Málem, málem, …

V dalším kole 2.divize dospělých jsme opět sahali po bodech. Náš zkušený soupeř si velice dobře uvědomoval důležitost zápasu a tak nastoupil s prvními sedmi hráči základní sestavy. Loajalitě a zodpovědnosti vůči týmu se naši mladí hráči teprve učí, proto naše sestava byla poněkud děravější

 

 

Přesto jsme měli šanci v zápase bodovat. Takto se vyvíjel zápas dle itineráře, který zaznamenal pan Nagy.

Hráli jsme v krásném prostředí zámku ve Vráži u Písku, kde jsou provozovány lázně. Hrací místnost byla ve stylovém konferenčním sále. Velká škoda, že jsme mohli fotit jen foťákem z mobilu. Opravdu velice důstojné prostředí pro královskou hru. Hostitelé si velice dobře uvědomovali důležitost zápasu a tak nastoupili s prvními sedmi a devátým hráčem základní sestavy, tedy prakticky s tím nejsilnějším, co mohli postavit. Na druhou stranu nám nabídli k občerstvení po celou dobu zápasu čaj a kávu.

V tomto krásném prostředí se hrálo.


10:00 Zápas začíná.

11:10

Honza Kolář se v pozici, která směřuje k opačným rošádám pouští do útoku, mění pomocí tahu Sh6 černopolného střelce soupeři. Je to standardní postup v těchto pozicích, ovšem až po vykonaných rošádách. Takto se vzdaluje svojí dámou od svého krále ve chvíli, kdy nemá krytého pěšce na „c2“ a přichází o něj. To je vážné strategické pochybení a od této chvíle bojuje již jen o záchranu. Matěj Kaňka má méně prostoru než soupeř, ale zatím se nic neděje.

Tomáš Sýkora hraje ostrou variantu v italské a vypadá to, že se dobře připravil. Pochvala. Zatím hraje přesně i jeho soupeř. Kdo první uklouzne, bude mít smůlu. Vojta Sýkora a jeho soupeř zatím vyvíjejí figury a připravují své armády ke střetu. Michal Vokurka nezvládl zahájení. Z cca 10 partií na toto zahájení všechny prohrál prakticky již v zahájení a ještě ho nenapadlo se ho naučit. Opět přišel o pěšce a rošádu, navíc postavení jeho krále v centru nebudilo moc velikou důvěru.

Pohled na zápas od prvních šachovnic.

Já jsem zkusil indickou obranu, ovšem díky přípravám dvou turnajů v následujících třech dnech (2.krajská kvalifikace a Vánoční turnaj školních družstev) bez náležité přípravy a bylo to bohužel znát. Protože jsem chtěl vyhrát, připravoval jsem si aktivity na královském křídle a soupeře jsem nechal hrát na dámském křídle. Bohužel jsem si vyvinul jezdce na špatné pole „e7“ a ten mi tam překážel a narušoval souhru mých figur. Soupeř se evidentně v pozici vyznal a tak místo útoku jsem musel řešit mé narůstající problémy na dámském křídle.

Pavel Štěch se svým soupeřem „zamrzli“ a byli v této chvíli u 7.tahu. Láďa Nagy hrál aktivně a jeho pozice se zdála lepší.

11:25

Honzík Kolář prohrává. Některé zákony nelze v šachu ignorovat. Jestliže si neuděláte rošádu, opustíte svojí dámou svého krále a ještě k němu pustíte těžké figury soupeře, bývá zle. A zle opravdu bylo. Prohráváme 0:1. Tomáš Sýkora využívá zaváhání soupeře a obětuje materiál, a jde nekompromisně za matem. Jeho soupeř vede o věž, ale má evidentní problémy. Vojta Sýkora se na střet teprve připravuje. Já jsem zjistil, že boj na dámském křídle jsem prohrál a jedinou šancí, jak s partií něco udělat je otevřít královské křídlo a kromě překážejícího jezdce na „e7“ oživit i umrtveného černopolného střelce na „g7“.

Honzík dnes po strategicky špatně hrané partii rychle prohrál.

11:30

Tomáš Sýkora vyhrává. Velice ostrá a zajímavá partie, která si zaslouží analýzu. Tomášovi veliká pochvala za přípravu a za „tah na bránu“ při partii. To je ideální případ, jak by to mělo vypadat. Výsledek už není tak důležitý, ale potěší. Při takovémto přístupu budou jedničky určitě převažovat nad nulami. Srovnáno 1:1

Tomáš byl dnes drsný chlapík.

11:40

Pavel Štěch pokračuje se soupeřem v pomalé hře. Pavlův soupeř předčasně vyvinul dámu a Pavel se místo rychlého vývinu snaží soupeři dokázat, že udělal chybu a dámu mu chytit. Nakonec ztrácí pěšce, ale zase má nepříjemného postouplého pěšce v centru šachovnice. Takovýto pěšec v sobě skrývá velikou dynamiku, a pokud ho soupeř nezablokuje, může mít veliké problémy. Já se pořád snažím vymyslet, jak přivést k životu svého „černopoláka“, všechno je ale příliš pomalé.

Pavel dnes sahal po bodu, ale ten vývin a čas, ...

11:55

Vojta Sýkora vzdal. Na první pohled nebylo vidět proč, pozice byla ještě složitá. Vojta říkal, že přicházel o věž, což byl pádný důvod, ale konkrétní pozici jsem neviděl. Škoda, že se nepřišel zeptat. Opět prohráváme 1:2.

Místo šachového velmistra budeme mít v Budějovicích známého basketbalistu.

12:05

Michal Vokurka, jak je jeho zvykem, když se dostane do problémů, začne soupeře zlobit a vhání partii do taktických zápletek. Já měním soupeřovu aktivní dámu a nepříjemného bělopolného střelce. Aktivizuji si věž a otevírám „g“ sloupec, kde působí má druhá věž. Opticky to vypadá již lépe, ale holým faktem je, že má snaha na královském křídle je pouze platonická, soupeř má výborného černopolného střelce na „f2“ a volného „a“ pěšce, kdežto já mám svého „černopoláka“ ukrytého za pěšcovým řetězcem d6-e5-f4 bez možnosti zasáhnout v rozumné době do partie.

Michal se v zahájení nevyznamenal a pak již bylo pozdě bycha honit.

12:40

Matěj Kaňka získává pěšce. Já jsem musel vzdát. Získal jsem sice ještě pěšce na „f3“, ale mezitím došel soupeřův pěšec až na „a7“ a já jsem schopen zabránit postavení dámy jen za oběť věže, a to již hrát dále nešlo. Pavel i jeho soupeř pokračují v pomalé hře. Láďa získává figuru za dva pěšce, hraje se koncovka, kde má Láďa dámu, střelce a postouplého volného pěšce (plus další pěšce) a soupeř dámu a po třech pěšcích na každém křídle. Láďa vypadá na bod, prohráváme ale už 1:3.

Následně vzdává i Michal Vokurka, taktické zápletky tentokrát soupeř ustál. Prohráváme tedy již 1:4 a bojujeme již jen o remízu, se kterou bychom byli také velice spokojeni.

Já jsem předvedl zcela neškodný výkon, bez řádné přípravy to prostě nejde.

12:45

Michal vzdává. Stav 1:4.

12:55

Láďa vyměnil dámy a svého postoupného volného pěšce za soupeřova volného pěšce. Zde se bod již rýsuje.

13:05

Láďa Nagy směřuje k výhře, obětoval střelce a jde si pro novou dámu. Pavel je v časové tísni.

Láďa dnes ukázal, že je třeba s ním počítat i na 1.desce.

13:15

Láďův soupeř vzdává. Korigujeme stav na 2:4. Pavel je v časové tísni. Již několik tahů se pohybuje na jedné až dvou minutách (za každý tah se přidává 30 vteřin). Soupeři zbývá cca 5 minut. Pozice je celkem nepřehledná, nedá se jen tak „blicat“. Chtělo by to přistoupit ke zjednodušení.

13:25

Pavel o jednoho pěšce prohrává, ale stále stojí aktivně. Nakonec ale v časové tísni dělá chybu, přehlíží vazbu na nekrytou dámu, přichází o figuru a vzdává. Škoda. Pavel se bude muset naučit lépe hospodařit s časem. Je tedy rozhodnuto, prohráváme 2:5. Poslední dohrává Matěj. Matěj vede v koncovce s dámou a jezdcem o jednoho pěšce. Navíc se rýsuje šance vyměnit dámy a získat dalšího soupeřova pěšce.

13:45

Matěj Kaňka šel ale za matem, podařilo se mu tím jen aktivizovat soupeřova krále. Dámy nakonec vyměnil, avšak daného pěšce nezískal, a ve vzniklé jezdcové koncovce hraje pasivně. Soupeřovy šance na remízu silně vzrostly.

Matěj již za rozhodnutého stavu úporně bojoval o bod. Vyplatilo se mu to.

14:35

Matějův soupeř se nechtěl vzdát, dosáhl pravděpodobně remízového postavení. Bohužel v tu chvíli začal pomýšlet i na výhru a velice optimisticky obětoval jezdce, přičemž ignoroval tu skutečnost, že Matěj mu za vzniklého volného pěšce na dámském křídle může jezdce vrátit a pak díky lepšímu králi a majoritě pěšců na královském křídle vyhraje pěšcovou koncovku. Tak se také stalo. Konečný výsledek DDM Písek – QCC České Budějovice D 5:3.

Co říci na závěr. O osudu zápasu rozhodla i disciplína našich žáků. Tým, který nastoupil bojoval tak, jak bylo v jeho silách. Veliká pochvala za výborný výkon Láďovi na 1.šachovnici. I Pavel mohl usilovat o bod, kdyby více myslel na vývin figur. Nicméně jako vždy podal poctivý bojovný výkon. Já jsem tentokrát prohrál zcela zaslouženě, soupeře jsem nepostavil před žádné problémy. Vypadalo to, že soupeř pro vítězství kromě toho, že přišel do hrací místnosti, nemusel udělat vůbec nic. Michal by zasloužil za přístup k přípravě naplácat, je to opravdu lajdáctví. Přitom dokáže hodně zavařit i silným soupeřům. Když dá ale někomu tak velikou výhodu již v zahájení, pak se to proti dobrým hráčům již těžko otáčí (v drtivé většině se to samozřejmě již nepodaří). Vojta je dnes již úspěšný „baskeťák“, na šachy vyrazí jen sem tam s bráchou Tomem. Absence tréninku a zápasů je samozřejmě znát a na této úrovni už na své soupeře nestačí. Je to škoda, jeden z našich největších talentů, které jsme kdy trénovali, bude místo šachových úspěchů vozit medaile z basketbalu. Jeho bratra Tomáše lze dnes jen a jen chválit. Vše už bylo řečeno. Matěj se opět dopustil lehkovážného prohřešku v zahájení, který soupeř naštěstí nepotrestal. Pak ale hezky a zarputile bojoval o výhru (i když sem tam nepřesně, opět musíme partii projít). Z Matěje se stává významná opora týmu. Honzík zahrál bohužel hodně nezkušeně a partii ztratil velice rychle. Škoda, ve 3.divize předváděl solidní vyrovnané výkony. Hráli jsme na to, na co máme, výsledek mohl být lepší, ale už jen to, že můžeme pomýšlet na body s takovýmto soupeřem, je příjemné zjištění.


Nejbližší akce

3.divize 3.kolo - odloženo (31. říjen)

1divize 2kolo - odloženo (01. listopad)

1Velká cena Jihočeského kraje (07. listopad)

2divize 2kolo (08. listopad)

Polofinále MČR juniorů a dorostenců (13. listopad - 21. listopad)

Hraje se v Špindlerově Mlýně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže U8-U10 (13. listopad - 17. listopad)

Hraje se v Mostu

podrobnosti

3divize 4kolo (14. listopad)

1divize 3kolo (15. listopad)

2divize 3kolo (22. listopad)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK