se šodó (kokosový pudink včetně trošky rumu) a nejvíce nás potrápily meruňkové knedlíky s tvarohem, cukrem a máslem. Původně jsme je chtěli podávat v úterý, jenže při přípravě jsme zjistili, že měkký tvaroh, který měl přijít do těsta je zkažený. Proto musely meruňky putovat do mrazáku a tvaroh jsme museli koupit nový. Příprava se zmrzlými meruňkami pak byla náročnější, ale nakonec vše dopadlo na výbornou a všem moc chutnalo. Všichni dostali vždy tolikrát přidáno, kolikrát si přišli. Vydatným pomocníkem při vaření byl pan Postl, při smažení řízků asistoval i pan Biolek.

Příprava těsta ve 40° horka nebyla moc příjemná.

První dvě várky knedlíků jsou hotové, tvaroh je také nastrouhán.

Nešachový program byl díky počasí značně omezen. Za celou dobu soustředění se nevyskytl žádný zdravotní či jiný problém. Absolutní prim hrálo dovádění v bazénu, u mladších pak hra na schovávanou, u starších sledování filmů do pozdního večera. Hrál se také fotbal na zahradě, ping pong ve sklepě (kde byl největší chládek) a po večeři deskové hry.

Schovávat se dalo všelijak, možností bylo mnoho.

I pod postelí bylo dost místa.

Danielka si s Davídkem vybudovali kvůli úkrytu bunkr.

Kromě kopané bylo v oblibě házení ragbyovým míčem. 

Ragbyový míč také občas spadl za plot k sousedům.

Díky nefungujícímu wifi se mi nepodařilo rozhýbat webové stránky o programování (ve skutečnosti o tvoření algoritmů). Naštěstí jsem nad tímto problémem vyzrál tak, že jsem si patřičné stránky spustil na jednom notebooku a nechal je načítat déle jak 24 hodin. Díky tomu jsme mohli jeden večer věnovat tomuto tématu. Překvapivě to zajímalo především dívky.

Největší překvapení nás čekalo předposlední večer. Omladina něco připravovala a po večeři byl ohlášen koncert metalové skupiny Dymytry revival. Samozřejmě, že jsme to brali jaksi s despektem, nicméně o to více jsme pak zírali. Hoši si nacvičili 8 písniček. Koncert probíhal tak, že hoši pustili vždy jednu písničku z magnetofonu a pak to rozjeli. Měli převleky (potápěčské brýle) a pak simulovali hru na hudební nástroje a zpívali. Na bicí nástroje hrál Sebík, na kytaru Lukáš a pak Hugo, na baskytaru Jakub. Úžasným frontmanem byl zpěvák Matěj, na kterém bylo jasně znát, že se nedávno zúčastnil rockfestu. Máme to na videu, tak se pokusím to dát i na web. Hoši se opravdu vytáhli a je úžasné, co kapela složená s ročníků 2007 a 2008 (až na Sebíka) je schopna předvést.

 Příchod frontmana skupiny Dymytry revival Matěje na scénu.

Metalová pařba v plném proudu.

Na závěr musím zhodnotit účast dětí. Vzhledem k tomu, že někteří s námi jezdí již řadu let, není moc o čem psát (nikdo nic neprovedl). Známe se velice dobře a vše proběhlo v naprostém pořádku. Proto se zmíním jen o těch, kteří se trochu vymykali normálu. Maličko se stýskalo Lukášovi (vždy když šel spát), ale bylo to jen chvilkové. Hodně překvapil Matěj (ten mladší). Byl na své první akci bez rodičů a byl úplně v pohodě. A to byl hlavním iniciátorem metalového koncertu. Opravdu klobouk dolů, už je to velký chlap.

Lukáš byl s námi poprvé a nakonec to zvládl.

 I Fanda byl s námi poprvé a i díky přítomnosti tatínka vše proběhlo hladce.

Také se musím zmínit o Lindě. Měli jsme z ní trochu obavy. Vcelku mladá, neznámá dívka z Prahy, bůhví jak bude snášet společnost neznámých dětí i dospělých, možná se jí bude i hodně stýskat. První dojem byl hodně příjemný. Jednak nás překvapilo, že se jedná o mimořádně hezkou dívku a dále byla naprosto v pohodě. Linda byla velikým přínosem.

Linda nás překvapila svým zjevem, šachovou vyspělostí a přátelskou povahou.

Vnesla nám do soustředění dívčí prvek a hned se skamarádila s Danielkou a Davídkem. Navíc byla šikovná i po šachové stránce. Jakmile byla v bazénu, proměnila se v delfína, voda byla evidentně její živel. Řekla nám, že má i záchranářský kurz a ukázala nám záchranu tonoucího.

V bazénu byla Linda více pod vodou než nad vodou.

Po celou dobu soustředění byla společnicí paní Havlíčkové, opatrovala Danielku s Davídkem a dobře vycházela se všemi dalšími účastníky soustředění. Vypadalo to prostě tak, jako kdyby šlo o naší svěřenkyni, která s námi jezdí již řadu let. Doufáme, že se s Lindou potkáme na dalších našich akcích.

Linda s Danielkou na návštěvě v podkroví u naší omladiny.

Ještě se musím zmínit o Davídkovi. Davídek měl odjet ze soustředění s maminkou ve středu. Ale protože hodně plakal, aby mohl s námi zůstat, rozhodl tatínek, který pro ně přijel, že odveze domů jen maminku a Davídka ponechá s námi do konce soustředění. Davídek tak byl také poprvé někde sám bez rodičů. A zvládl to skvěle. Vůbec jsme se o něj nemuseli starat (je ročník 2008). Když usoudil, že je čas spát, prostě se sebral a šel spát. Ráno bez potíží vstal a než vstali ostatní, hrál si na tabletu. V pátek byl k obědu vepřový řízek a Davídek odmítl pomoc při jeho rozřezání. Sám si ho rozřezal a celý snědl. Prostě už také ukázal, že je soběstačný.

Davídek a Matěj, dva velcí chlapi.

Kuba, Hugo a Danielka se zúčastnili již řady našich akcí.

Na závěr musím poděkovat všem rodičům, kteří nám vydatně pomáhali: panu Placerovi, panu Postlovi a paní Bártové, za výborné tréninky našich nejpokročilejších žáků panu IM Richardovi Biolkovi. Také děkuji všem dětem za přiměřenou kázeň. Už začínáme připravovat soustředění na další rok, ale to bude ovlivněno Mistrovstvím Evropy, které se bude konat v srpnu 2016 v Praze. Předběžně to tedy vypadá na poslední týden v červenci a první v srpnu. Ještě v průběhu září to upřesníme.      

 

Letni tabor001.JPGLetni tabor002.JPGbazén..Letni tabor004.JPGLetni tabor005.JPGLetni tabor006.JPGLetni tabor007.JPGLetni tabor008.JPGLetni tabor009.JPGLetni tabor010.JPGLetni tabor011.JPGLetni tabor012.JPGLetni tabor013.JPGLetni tabor014.JPGLetni tabor015.JPGLetni tabor016.JPGLetni tabor017.JPGLetni tabor018.JPGLetni tabor019.JPGLetni tabor020.JPGLetni tabor021.JPGLetni tabor022.JPGLetni tabor023.JPGLetni tabor024.JPGLetni tabor025.JPGLetni tabor026.JPGLetni tabor027.JPGLetni tabor028.JPGLetni tabor029.JPGLetni tabor030.JPGLetni tabor031.JPGLetni tabor032.JPGLetni tabor033.JPGLetni tabor034.JPGLetni tabor035.JPGLetni tabor036.JPGLetni tabor037.JPGLetni tabor038.JPGLetni tabor039.JPGLetni tabor040.JPGLetni tabor041.JPGLetni tabor042.JPGLetni tabor043.JPGLetni tabor044.JPGLetni tabor045.JPGLetni tabor046.JPGLetni tabor047.JPGLetni tabor048.JPGLetni tabor049.JPGLetni tabor050.JPGLetni tabor051.JPGLetni tabor052.JPGLetni tabor053.JPGLetni tabor054.JPGLetni tabor055.JPGLetni tabor056.JPGLetni tabor057.JPGLetni tabor058.JPGLetni tabor059.JPGLetni tabor060.JPGLetni tabor061.JPGLetni tabor062.JPGLetni tabor063.JPGLetni tabor064.JPGLetni tabor065.JPGLetni tabor066.JPGLetni tabor067.JPGLetni tabor068.JPGLetni tabor069.JPGLetni tabor070.JPGLetni tabor071.JPGLetni tabor072.JPGLetni tabor073.JPGLetni tabor074.JPGLetni tabor075.JPGLetni tabor076.JPGLetni tabor077.JPGLetni tabor078.JPGLetni tabor079.JPGLetni tabor080.JPGLetni tabor081.JPGLetni tabor082.JPGLetni tabor083.JPGLetni tabor084.JPGLetni tabor085.JPGLetni tabor086.JPGLetni tabor087.JPGLetni tabor088.JPGLetni tabor089.JPGLetni tabor090.JPGLetni tabor091.JPGLetni tabor092.JPGLetni tabor093.JPGLetni tabor094.JPGLetni tabor095.JPGLetni tabor096.JPGLetni tabor097.JPGLetni tabor098.JPGLetni tabor099.JPGLetni tabor100.JPGLetni tabor101.JPGLetni tabor102.JPGLetni tabor103.JPGLetni tabor104.JPGLetni tabor105.JPGLetni tabor106.JPGLetni tabor107.JPGLetni tabor108.JPGLetni tabor109.JPGLetni tabor110.JPGLetni tabor111.JPGLetni tabor112.JPGLetni tabor113.JPGLetni tabor114.JPGLetni tabor115.JPGLetni tabor116.JPGLetni tabor117.JPGLetni tabor118.JPGLetni tabor119.JPGLetni tabor120.JPGLetni tabor121.JPGLetni tabor122.JPGLetni tabor123.JPGLetni tabor124.JPGLetni tabor125.JPGLetni tabor126.JPGLetni tabor127.JPGLetni tabor128.JPGLetni tabor129.JPGLetni tabor130.JPGLetni tabor131.JPGLetni tabor132.JPGLetni tabor133.JPGLetni tabor134.JPGLetni tabor135.JPGLetni tabor136.JPGLetni tabor137.JPGLetni tabor138.JPGLetni tabor139.JPGLetni tabor140.JPGLetni tabor141.JPGLetni tabor142.JPGLetni tabor143.JPGLetni tabor144.JPGLetni tabor145.JPGLetni tabor146.JPGLetni tabor147.JPGLetni tabor148.JPGLetni tabor149.JPGLetni tabor150.JPGLetni tabor151.JPGLetni tabor152.JPGLetni tabor153.JPGLetni tabor154.JPGLetni tabor155.JPGLetni tabor156.JPGLetni tabor157.JPGLetni tabor158.JPGLetni tabor159.JPGLetni tabor160.JPGLetni tabor161.JPGLetni tabor162.JPGLetni tabor163.JPGLetni tabor164.JPGLetni tabor165.JPGLetni tabor166.JPGLetni tabor167.JPGLetni tabor168.JPGLetni tabor169.JPGLetni tabor170.JPGLetni tabor171.JPGLetni tabor172.JPGLetni tabor173.JPGLetni tabor174.JPGLetni tabor176.JPGLetni tabor177.JPGLetni tabor178.JPGLetni tabor179.JPGLetni tabor180.JPGLetni tabor181.JPGLetni tabor182.JPGLetni tabor183.JPGLetni tabor184.JPGLetni tabor185.JPGLetni tabor186.JPGLetni tabor187.JPGLetni tabor188.JPGLetni tabor189.JPGLetni tabor190.JPGLetni tabor191.JPGLetni tabor192.JPGLetni tabor193.JPGLetni tabor194.JPGLetni tabor195.JPGLetni tabor196.JPGLetni tabor197.JPGLetni tabor198.JPGLetni tabor199.JPGLetni tabor200.JPGLetni tabor201.JPGLetni tabor202.JPGLetni tabor203.JPG


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK