3.divize s překvapením

Tuto sobotu se hrálo 2.kolo3.divize, kde náš „D“ tým hostil horkého favorita z Prachatic a tým „E“ silný tým ze Čkyně. Velikým překvapením skončil zápas našeho „D“ týmu, ale hlavní příčinou byla především nekázeň hráčů soupeře, kteří přijeli jen ve třech. A po výborném výkonu Danielky bylo překvapení na světě.

 

 

3.divizi jsme nalosovali tak, aby oba naše týmy hrály buď doma, nebo venku a nezatěžovali jsme tak zbytečně gymnázium, které nám vychází všemožně vstříc. Tým „D“ ve složení Manvel, Danielka, Davídek, Jakub a Beáta očekával největšího favorita soutěže s respektem. Jak jsem již psal v úvodníku, tým z Prachatic aspirující na postup do 2.divize přijel pouze ve třech, takže Jakub a Beátka si mohli zapsat kontumační výhry. Hosté přijeli navíc bez největších opor s ratingem i přes 1900 a tak se naskýtala určitá šance na bodový zisk v zápase.

Také náš tým „E“ byl v plné zbroji, nastoupilo prvních 5 šachovnic: Blanka, Milan, Kája, Laura a Hugo. Samozřejmě neuvažuji vzadu uvedeného Zdeňka, který si zahraje až se Zdeňkem mladším. Jejich soupeř Sokol Čkyně přijel kompletní a v silné sestavě, takže se dal očekávat zajímavý zápas.

První skončil zápas týmu „D“. Zde prohrál Davídek Bárta, když padl do léčky hned v zahájení. Škoda, častokrát jsme si ji již ukazovali a děti ji mají dokonce v materiálech z letního tábora z Mezilesí (už léta jí říkáme "Gregorovo finta" podle jednoho hráče, který to na naše svěřence zkoušel na Openu při MČech). Jinak si myslím, že by Davídek nebyl proti svému soupeři zcela bez šance. Druhá dohrála Danielka Nagyová a ta zcela po zásluze vyhrála. Nebylo to úplně bez chybiček, ale vcelku ucelený výkon s tahem „na bránu“ působil velmi sympaticky a byl odměněn po právu celým bodem. Velká pochvala pro Danielku. Poslední dohrával Manvel Asatryan, který na svého zkušenějšího soupeře nestačil. Když se ale vše sečetlo, bylo zde překvapivé QCC České Budějovice „D“ – Tatran Prachatice „B“ 3:2.

Druhý duel byl opravdu zajímavý. Jako první skončil Hugo Tůma. Hugo bohužel hraje stále příliš rychle. Při jeho pronikavém intelektu by mohl být výkonnostně někde úplně jinde, ale ta herní nekázeň je prostě obrovská a hodně ho sráží na kolena. Snad se někdy dočkáme toho, že Hugo vydrží u šachů skutečně přemýšlet po celou dobu partie (náznaky tu sem tam jsou). Druhá dohrála Laura Čermáková. Laura je dravec a šachy ji evidentně vzaly za srdce. Její výkony jsou zatím spíše emotivní, než šachové. Prostě to do soupeře „hustí“ co se dá. Bohužel při tom zapomíná na základní principy jako je rychlý vývin VŠECH figur a rošáda, než se pustím do nějakých dobrodružství (to ale není jediná). A to zkušenější soupeři trestají. Laura ale není z cukru a časem se určitě vypracuje.

Od počátku bylo zřejmé, že o celkovém výsledku zápasu bude pravděpodobně rozhodovat Kája Švejda. Kája ale bohužel dělal v zahájení přirozené vývinové tahy v domnění, že se mu nemůže nic stát. Jenže soupeř zvolil nestandardní zahájení, na které bylo zapotřebí odpovídajícím způsobem reagovat. To Kája neudělal a výsledkem byly materiální ztráty. Pak sice dlouho bojoval, ale výsledek se mu zvrátit již nepodařilo. Škoda, nakonec jsme mohli bodovat i v tomto zápase. Na druhou stranu nedocenitelná zkušenost, pokud si ji vezme Kája k srdci. Na prvních dvou šachovnicích se děly věci! Blanka Nováková se silným soupeřem s ratingem 1939 hrála výbornou partii, nakonec měla v dámské koncovce dva pěšce více a dokázala partii zkušeně vyhrát. To při různých možnostech věčných šachů není jednoduché. Lepší koncovku věže a jezdce s pěšcem více měl i Milan Boukal. Také on se musel k výhře pracně prokousat, soupeř nechtěl dát nic zadarmo. Celý zápas tak skončil v 15 hodin s výsledkem QCC České Budějovice „E“ – Sokol Čkyně 2:3. Věřím, že si řada hráčů obou týmů v obou zápasech výborně zahrála.

 

IMG_0484.JPGIMG_0486.JPGIMG_0494.JPGIMG_0497.JPGIMG_0501.JPGIMG_0504.JPGIMG_0509.JPGIMG_0513.JPGIMG_0518.JPGIMG_0526.JPGIMG_0529.JPGIMG_0531.JPG

 


Nejbližší akce

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) (29. únor)

Zápas byl po dohodě kapitánů obou týmú přeložen na toto datum.

podrobnosti

1.divize 9.kolo (01. březen)

MČR mládeže v praktickém šachu U10 - U16 (07. březen - 14. březen)

Turnaje jednotlivců.

podrobnosti

3.divize 10.kolo (07. březen)

2.divize 10.kolo (3.kolo nadstavby) (15. březen)

4.Velká cena Jihočeského kraje (21. březen)

1.divize 10.kolo (22. březen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK