Nadějný zápas v 1.divizi

Ke druhému kolu v 1.divizi jsme nastoupili hned druhý den po návratu z Harrachova z Mistrovství Čech mládeže. Mladíci byli dobře rozehraní, tak jsem byl zvědav, zda se projeví více dobrá forma nebo únava z náročného turnaje. Soupeřem byl silný tým Sokola Tábor.

 

 

 

Já jsem byl zdravotně indisponován a tak jsem nehrál. Mohl jsem proto tentokrát sledovat vývoj zápasu. Zpočátku bylo na šachovnicích pět indických struktur, z nichž dvě přešly do Benoni a jedna do ježka. Pak se hrály dvě sicilské a jedna španělská. První skončil už tradičně Eda Nejdl, který se domluvil na remíze. Další remízoval Pavel Hess. Soupeř měl slabého pěšce na „b2“ a dvojici střelců. Pozice se určitě dala ještě hrát, ale byl by to běh na dlouhou trať.

Zpočátku partie obětoval Matěj figuru za dva pěšce, ale jeho útok nevypadal dostatečně průrazně. Aktivní pozici měl Láďa, který soupeře tísnil na královském křídle. Dobře vypadal i Sebík, ale ten opět místo toho, aby hrál na královském křídle, kde nastoupil pěšci proti soupeřovo králi, tak hrál na dámském křídle a jeho soupeř bez problémů vyrovnal hru. Aktivně hrál i Pavel Štěch a v jednu chvíli jsem u něj viděl zajímavou možnost, kterou Pavel pravděpodobně vyhodnotil jinak, protože jí nevyužil (a udělal dobře, protože vedla ke ztrátě figury). I tak měl o pěšce více. Jirka stál při různých rošádách hůře, protože soupeř získal časový náskok. Pavel Kouba měl více prostoru, hra byla ale v rovnováze.

Skóre zapasu se hnulo ve 13:20, když vyhrál Láďa Nagy. Láďa vystupňoval tlak na soupeřova krále a ten musel kapitulovat před nekrytelným matem na „h8“. Mezitím se dostal do velké časovky Pavel Štěch, který měl 45 vteřin na 15 tahů. Matěj se stále držel, Jirka ustál soupeřův tlak, ale za cenu horší koncovky i času. Sebík nevyužil možnosti zablokovat pozici (Va5) a dovolil tak soupeři otevřít „a“ sloupec. V časové tísni byl pro změnu soupeř. Pavel Kouba měl vyrovnanou střelcovou koncovku s horším časem.

K dalším změnám došlo v 13:50. Pavel Štěch zvládl vrcholnou časovku a vyhrál. Bohužel prohrál Pavel Kouba, který si postavil pěšce na špatnou barvu a koncovku rozhodl aktivní král jeho soupeře. Vedeme 3:2, ale na ostatních šachovnicích to vypadá na maximálně půl bodu. Ve 14:00 zlomil soupeř konečně odpor Matěje Kaňky a prohrál i Sebík Placer, jehož střelec v koncovce nestejnobarevných střelců neuhlídal dva volné pěšce soupeře. Sebík vyměnil zbrkle dámy, místo toho, aby se přiblížil k volnému „d“ pěšci soupeře svým králem. Kdyby pak vyměnil dámy soupeř, tak by jeho král byl ve čtverci soupeřova „d“ pěšce a zadržel ho a jeho střelec by zase ohlídal volného „a“ pěšce. Je to o těch zkušenostech, ale i znalostech (především o tom uplatnit znalosti v partii). Partii neudržel ani Jirka Punčochář, dva pěšci méně byla pro soupeře dostačující výhoda. Nakonec tedy porážka QCC České Budějovice „B“ – Sokol Tábor „B“ 3:5. Solidní výsledek, ale bez bodového efektu. Příjemným zjištěním je, že mladíci jsou oporou týmu.

 

IMG_0388.JPGIMG_0390.JPGIMG_0398.JPGIMG_0399.JPGIMG_0408.JPGIMG_0416.JPGIMG_0418.JPGIMG_0424.JPGIMG_0426.JPGIMG_0430.JPGIMG_0439.JPGIMG_0442.JPGIMG_0444.JPG


Nejbližší akce

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) (29. únor)

Zápas byl po dohodě kapitánů obou týmú přeložen na toto datum.

podrobnosti

1.divize 9.kolo (01. březen)

MČR mládeže v praktickém šachu U10 - U16 (07. březen - 14. březen)

Turnaje jednotlivců.

podrobnosti

3.divize 10.kolo (07. březen)

2.divize 10.kolo (3.kolo nadstavby) (15. březen)

4.Velká cena Jihočeského kraje (21. březen)

1.divize 10.kolo (22. březen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK