Poslední kolo 1.divize ve znamení těžkého boje

Před posledním kolem 1.divize již bylo jasné, že jsme se v soutěži zachránili. Přesto jsme se chtěli se soutěží rozloučit důstojně a bodovat. Ze základní sestavy vypadla WGM Eliška Richtrová kvůli záchranářské misi našeho A-týmu na Unichess Praha. Museli jsme se obejít i bez naší největší opory Pavla Hesse (diplomka), ale jinak jsme byli kompletní. I náš soupeř nastoupil v nejsilnější sestavě v této sezóně

 

 

Zápas začal trochu s komplikací, chyběl nám Jirka Olejníček. Přečetl si špatně e-mail a jel do Veselí. Včas to ale zjistil, a tak přijel asi jen o 10 minut později. Jeho partie skončila také jako první smírem. Já jsem neměl čas se jakkoli připravit a tak jsem zvolil zahájení, které jsem probíral s dětmi na kroužku. Všechny partie vypadaly na dlouhý boj. Lépe stál Eda, zato zle to vypadalo ze Sebíkem, který zvolil zahájení, které nezná a jeho pozice byla v troskách. Zde to naopak vypadalo na konec během pár tahů. Moc se mi nelíbila ani pozice Matěje, který také nerozehrál zahájení optimálně a velice brzy přišel o pěšce.

Jako vyrovnané s oboustrannými šancemi mi připadaly pozice Jirky, Ládi i Pavla. Já jsem měl pěšce více a se svojí pozicí jsem byl spokojen, takže to nevypadalo zle. Pak došlo k politováníhodné události, když jednomu z hráčů se ozval mobil. Já jsem byl v tu dobu na toaletě, takže to nemohu nijak blíže komentovat. Když jsem se vrátil, již se pokračovalo ve hře. Naštěstí tato příhoda nijak neovlivnila konečný výsledek zápasu (mělo se jednat o mobil našeho, tedy domácího hráče). Asi se jednalo i o mé přičinění, protože když na zahájení zápasu chyběl Jirka Olejníček, tak jsem se ptal našich hráčů, zda na něj nemají mobil a dotyčný si ho pak asi zapomněl znovu vypnout. Nic jiného mne nenapadlo, když jsem pak o tom přemýšlel. Někdy se to tak prostě semele, jsme jenom lidi.

Pak vyhrál Eda Nejdl, který dokázal svoji výhodu vystupňovat. Naopak prohrál Matěj Kaňka, který neměl svůj den, a partie se mu moc nevydařila. Kupodivu stále hrál Sebík, když jeho soupeř, patrně si jist svým vítězstvím, přehodil tahy a nechal Sebíka zvednout hlavu. To se v situaci, když jste obětovali dvě figury, nemusí vyplatit. Sebík jednu figuru vrátil, další dvě vyměnil a dostal se tak z matových sítí. Můj soupeř obětoval figuru, aby si uchoval iniciativu a nemusel přejít do prohrané koncovky. I já jsem si dovolil ten přepych, že jsem přehodil tahy. Můj soupeř toho naštěstí nevyužil, jinak by mi rozbil celé dámské křídlo, já bych se musel před hrozbou matu spasit rošádou a i když bych měl figuru více, stál bych dost podezřele. To se ale nestalo a tak jsem dovedl partii do vítězného konce.

Bohužel prohrál Pavel Štěch, když nestačil na svého daleko zkušenějšího soupeře. Sebastián Placer, který skončil nakonec s figurou více (střelec za dva pěšce) přijal nabídku k remíze. Měl odhaleného krále a soupeřova dáma ho mohla neustále šachovat a Sebíkův střelec i věž byly mimo hru. Kdyby se Sebík chtěl k nim dostat svým králem, tak by se do šachování zapojila ještě soupeřova věž a nemuselo by to dopadnout dobře. Po tragickém začátku partie takřka zázračných půl bodu.

Stav byl 3:3 a hrály se dvě poslední partie. Láďa Nagy po dobře rozehrané partii udělal několik opatrnických tahů a dostal se proto pod tlak. Nakonec prohrával o pěšce a nestál moc dobře. Naštěstí jeho soupeř přistoupil na některé výměny, které Láďovi pomohly, a Láďa nakonec skoro vyrovnal hru. Pavel Dvořák se spletl a napsal k této partii do zápisu o utkání remízu a tak jsme si oba přáli, aby to tak skončilo, abychom nemuseli tento zápis přepisovat. Láďa nakonec pozici i s pěšcem zcela vyrovnal díky špatnému postupu soupeřova pěšce a tak partie skončila skutečně remízou.

Poslední dohrával Jirka Punčochář. Měl sice o pěšce méně, ale vypadalo to, že si vybudoval pevnost. Musel sice čelit volnému h-pěšci, ale zase měl volného b-pěšce. Chtěl ale asi od pozice více, než v ní bylo a to se mu stalo osudným. Postoupil svým králem dopředu a dostal se do matové pasti, ze které unikl jen díky ztrátě pěšce, a to stačilo soupeřce k výhře. Měl jsem ale pocit, že Jirka sehrál zajímavou partii, kde nebyl zcela bez šancí. Stejně tak v závěru partie, kdyby zůstal Jirka svým králem více vzadu, možná by uhájil remízu, ale to je jen takový můj pocit. Analýza partie ukáže možná něco úplně jiného.

Konečný výsledek QCC České Budějovice B – Traxler Veselí nad Lužnicí 3½:4½ je nakonec spravedlivý a odpovídá tomu, co se na šachovnicích dělo. My můžeme být s naší premiérovou sezonou mezi krajskou elitou spokojeni. Soutěž jsme zachránili pro další rok. Z 11 zápasů jsme odehráli 7 velmi vyrovnaných, které skončily remízou nebo nejtěsnějším výsledkem. Pouze dvakrát jsme byli jednoznačně poraženi. To si myslím je solidní bilance. Musím poděkovat všem našim hráčům, kteří se o takto výborné výsledky zasloužili, a udělám vše pro to, aby to v příští sezóně bylo ještě lepší.

IMG_8700.JPGIMG_8703.JPGIMG_8707.JPGIMG_8710.JPGIMG_8716.JPGIMG_8719.JPGIMG_8724.JPGIMG_8731.JPGIMG_8740.JPGIMG_8745.JPGIMG_8751.JPGIMG_8753.JPGIMG_8756.JPGIMG_8758.JPGIMG_8760.JPGIMG_8766.JPGIMG_8771.JPGIMG_8775.JPGIMG_8779.JPGIMG_8780.JPGIMG_8785.JPGIMG_8788.JPGIMG_8791.JPGIMG_8792.JPGIMG_8797.JPGIMG_8800.JPG

 


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK