7 + 1 proti 1 + 7

Sedm mladíků a jeden dospělý proti jednomu mladíkovi a sedmi dospělým. Tak vypadalo 4.kolo 2.divize. Tentokrát jsme narazili na silnějšího, ale především zkušenějšího soupeře. Zápas podle toho dopadl, ale naši mladíci se přesvědčili, že pokud budou na sobě pracovat, mohou brzy pomýšlet na úspěch i s takovýmto soupeřem.

 

 

Malé nesnáze jsme měli již před zápasem, když jsem se v pátek po 19 hodině dozvěděl, že nebude kvůli teplotám hrát Matyáš. Naštěstí obětavě nastoupil Jirka, tak změnu barev pocítil pouze Jonáš. Já jsem také hrál a léta šachové nečinnosti jsou pořádně znát, takže jsem se musel věnovat především své partii a zápas jsem příliš nesledoval. Mohu ho komentovat z pozice mé partie.

Dnešní komentář se bude odvíjet na pozadí mé partie.

 

Jirka obětavě nastoupil a pomohl tak celému týmu.

Mně se tentokrát podařilo díky nepřesnosti soupeře získat v zahájení poziční výhodu a i když jsem nezvolil ten úplně nejlepší plán, má pozice byla lepší. Soupeř se ve své pozici necítil moc dobře a tak jsem v 16.tahu asi po 40 minutách hry obdržel nabídku remízy (já jsem spotřeboval 30 minut, soupeř 10 minut). Remízu jsem nemohl přijmout z několika důvodů. Jednak zápas začínal, a jestliže vedu žáky k bojovnosti, tak bych měl jít příkladem a nedávat za remis partii, která teprve začala. Pak jsem byl na duševním rozcestí. Soupeř mi napadl jezdce a já se rozhodoval, že buď ustoupím zpět, umožním soupeři rošádu a partie přejde v manévrování, anebo do toho praštím, obětuji jezdce za dva pěšce a iniciativu a bude to pěkně ostré. Ta druhá možnost mě velice lákala a tak jsem si říkal, že když přijmu remízu, tak se vlastně nedozvím, jak by to dopadlo a hrát partii, kde se jen rozehraje zahájení je podle mne zbytečné.

Michal tentokrát partii rychle pokazil.

Proto jsem obešel družstvo, abych viděl, jak si stojíme. Láďova pozice se mi líbila, útočil a stál podle mne lépe. Pavel měl rovnou pozici, Michal byl bohužel již prohraný, ztratil dámu za figuru. Jonáš měl také o figuru méně, ale měl za ní dva nebo tři postouplé pěšce a partie mohla skončit všelijak. Jak se říká, bylo to na trojtip. Jirka stál hůře a Matěj s Adamem vyrovnaně.

Jonášova partie byla divoká a určitě zajímavá.

Já jsem pak přemýšlel půl hodiny a nakonec neodolal pokušení a přistoupil jsem k oběti na „e6“, i když pravděpodobně lepší bylo obětovat na „f7“. To bych ale musel obětovat dvě figury a to jsem nedokázal spočítat (ach ten propočet !!!). V dalším průběhu partie jsem stejně při snaze hrát dál aktivně musel obětovat další figuru. Sice jsem ji získal zpět, ale soupeř narušil mé pěšcové centrum. Pak jsem ve snaze udržet si iniciativu obětoval ještě kvalitu, takže jsem měl o celou věž méně, a bylo jasné, že bojuji o holý život. Proto jsem neměl prostor ke sledování dění kolem sebe.

Láďa se do svého soupeře pustil bez bázně a hany.

Postřehl jsem, že Michal Vokurka svoji partii prohrál. Remizoval Jonáš Havelka, kterému se podařilo vyměnit talentovanému Jakubovi Stínkovi pěšce, přičemž jeho pěšci činili soupeři takové problémy, že i když měl jezdce více, dal partii za remízu. Zda oprávněně, nemohu teď posoudit. Bohužel prohrál se svým zkušeným soupeřem i Jirka Míka, ale příčinu porážky jsem nezaznamenal. Láďa vyměnil dámy a hrál koncovku se dvěma věžemi na každé straně a nestejnobarevnými střelci. Nechal dojít soupeřova pěšce až na „c3“, což dělalo veliký problém jeho králi a proto se mi jeho pozice vůbec nelíbila, protože iniciativa byla zjevně na straně jeho soupeře. Ostatní partie se zdály být vyrovnané.

Matějova pozice se mi pokaždé zdála vyrovnaná.

V mojí partii se dopustil soupeř nepřesnosti, když mne nedonutil k výměně dam a tak jsem se snažil využít špatného postavení jeho krále a díky vazbám a postouplému pěšci na „f6“ mu znepříjemnit život. Měl jsem k tomu ale jen dámu, střelce a věž. Abych více „zlobil“, otevřel jsem i sloupec „b“ a střídavě hrozil na sloupcích „b“, „e“ a „f“. Protože jsem měl dobrou souhru figur, tak soupeř, přestože měl celou věž více, se jen bránil. V jeden okamžik nezahrál soupeř přesně a já bohužel pod dojmem, že bojuji o záchranu, jsem přehlédl možnost jednotahové výhry. Přesto pokračování, které jsem zvolil, bylo vyhrávající, jenže já jsem nehledal výhru, ale remízu a tak jsem nezvolil správné pořadí tahů a partii jsem dotáhl do pozice s věčným šachem.

I Adam dotáhl svoji partii do remízového přístavu.

Remízovali ještě Matěj Kaňka a Adam Pavlíček, ale jejich partie ještě musím vidět. Láďa Nagy slibně rozehranou partii prohrál, ale velice pravděpodobně sahal po celém bodu. Poslední dohrával Pavel Štěch, ale bohužel prohrál koncovku s nestejnobarevnými střelci. I tuto partii musíme s Pavlem podrobit analýze. Výsledek zápasu: QCC České Budějovice D – ŠACHklub Písek 2:6.

Pavel a Láďa to na prvních dvou šachovnicích nemají lehké. Zatím si po herní stránce vedou dobře.

Musím říct, že s průběhem zápasu jsem spokojen. Já jsem měl určitě vyhrát, Láďa i Pavel by při více zkušenostech měli dosáhnout alespoň na remízy. Pro hochy by to měla být motivace k další práci. I na mém příkladu je vidět, jak strašně důležité jsou herní zkušenosti. V každé partii se o sobě dozvíte spoustu věcí, a kdo si partie poctivě analyzuje, tak si vytváří znalostní a dovednostní zázemí, které pak rozhoduje o šachových úspěších každého jednotlivce.


Nejbližší akce

KP mládeže v praktickém šachu (25. září - 28. září)

Turnaj jednotlivců o postup na mistrovství Čech (hoši, pro dívky je mistrovství Čech open). Hraje se v Nových Hr [...]

podrobnosti

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK