Na favorita jsme nestačili

První mistrovský zápas v roce 2017 v sobotu 7.ledna nám do cesty přivedl jednoho z favoritů 2.divize. Přestože se zápas pro nás nevyvíjel špatně, nakonec jsme utrpěli porážku. Ale s naším vystoupením můžeme být spokojeni, byli jsme favoritovi důstojným soupeřem.

 

 

 

Komentář píši s velkým odstupem, protože jsem to dříve prostě nestihl, takže bude poněkud stručný. Zápas se pro nás vyvíjel docela příznivě a soupeř se evidentně obával o výsledek. Já jsem v zahájení zvolil variantu, kterou jsem ještě nikdy nehrál, a kupodivu se to vyplatilo. Soupeř mi přenechal iniciativu a ve stísněné pozici přehlédl taktický obrat, přišel o figuru a bylo po partii. Výborně si vedl na 1.šachovnici Eda Nejdl, který svého silného soupeře přehrál, dokráčel svým pěšcem až na 7.řadu a postavil soupeře před nekrytelné matové hrozby.

Dobře stál také Sebík, který získal pěšce a navíc měl zjevnou poziční výhodu. Velice aktivně hrál i Matěj a i Láďa obětoval pěšce za aktivitu. Na předních šachovnicích to pro nás vypadalo zajímavě. Nedařilo se Milanovi, který přehlédl pěšce a pak přišel o dalšího. Zato Blanka mohla obětí figury získat velice zajímavou aktivitu, se kterou by měl soupeř dost problémy, aby to v partii ustál. Adam měl vyrovnaný materiál, ale jeho figury neměly souhru a jeho soupeř získával poziční převahu.

Jako další dohrál Sebík Placer, který nakonec remízoval. Přílišný respekt z ratingu soupeře se přece jen projevil, Sebík zahrál pár opatrnických tahů, přišel o pěšce i o výhodu a jeho soupeř ho ve věžové koncovce přinutil opakováním tahů k remíze. Bohužel prohrál Láďa Nagy, který svoji iniciativu nezužitkoval. Ve správnou chvíli nezvolil dostatečně důrazná pokračování, jeho soupeř získal další materiál a bylo rozhodnuto. Prohrála také Blanka Nováková, která se k oběti figury odhodlala, bohužel v nesprávnou chvíli a soupeř toho dokázal využít. Svoji převahu v partii dokázal realizovat i soupeř Adama Pavlíčka. Adam měl krále v centru šachovnice, do jeho tábora pronikly těžké figury soupeře a to byl konec.

V náročně koncovce těžkých figur přehlédl Matěj Kaňka velice nepříjemný postup svého pěšce e4-e3, po kterém by měl jeho soupeř velké problémy na sloupci „f“ a se svým králem a musel by bojovat o záchranu partie. Matěj to při partii neviděl a tak iniciativa přešla na stranu soupeře, který naopak využil slabosti Matějovo 7.řady k rozhodujícímu úderu. Škoda, Matěj měl v partii se silným soupeřem velice blízko k úspěchu. Matěj si ale za svůj výkon v partii zaslouží pochvalu. Poslední dohrával Milan Boukal, který se snažil partii zachránit. Nakonec z toho byla koncovka věž + pěšec proti věži. Milan měl bohužel svého krále na delší straně od pěšce, takže nemohl využít šachování soupeřova krále ze strany. Soupeř ale neuměl postavit „most“, takže mu trvalo přes hodinu po tom, co ostatní partie skončily, než dokázal partii vyhrát. Nakonec jsme tedy prohráli QCC České Budějovice „C“ – Royal České Budějovice „A“ 2½:5½, ale zápas to byl zajímavý.

 

IMG_1855.JPGIMG_1861.JPGIMG_1875.JPGIMG_1876.JPGIMG_1881.JPGIMG_1884.JPGIMG_1891.JPGIMG_1896.JPGIMG_1899.JPGIMG_1905.JPGIMG_1910.JPGIMG_1914.JPG


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK