Zahájena 1.divize dospělých

Hned v neděli 8.10. jsme absolvovali úvodní kolo v nejvyšší krajské soutěži dospělých. Den před utkáním nám vypadl ze sestavy Eda Nejdl kvůli nemoci. I tak jsme chtěli soupeře pořádně potrápit. To se nám nakonec podařilo, i když jsme zápas prohráli tím nejtěsnějším skóre. Největší devizou zápasu bylo úspěšné vystoupení našich mladíků.

 

 

 

Zápas pro nás začal trochu nešťastně, když Jirka Punčochář zapomněl na profylaktické Kh1 v sicilské a kolem 10.tahu ztratil figuru a soupeř se tak ujal rychle vedení. Jako druhý jsem skončil já. Zkusil jsem ostré zahájení, které soupeř znal a protože se mu do něj nechtělo, uhnul do pro mne neprobádaných vod. Zde jsem nenašel dostatečně razantní pokračování a tak jsem musel přistoupit na takový vývoj v partii, který se mi vůbec nelíbil. Soupeř získal dvojici střelců, pozice se otevřela a mé figury postrádaly souhru, ač jsem se o to snažil. Musel jsem odvracet matové hrozby a nakonec mi soupeř svázal dámu s věží. Já jsem nechal věž stát a uhnul jsem se s dámou. Soupeř se ulakotil a vzal si celou věž, jenže já jsem využil toho, že soupeř neměl ještě rošádu a má dáma se tak dostala se šachem do těsné blízkosti soupeřova krále. A tím partie vlastně skončila, protože soupeř měl jedinou možnost, kam jít se svým králem. Ostatní varianty končily matem a tak soupeři nezbylo nic jiného, než připustit „věčný šach“ a partie skončila remízou.

Dobře se vyvíjela partie u Sebíka Placera. Ten ukázal větší znalost zahájení než jeho soupeř a i když nezvolil nejsilnější pokračování, soupeře postupně přehrával. Neustále zvyšoval tlak na soupeře, nedovolil mu dovyvinout figury, a přestože ani v této fázi partie nezvolil optimální postup (vyměnil soupeři jezdce místo užitečnějšího černopolného střelce). Pěkný výkon předváděl i Matěj Kaňka. Snažil se o iniciativu a také přes drobné chybičky (dal si krajního pěšce na barvu pole soupeřova střelce) vypadala jeho pozice stále lépe. Vznikla až na jeden volný sloupec zablokovaná pozice, ve které se nakonec orientoval lépe Matěj, udělal si volného krajního pěšce, který došel až na předposlední řadu a to rozhodlo. Ani Matěj nehrál koncovku nejpřesněji (nechal si zbytečně vzít tohoto pěšce, který krásně umrtvoval soupeřovu věž), ale k výhře již existovalo více cest. Oba hoši své partie zaslouženě vyhráli, své soupeře převyšovali a drobné chyby vítáme, jsou to jen další užitečné zkušenosti a hoši si je budou určitě pamatovat.

Snažil se i Láďa Nagy. Hrál zablokovanou pozici, kde rozhodovalo manévrování a lavírování, což se nedá bez podrobného rozboru jen tak „od boku“ nějak hodnotit. Zde mohu konstatovat jen to, že Ládíkův soupeř byl v manévrování úspěšnější, zajistil si lepší souhru figur, a proto prorazil na královském křídle pěšcovou bariéru, Láďa to nestihl pokrýt a dostal hezký mat. Stejně tak zablokovanou pozici měl na šachovnici Pavel Kouba. Oba soupeři měli ale dostatek prostoru a ani jeden neviděl žádnou možnost jak proniknout do týlu nepřítele a tak se rozešli smírně. Hodně ožehavou pozici měl Zdeněk Chval. V koncovce těžkých figur (obě věže a dáma na obou stranách) měl nevýhodu slabého krále a to je při koncovce těžkých figur vždy ošemetné. Zdeňkovo soupeř naštěstí vyměnil dámy a jeden pár věží a i když tím získal věžovou koncovku s pěšcem více, tak tu již vyhrát nemohl. I zde se tedy soupeři rozešli smírně.

Dohrávala se poslední partie, kde statečně bojoval Pavel Hess. Měl bohužel o pěšce méně a navíc časovou tíseň. Měl dvojicí jezdců, se kterou se mu hůře manévrovalo, soupeřův jezdec, ale především střelec byl daleko flexibilnější. Pozice se prostě udržet nedala a tak jsme nakonec podlehli tím nejtěsnějším způsobem. Až na Jirkovu nehodu (čím jsme starší, tím nás potkávají častěji – má vlastní zkušenost) musím všem poděkovat. Mladí se mohou kromě dobrých výkonů těšit i z bodů, ostatní dělali co bylo v jejich silách a poctivě bojovali: QCC České Budějovice „B“ – DDM Písek 3½:4½.

 

 

17_1d1k001.JPG17_1d1k002.JPG17_1d1k003.JPG17_1d1k004.JPG17_1d1k005.JPG17_1d1k006.JPG17_1d1k007.JPG17_1d1k008.JPG17_1d1k009.JPG17_1d1k010.JPG17_1d1k011.JPG17_1d1k012.JPG17_1d1k013.JPG17_1d1k014.JPG17_1d1k015.JPG17_1d1k016.JPG17_1d1k017.JPG17_1d1k018.JPG17_1d1k019.JPG

 


Nejbližší akce

4.Velká cena Jihočeského kraje (23. březen)

Turnaj se uskuteční v Písku. Bližší informace naleznete v propozicích na této stránce. Budeme opět přihlašov [...]

podrobnosti

1.divize 10.kolo (24. březen)

Hrajeme venku s SK Český Krumlov.

podrobnosti

Šachový seminář (30. březen)

Šachový seminář o koncovkách. Uskuteční se v Gymnáziu Jírovcova od 9:00 hodin. Odpoledne beseda s Pavlem Štěc [...]

podrobnosti

2.divize 4.kolo nadstavba (31. březen)

Hrajeme doma s VS Tábor C

podrobnosti

1.divize 11.kolo (07. duben)

Hrajeme doma se Sokolem Tábor B.

podrobnosti

1.liga mládeže 8.-11.kolo (13. duben - 14. duben)

Velikonoční kemp 2019 (17. duben - 21. duben)

Velikonoční kemp proběhne opět od středy odpoledne do neděle po oběd ve výcvikovém středisku AMU Praha u Poně [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK