První kolo našeho nejmladšího týmu v divizi dospělých

Dne 18.10.2014 v 1. kole západní části 3. divize hostovalo družstvo QCC I na Slávii PF. Při porovnání soupisek družstev se zdálo, že jakýkoliv jiný výsledek než 5:0 pro domácí bude považován za úspěch. Náš tým I označujeme jako tým nadějí
a jeho úkolem je především sbírat zkušenosti. Kromě zkušenějšího Michala jsou v něm naši nejmladší talenti

 

 

My jsme se ukázněně sešli v základní sestavě - Michal Vokurka, Honzík Bauer, Sebík Placer, Martinka Šťastná a Manvel Asatryan, takže připravený náhradník Jarda Studenovský zůstal jako divák. Domácí měli trochu problémy se sestavou, přesto rozdíl v Elo bodech kromě poslední šachovnice byl výrazně v jejich prospěch.

V zahájení Michal na 1. šachovnici s Milanem Durchanem začal pasivně a dovolil, aby soupeř získal prostor. Honzík se neohroženě pustil do Vojtěcha Kršky a rozehrál partii dobře. Sebík začal černými s bývalým hráčem QCC Ondřejem Hlaváčkem opatrně, ale pak začal dobře stavět figurky a přestože měl méně prostoru, nestál špatně. Martinka měla s rovněž bývalým hráčem QCC Mílou Duškem v zahájení problémy, ztratila pěšce a od začátku tahala za kratší konec. Manvel černými s Jakubem Duškem také nezačal nejlépe, rovněž rychle ztratil pěšce, ale soupeř nepostupoval přesně a Manvel i přes jistá zaváhání začal vyrovnávat hru.

Po cca 1,5 hodině hry Honzík ve chvályhodné snaze útočit ale bez náležité přípravy předčasně otevřel střed, zbytečně přišel o pěšce a zkušený hráč domácích po redukci materiálu neměl problémy dovést partii do vítězného konce - z našeho pohledu 0-1.

Honzík se snažil, ale tentokrát to nestačilo.

Krátce nato Manvel dokázal hrou lehkých figur získat iniciativu, v zápletkách soupeř chyboval, Manvel získal materiál a soupeř vzdal - 1-1!

V té době Michal pomalu vyrovnal hru, po rozdílných rošádách se partie začala přiostřovat a po výměnách lehkých figur začala partie vypadat pro Michala nadějně. Martinka bojovala s pěšcem méně, když do koncovky šla se střelcem a věží proti jezdci s věží. Sebík po výměnách dam a lehkých figur přešel do věžové koncovky, kde jeho věže stály aktivněji, a rýsoval zisk pěšce.

Po téměř dvou hodinách hry to vypadalo velice slibně, dlouho to však nevydrželo. Martince se nedařilo dostat do souhry střelce s věží, naopak Mílovo věž s jezdcem si rozuměli, a když Martinka ve složité pozici přehlédla jednotahový mat, byl konec - 1-2.

Martinka si nevedla špatně, ale opět doplatila na taktiku.

V obou zbývajících partiích to ale vypadalo výborně - Michal umístil jezdce v soupeřově táboře, kde nemohl být napaden ani pěšcem, ani střelcem, kterého měl soupeř. Na šachovnici byly dále všechny těžké figury. Sebík měl jednu věž na druhé řadě, a kdyby přesunul na druhou řadu i druhou věž, zle by soupeře tísnil, časem získal soupeřova pěšce a tím vytvořil sobě vzdáleného volného pěšce. Sebík ale nebyl dost trpělivý, z nedostatku zkušeností sebral pěšce hned, ale tím dovolil soupeři vysmeknout se ze sevření a naopak přejít do protiútoku na Sebíkova krále. Toto zaváhání dokázal soupeř dokonale využít - 1-3. Škoda, minimálně půlku si Sebík za hezký výkon zasloužil.

Sebík sahal po velice zajímavavém výsledku, ale ta neptrpělivost ...

Krátce nato v pěkné pozici skočil Michal soupeři na špek - nic zlého netuše vzal jezdcem „otráveného“ pěšce, a když mu soupeř jezdce sebral věží zjistil, že dámou nemůže věž dobrat pro odchyt dámy. Po dlouhém přemýšlení, jestli lze v partii bez figury při rozhodnutém stavu pokračovat, došel k názoru, že lze sobotní odpoledne strávit i jiným způsobem, zastavil hodiny a podal soupeři ruku: VSK Slávia PF JU České Budějovice – QCC České Budějovice I 4:1.

 

Závěr: Myslím, že naše mladé družstvo ostudu neudělalo, dokonce to v jednu chvíli vypadalo na senzaci. Jak bylo uvedeno v úvodu, se ziskem se moc nepočítalo, proto může být s výsledkem spokojenost.

 


Nejbližší akce

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) (29. únor)

Zápas byl po dohodě kapitánů obou týmú přeložen na toto datum.

podrobnosti

1.divize 9.kolo (01. březen)

MČR mládeže v praktickém šachu U10 - U16 (07. březen - 14. březen)

Turnaje jednotlivců.

podrobnosti

3.divize 10.kolo (07. březen)

2.divize 10.kolo (3.kolo nadstavby) (15. březen)

4.Velká cena Jihočeského kraje (21. březen)

1.divize 10.kolo (22. březen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK