Statečný boj oslabeného týmu

V sobotu pokračovala 1.liga mladšího dorostu 4. a 5.kolem. Za zápasy jsme cestovali do Humpolce a cesta v zimních podmínkách proběhla bez potíží. V zápasech potěšil náš B-tým, který v oslabené sestavě statečně bojoval, a moc nechybělo, aby dosáhl na body. A-tým cestoval k zápasům v kompletní sestavě, zato B-tým byl značně oslaben. V týdnu onemocněl Adam Pavlíček, hrající na 1.šachovnici a poslední naděje na jeho start zhasla v pátek odpoledne, když se mu vrátily horečky.

Náhradu se nám bohužel nepodařilo zajistit a tak B-tým cestoval k zápasům pouze v 5ti hráčích, takže na začátku každého zápasu prohrával 1:0. A to ještě na poslední šachovnici, kde byla největší šance bodovat.

Původně jsme postavili sestavu tak, že jsme uvedli na 1.šachovnici Adama s tím, že kontumačně prohraje. Jenže rozhodčí nás upozornil, že to nelze a tak se všichni museli posunout o jednu šachovnici vpřed. Takže v tu chvíli ten, kdo očekával, že bude hrát na 2.šachovnici musel nastoupit na 1.šachovnici atd. Tím pádem vzala za své i příprava na zápasy. Až pak se zápasy rozehrály.

Paradoxně hůře se vyvíjel zápas kompletního A-týmu. Hned po zahájení se dostal do výhody Tomáš Sýkora, který díky mezitahu, který jeho soupeřka přehlédla získal figuru a partii bez problémů vyhrál.

Tomáš zpomalil hru a jeho forma se mu začíná vracetBohužel prakticky okamžitě kontroval Michal Vokurka, který hrál v zahájení hodně nepozorně, nechal si v drakovi nekrytého střelce na „c4“ a lacině o něj přišel. Michal sice vzdoroval, dohrával partii jako poslední z týmu, ale na jeho prohře to nic nezměnilo.

Boj proti drakovi se Michalovi nevydařilOpačnými barvami hrál draka také Pavel Štěch a bohužel také špatně. V pozici s oboustrannými rošádami nevyvíjel žádnou aktivitu, nechal hrát soupeře a to je v takovýchto postaveních cesta do záhuby. Jeho soupeř postupně zvyšoval svoji převahu, až musel Pavel kapitulovat.

Ani Pavlovi díky pasivní hře drak nesvědčil
Do třetice všeho zlého špatně zahrál i Jonáš Havelka. V zahájení si nevyvinul optimálně figury, pak místo toho, aby si zajistil svého krále se pustil do bojových akcí. Ty ale jeho soupeř bez potíží zablokoval a naopak otevřel hru ve středu, kde uvízl Jonášův král a bylo po partii.

Jonáš se nestaral o svého krále a doplatil na to

Soupeř tedy vedl 2:1 a dále bylo jasné, že prohraje i Michal. Zbývající dvě partie jsme proto museli hrát na výhru. Ládík Nagy hrál se soupeřem, který měl rating o 350 bodů vyšší (i když zase musíme přiznat, že Ládíkova skutečná síla je dnes jinde, než uvádí jeho rating) a přesto ho velmi zle tísnil.

Ládík a opět sicilská, tentokrát NajdorfMatyáš Zeman na 1.šachovnici hrál také dobře a držel vyrovnanou pozici. Bohužel jsem mu musel zamítnout nabídku remízy a Matyáš musel zkoušet pozici vyhrát. Vyměnil proto věže a zkoušel štěstí v pěšcové koncovce, ale ta výměna nebyla dobrá, protože vedla do prohrané koncovky a tak Matyáš nakonec prohrál.

Matyáš upřednostnil zájem družstva před svým

Tým A pak vypil kalich hořkosti až do dna, když Ládík, který se ve velmi zajímavé a náročné pozici na propočet snažil najít nějakou cestu k výhře ztratil hodně času a pak přehlédl mat. Ládíkova partie byla mimořádně zajímavá a hodně se těším na její rozbor. Opticky měl drtivou převahu, ale když jsem se na pozici díval, tak jsem neviděl zjevnou cestu k výhře. Zkoumal jsem oběti na „g7“ i „h7“, ale nic jsem tam neviděl, ale stejně mám pocit, že tam někde muselo něco být ukryto, co mi na první pohled uniklo.

Nakonec tedy hodně krutých Protect.cz Humpolec – QCC České Budějovice A 5:1. Pochvalu si zaslouží Tomáš, Matyáš a Ládík, bohužel „vybouchli“ Jonáš, Michal a Pavel a to je v jednom zápase hodně.

Trochu lépe se vyvíjel zápas B-týmu. Sice hned od počátku prohrával 1:0 a rychle ještě prohrál Matěj Kaňka. Matěj sehrál učebnicový příklad, jak se nemají hrát gambity. Úplně ignoroval centrum a hlavní hrozbu soupeře (postup e4-e5). Pak špatně reagoval na oběť soupeře na „f7“, když se místo snahy o ukrytí svého krále na křídle s ním vrátil do centra. A když pak vyměnil svoji nejsilnější obrannou figuru – dámu, bylo po partii. Alespoň ho může těšit, že dostal hezký mat.

Matějovi se první partie vůbec nevydařilaDobře si ale vedl Jirka Míka, který svého soupeře postupně přehrával, a jeho poziční převaha se začínala měnit na materiální.

Jirka je pořád velkou posilou pro týmPěšce také získal Matyáš Hosnedl a tuto svoji výhodu si neustále udržoval.

Matyáš Hosnedl ukázal, že nový mistr Čech už něco opravdu umíDržela se také Alexandra Žondecká, která si odbývala svoji premiéru v lize.

Saša se hned při své premiéře musela vypořádat se zavřeným zahájením

Trochu hůře stál Lukáš Zeman na 1.šachovnici. U něj mne ale více mrzelo, že přestože hrál proti nejsilnější soupeřce (rating přes 1800) a nestál zrovna nejlépe, zajímal se spíše o všechny partie okolo, než o tu svoji.

Lukáš - co mám hrát na to 1.e2-e4?Nakonec to dopadlo dle rýsujících se předpokladů. Jirka získal drtivou poziční převahu a s pěšci navíc spolehlivě vyhrál. Matyáš převedl partii do věžové koncovky s pěšcem více a dokázal ji také vyhrát. Lukášova pozice se pomalu zhoršovala, až prohrál. Prohrála také Saša, která ztratila kvalitu, ale i pak měla šance na remízu věčným šachem, avšak vyměnila dámy a pak již nemohla porážce zabránit. Konečný výsledek zněl ŠK Světlá nad Sázavou – QCC České Budějovice B 4:2. Kromě Matěje, který partii nezvládl musím pochválit celý tým.

Po dopoledních porážkách a zvláště těžké porážky A-týmu jsem to odpoledne neviděl moc optimisticky. Zápas A-týmu se ale již od počátku pro nás vyvíjel příznivě. V žádné partii jsme nebyli ohroženi a naopak ve většině partiií jsme stáli lépe. Matyáš Zeman hrál italskou, která při přesné hře černého bílému nic moc nedává a vede maximálně do remízových vod. Zato Ládík Nagy se z dopolední partie nepoučil a v ostrém drakovi se do svého soupeře opět nebojácně pustil. Tentokrát byl odměněn, protože nepřehlédl taktický obrat, kde si soupeř ucpal svojí věží ústupové pole pro svého krále a Ládík mu pak sebral pod hrozbou matu figuru. Partii pak rychle vyhrál.

Odpolední zápas QCC České Budějovice A - ŠK Světlá nad Sázavou Aktivně hrál také Pavel Štěch a stejně tak i Jonáš Havelka. I Michal Vokurka hrál aktivně. Svoji soupeřku přehrával i Tomáš Sýkora, takže vyhlídky byly opravdu velice nadějné. Po Ládíkovi vyhrál i Tomáš, po něm i Jonáš. Vedli jsme tedy 3:0, Pavel měl již 4 pěšce více, z toho jednoho na 7.řadě. Matyášovi odmítala soupeřka remízu, až si kvůli tomu, aby zabránila opakování tahů, musela zhoršit svoji pozici. Michal pořád tlačil, ale nepostupoval nejpřesněji (pořád opomíjel silní d7-d5). Pavel partii dokázal vyhrát, Matyášova soupeřka pak přistoupila na remízu, protože už v zápase nebylo o co hrát a Matyáš stál již trochu lépe a remízu nabídl i Michal, protože hrál jako poslední a mohli jsme pak jet domů. Opět vysoký výsledek, ale tentokrát zcela zasloužený: QCC České Budějovice A – ŠK Světlá nad Sázavou 5:1. Celý tým mne tentokrát potěšil.

B-tým začínal zápas opět s handicapem prohry na poslední šachovnici.

Odpolední zápas QCC České Budějovice B - Protect.cz HumpolecNavíc brzy prohrál i Matyáš Hosnedl, kterého potkala nehoda v drakovi. Nejprve sebral pěšce na „g4“, pak ještě naivně na „f3“ a jeho soupeř nekompromisně „zavěsil“. Obětoval věž na „h5“ a s tím už Matyáš nemohl nic dělat.

Matyášův soupeř se chystá zahrát g2-g4, což Matyáš bohužel sebralOproti dopoledni se ale pochlapil Matěj Kaňka, který svého soupeře pěkně přehrál a získal družstvu první bod. Pak remizoval Jirka Míka, který dovedl partii do koncovky, kde měli oba soupeři po třech spojených pěšcích na královském křídle a na výhru nemohl pomýšlet ani jeden z nich.

Jirka a tentokrát i Matěj byli oporami týmu

Jako poslední se dohrávaly partie Alexandry Žondecké a Lukáše Zemana. Saša jako nováček se dlouho držela a nakonec to skončilo koncovkou těžkých figur (dáma + věž), kde měla o dva pěšce méně. Její soupeř měl ale odkrytého krále a při více zkušenostech by se dalo ještě něco vymyslet (věčný šach či nějaká kulišárna na 7.řadě).

Saša určitě nečekala, že při své premiéře bude rozhodovat o osudu obou zápasů

Lukáš stál vyrovnaně, ale nevěděl si s pozicí rady, ovšem jeho soupeř také ne, a tak se oba snažili o remízu. Dokud ale ještě bojovala Saša a zápas nebyl rozhodnut, nemohl jsem jim vyhovět. Když pak Saša svoji partii prohrála, tak se Lukáš i jeho soupeř mohli nakonec radovat z remízy. Konečný výsledek: QCC České Budějovice B - Protect.cz Humpolec 2:4. Zde ale musím za bojovnost i výkon pochválit celý tým.

Musím říct, že kromě nešťastného výpadku A-týmu v dopoledním zápase jsem s výkony družstev i jednotlivců spokojen. Škoda jen, že B-tým neměl sebou jednoho ze silnějších hráčů jako šestého a nemuseli hrát jen v pěti. Vše by vypadalo úplně jinak. V příští sezoně na to musím pamatovat při psaní soupisek. Domů jsme přijeli po 19 hodině a tak ještě musím poděkovat rodičům, kteří cestovali s námi.


Nejbližší akce

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) (29. únor)

Zápas byl po dohodě kapitánů obou týmú přeložen na toto datum.

podrobnosti

1.divize 9.kolo (01. březen)

MČR mládeže v praktickém šachu U10 - U16 (07. březen - 14. březen)

Turnaje jednotlivců.

podrobnosti

3.divize 10.kolo (07. březen)

2.divize 10.kolo (3.kolo nadstavby) (15. březen)

4.Velká cena Jihočeského kraje (21. březen)

1.divize 10.kolo (22. březen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK