Náročný divizní víkend

O minulém víkendu 28. a 29.listopadu jsme absolvovali 4.kola jak ve 3.divizi, tak v 1.divizi dospělých. Protože mne na poslední chvíli sklátila nemoc a ještě týden budu marodit, přináším opožděné reportáže, než je překryjí další šachové události.

 

 

 

 

 

Sobota 28.listopadu – 3.divize

Náš tým E „cestoval“ na půdu klubového soupeře QCC ČB D, který je lídrem soutěže a jednoznačným favoritem. Sestavu jsme určili rafinovaně tak, aby většina našich žáků sahala soupeři někam kolem pasu a soupeř se tak cítil bezpečně a sem tam uklouzl. Nastoupili jsme v této sestavě : Sebík Placer (nar.2004), Davídek Bárta (2008), Kája Švejda (2006), Jakub Šimon Šimůnek (2007) a Hugo Tůma (2008). Průběh zápasu byl jednoznačný, ale zajímavý. Nejtěžší to měl Hugo, jehož soupeř měl rating prakticky o 1.000 Elo bodů vyšší. Hugo vzdoroval asi půl hodiny, což vzhledem k tomu, že tahá příliš rychle, není špatné. Svůj den neměl Davídek, kterému soupeř odpustil ztrátu dámy a Davídek se ji rozhodl přesto ztratit.

Hugo potkal tentokrát asi nejsilnějšího soupeře.

 

Davídek nezopakoval svůj výkon z nedávného Mistrovství Čech.

Dlouho vzdoroval Kája, ale dostal se do prohrané pozice, kde měl v koncovce o dva pěšce méně. Snažil se to vyřešit tak, že nabídl soupeři remízu (bez svolení kapitána) a ten v domnění, že se Kája vzdává, nabízenou ruku přijal. Zjistil to až v okamžiku, když Kája napsal půlku na partiář a samozřejmě se hodně divil. Kája nevěděl, že soupeř prakticky neslyší a tak jeho nabídku nemohl slyšet. Po vysvětlení pokračovala partie dále a Kájův soupeř byl tak vyvedený z míry, že přehlédl, že mohl dát jednotahový mat, nicméně partii přesto vyhrál. Kája by se měl naučit, že v soutěži družstev se při nabízení i přijímání remízy musí nejdříve zeptat kapitána. Někdy totiž dochází k situaci, že máte horší pozici, či méně materiálu a soupeř Vám nabízí remízu a vy to přesto musíte hrát dále, protože přijmutí remízy by znamenalo ztrátu zápasu. V družstvech nehrajeme za sebe, ale za tým!

Kája se snažil, ale nestačilo to ani na tu půlku.

Překvapivý bod získal Jakub, který hrál docela divokou partii plnou ne příliš korektních přestřelek za obě strany. V koncovce měl soupeř dvě figury za věž, pak nekorektní kombinací přišel o figuru a tak měl Jakub o kvalitu více. Nakonec soupeř sebral otráveného pěšce a dostal mat na slabé poslední řadě. Jakub hrál partii splašeně, nepřesně, jeho soupeř se rozhodl mu v tom sekundovat. Na Jakubově hře bylo hezké, že „hrál s otevřeným hledím“ a šel zdravě za výhrou a to se mu vyplatilo. Svým výkonem nepřekvapil na 1.šachovnici Sebík. Hrál opět uvážlivě a soustředěně, byl těžké soupeřce vyrovnaným soupeřem. V závěru partie spáchal jednu strategickou chybu, ale soupeřka netrestala a tak partie skončila remízou ve vyrovnané pozici. V zápase už o nic nešlo, tak mohl ještě zkoušet hledat nějaké plány jak pokračovat v partii. Konečný výsledek QCC České Budějovice D – QCC České Budějovice E 3½:1½.

Jakub si připsal důležitý bod ve vážné partii s dospělým soupeřem.

 

Sebík potvrzuje svoji nominaci na 1.šachovnici solidními výkony.

 

Neděle 29.listopadu – 1.divize

Náš mladý tým si doposud vedl v 1.divizi velice dobře. Do 4.kola nastupoval ale ve velmi oslabené sestavě. Edu nám opět vzal „A“-tým, Pavel na školní akci, Jirka Olejníček byl mimo a já jsem dostal v sobotu horečky přes 39° a skončil jsem v nemocnici. Ze zápasu nemám moc informací a tak jen stručně. Nastoupili jsme jen se 3 hráči základní sestavy: Jiří Punčochář, Láďa Nagy, Pavel Hess, Matěj Kaňka, Adam Pavlíček, Michal Vokurka, Josef Novák a Pavel Kouba.

Svůj vysoký standard potvrdil výhrou Pavel Hess, další bod získal Matěj Kaňka. Remízu přidal Pavel Kouba a to bylo vše. Jirka chyboval v lepší pozici, šance byly určitě i v dalších partiích, ale nebylo nám přáno. Láďa hrál dlouho vyrovnanou partii, pasivní rozhodnutí v koncovce převážilo misku vah na stranu jeho soupeře. I přes díry v sestavě to nemuselo být tak zlé. Výsledek zápasu QCC České Budějovice B – ČZ Strakonice 2½:5½. Život jde ale dál a do konce soutěže zbývá ještě dost kol. Fotografie ze zápasu nikdo bohužel nepořídil, jsou ale na stránkách strakonického klubu.

4kD3_001.JPG4kD3_002.JPG4kD3_003.JPG4kD3_004.JPG4kD3_005.JPG4kD3_006.JPG

 


Nejbližší akce

Open QCC České Budějovice (20. únor - 27. únor)

Tradiční turnaj v praktickém šachu

podrobnosti

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) (29. únor)

Zápas byl po dohodě kapitánů obou týmú přeložen na toto datum.

podrobnosti

1.divize 9.kolo (01. březen)

MČR mládeže v praktickém šachu U10 - U16 (07. březen - 14. březen)

Turnaje jednotlivců.

podrobnosti

3.divize 10.kolo (07. březen)

2.divize 10.kolo (3.kolo nadstavby) (15. březen)

4.Velká cena Jihočeského kraje (21. březen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK