Naši nejmladší v 3.divizi také bodovali

Dne 22.11. 2014 v 3. kole západní části 3. divize zajíždělo družstvo QCC I do Kaplice, kde se utkalo se Spartakem B. Po našem souboji z minulého roku, kdy jsme v Kaplici prohráli 4:1, nastoupili Kapličtí se třemi „loňskými“ hráči v sestavě a my se dvěma „pamětníky“. Minulý rok byli domácí překvapeni, jak mladý máme tým, letos už se nedivili.

 

 

 

 

Naše sestava byla následující: Michal Vokurka, Honzík Bauer, Sebík Placer, Martinka Šťastná a Manvel Asatryan. Utkání začalo v poklidu, pouze na 5. šachovnici se nechal Manvel zaskočit, když soupeřovu přechodnou oběť figury v zahájení vyřešil zbytečnou ztrátou pěšce a špatnou pozicí, kterou nedokázal zkonsolidovat a ztrácel další materiál.

Po hodině hry stojí Michal aktivně, Sebík poněkud stísněně, Honzík a Martinka vyrovnaně, Manvel je prohraný.

 

Ke konci druhé hodiny Michal obětuje kvalitu za pěšcový nástup. Honzík vyvinul lehké figury, ale obtížně pro ně hledá ideální postavení a po výměnách přichází o pěšce. Sebíkovi se podařilo vyměnit figury a věže, ale zůstává mu zablokovaný střelec proti jezdci soupeře, na šachovnici jsou ještě dámy. Martinka obsazuje těžkými figurami volný sloupec a následně 7. řadu, získává pěšce a její útok vypadá velmi nadějně. Manvel po dvou hodinách a velkých ztrátách vzdává marný boj - prohráváme 0-1.

 

Manvelovi se dnes nedařilo.

 

Po 2:30 hodinách hry Michal nezadržitelně postupuje pěšci, o jeho vítězství není pochyb. Honzík ztrácí druhého pěšce a jeho pozice nevypadá dobře.

Po třech hodinách hry Michal vítězí a srovnává na 1-1. Martinka trochu předčasně mění jeden pár věží a dámu a přechází do koncovky V+S proti V+J s pěšcem více. Sebíkovi se daří aktivizovat dámu, mění střelce za jezdce a v dámské koncovce se snaží někde soupeře nachytat. Honzík přechází do dámské koncovky s dvěma pěšci méně a snahou hledat naději v šachování soupeře.

 

Michal se zhostil role kapitána a získal pro tým bod.

 

Po 3:45 hodinách hry Honzík překvapivě vzdává, pozice je sice špatná, ale bojovník Honzík obvykle hraje až do matu nebo holých králů. Prohráváme 1-2. Martinky soupeř naštěstí umožňuje výměnu figur a v prohrané pěšcové koncovce vzdává - srovnáno na 2-2.

 

Rozhoduje Sebík v poslední partii - koncovka je remízová. Po 4 hodinách hry naznačuji Sebíkovi, že může nabídnout soupeři remis. Sebík se však na mne mračí a posunkuje, že chce vyhrát. Snaží se soupeře přelstít, přechází králem na druhé křídlo, ale soupeř nehodlá udělat chybu, drží pozici zablokovanou a je s půlkou spokojený. Na chodbě ke mně přišel soupeř Sebíka, že to je remis a co s tím. Tak se domluvíme, že nabídne remis on a uvidíme. Jak řekl, tak udělal - nabídl remis a Sebík bez velkého rozmýšlení přijal. Tak jsem mu nakonec naoko vyhuboval, že se nezeptal kapitána.

 

Sebík se snažil do poslední chvíle získat pro tým vítězství.

 

 

Konečný stav: Spartak Kaplice B – QCC České Budějovice I 2½:2½. Je to náš první bod a je naprosto zasloužený. Nechybělo mnoho a výsledek mohl být ještě lepší. Tak uvidíme příště.

 

 


Nejbližší akce

Letní šachové soustředění (03. srpen - 16. srpen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK