Šťastná a cenná remíza v 2.divizi

V neděli 9.února se hrálo 1.kolo finálové skupiny 2.divize, kde bojují týmy o dvě postupová místa do 1.divize. My jsme zajížděli k těžkému zápasu do Veselí nad Lužnicí ve velmi oslabené sestavě, takže jsem počítal s tím, že si připíšeme první porážku.

 

 

 

Do Veselí jsme vyrazili bez třetího, čtvrtého i pátého hráče základní sestavy. Navíc byl veliký problém dát dohromady celou sestavu. Vzhledem k nemocem a prázdninám to dlouho vypadalo, že pojedeme jen o sedmi hráčích. Zachránil nás nakonec úplně poslední hráč na soupisce Nazar, který naštěstí byl zdráv a nikam neodcestoval.

Sice kompletní, ale na posledních dvou šachovnicích s úplnými nováčky, to při docela nadupané soupisce našeho soupeře nevypadalo s námi moc růžově. Na místě bylo ale všechno jinak. Ani náš soupeř nebyl zdaleka kompletní a navíc nastoupil jen o sedmi hráčích. Zde se ukázalo, jak bylo důležité přijet na zápas s osmi hráči, i když to nebylo jednoduché. Účast Nazara Dumyshynetse nám tedy přinesla první, popravdě řečeno nečekaně, první bod.

Já jsem nemohl zápas podrobněji sledovat, protože můj soupeř mi v osmém tahu obětoval figuru za dva pěšce a snažil se aktivní hrou mne přivést do potíží. Musel jsem si proto dávat pozor, abych někde neuklouzl, či něco nedocenil. Zřejmé ale bylo, že naše partie skončí resultativním výsledkem. Když jsem si ujasnil postup ve své partii, prohlédl jsem si zbývající partie.

Nejvyjasněnější to bylo na sedmé šachovnici, kde hrál Saša již koncovku střelce proti jezdci s pěšci na obou křídlech a s pěšcem méně. Povolil jsem Sašovi nabídnout remízu, ale jeho soupeř ji po poradě s kapitánem nepřijal, což se dalo čekat. Nadějně to na první pohled vypadalo na šesté šachovnici, kde Roman Klimeš měl také figuru za dva pěšce a neviděl jsem tam za jeho soupeře žádnou kompenzaci. Vyrovnaně stál pan Pavel Olšan, stejně tak Láďa i Sebík. O pěšce méně měl Adam, který obětavě nastoupil k zápasu, přestože hned v pondělí měl zkoušku z matematické analýzy na ČVUT.

Vrátil jsem se ke své partii a snažil otupit iniciativu soupeře, což se mi dařilo. Dalším příznivým momentem v zápasu bylo, když Alexandr Gregor dostal nabídku k remíze, kterou jsem mu dovolil přijmout. Saša tak při své premiéře v 2.divizi významně přispěl ke konečnému dobrému výsledku zápasu pro náš tým. Poté skončila remízou i partie pana Pavla Olšana. Pozici jsem nestihl nějak zaznamenat, ale s remízou jsem byl spokojen. Také jsem povolil přijmout remízu Láďovi Nagyovi, protože mi připadalo, že jeho pozice není příliš perspektivní a u ostatních partií jsme si nestáli tak špatně.

Pak udělal hrubou chybu Roman Klimeš a ztratil vyhranou partii. To byla velká škoda a hodně nám to zkomplikovalo situaci. I proto jsem v tuto chvíli odmítl nabídku remízy. Ani na druhé šachovnici to pro nás nevypadalo na zisk bodu, protože Sebíkův soupeř pozici cíleně zablokoval a vyměnil všechny lehké figury. Na šachovnici zbyly jen těžké figury (věže a dámy) a nebyl tam žádný volný sloupec. Protože jsem neviděl žádnou možnost, jak by mohl Sebík Placer prorazit bez újmy do tábora soupeře, povolil jsem mu přijmout remízu. Nechtěl jsem ho nutit do žádných násilných akcí, které by se mohly v konečném výsledku nevyplatit. Stav byl 3:3 a hrály se poslední dvě partie. Já jsem v partii převzal iniciativu, zatlačil soupeře do pasivnějšího postavení, vyměnil dámy a měl lepší souhru figur. Soupeř pak při snaze chránit své slabé pěšce přehlédl taktický obrat a kvůli ztrátě další figury partii vzdal.

Poslední dohrával Adam Pavlíček. Adam hrál věžovou koncovku, měl již ale o dva pěšce méně. Nějakou dobu to ještě trvalo, ale jeho soupeř přece jen tuto výhodu dokázal uplatnit. Výsledek zápasu byl nakonec smírný ŠK Veselí nad Lužnicí – QCC České Budějovice C 4:4. Musím přiznat, že při odjezdu na zápas bych takový výsledek bral všemi deseti, ale mohlo to pro nás dopadnout i lépe.

Svůj zápas odehrál také náš druhý tým, který bojuje ve skupině o udržení. Na silnějšího soupeře jsme nestačili a prohráli jsme QCC České Budějovice D – ŠK Týn nad Vltavou 2:6. Tým nastoupil v sestavě Matěj Kaňka, Kája Švejda, David Smola, Beáta Havelková, Laura Čermáková, Jan Smola, Ladislav Nagy st. a Stanislav Havelka. Tým podrželi bohužel jen „dospěláci“, když zvítězili pan Ladislav Nagy a pan Stanislav Havelka. Více informací poskytnou kapitáni týmu.

 

2d8k_001.JPG2d8k_002.JPG2d8k_003.JPG2d8k_004.JPG2d8k_005.JPG2d8k_006.JPG2d8k_007.JPG2d8k_008.JPG2d8k_009.JPG2d8k_010.JPG2d8k_011.JPG2d8k_012.JPG2d8k_013.JPG2d8k_014.JPG2d8k_015.JPG
 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK