Úspěšný vstup do 2.divize

V úvodním zápase jsme narazili na silnější ze strakonických týmů. Před blížícím se Mistrovstvím Čech dostali příležitost mladí, proto jsme nastoupili v sestavě dva dospělí a šest mládežníků. Vedlo se nám nad očekávání dobře, byli jsme o ten pověstný chloupek lepší a po zásluze jsme vyhráli. Nutno říci, že jsme to vůbec nečekali, o to je to příjemnější

 

 

Hned v úvodu zápasu jsme měli tentokrát trochu toho štěstíčka, když kvůli zdravotním potížím soupeře získal první bod Beátka Havelková. Já jsem tentokrát hrál opět dlouho, takže jsem okolní partie neměl čas sledovat. Nejdříve se mne ptal na možnost přijmout remízu Sebík, ale protože měl dvojici střelců a na šachovnici už nebyly dámy, nechal jsem ho hrát dále. Za nějakou chvíli přišel se stejným dotazem Matěj. Matějova pozice se mi zdála o dost lepší. Materiál byl vyrovnaný, ale měl klasickou pozici vybízející k útoku na krále – aktivního jezdce na „e5“, střelce i dámu nasměrovány na královské křídlo, věže připravené zapojit se okamžitě do útoku. Soupeřův král byl bez ochrany lehké figury, dámu a další figury měl na dámském křídle. Matěj proto dostal pokyn hrát dál.

Já jsem v zahájení investoval do soupeře pěšce za iniciativu s tím, že ho pak snadno doberu. To jsem pak kvůli špatně umístěné dámě nemohl a musel jsem začít bojovat o vyrovnání. Edovu pozici jsem nesledoval, spoléhal jsem se na jeho zkušenost, Láďa měl opět zablokovanou pozici, kde měl jeho soupeř více prostoru, ale na zkoumání jeho pozice jsem také neměl pomyšlení. Kája i Adam se drželi. Abych nedopadl špatně, musel jsem se věnovat své partii. Soupeř při snaze zahnat moji věž z aktivní pozice mi umožnil její průnik na 8.řadu a po jejím napadení jsem ji musel paradoxně ukrýt až na „a8“, což začalo dělat soupeři problém. V tuto chvíli jsem převzal iniciativu.

Mezitím vyhrál Matěj Kaňka a úspěch slavil i Láďa Nagy. Vedli jsme tedy 3:0, a proto jsem dal Sebíkovi Placerovi pokyn k nabídce remízy. Na šachovnici byla koncovka nestejnobarevných střelců a věže na každé straně a tak jsem nechtěl riskovat. Věřil jsem, že ten bod nějak uhrajeme. Já jsem se v mé partii bohužel neodhodlal ve správný čas k radikálnímu postupu, po kterém bych partii vyhrál. Tento motiv jsem viděl a zkoumal, ale bohužel ne dostatečně. Spokojil jsem se jen s povrchní úvahou a neponořil se do pozice. Nedůslednost se v šachu nevyplácí. Partie přešla do koncovky, kde měl soupeř stále pěšce více a dvojici střelců a tak jsem to neviděl moc růžově.

Kája Švejda hrál také hodně dlouho, ale když jeho dobře hraná partie přešla do koncovky těžkých figur, projevila se soupeřova větší vyhranost a Kája po jednom neopatrném ústupu králem přišel o několik pěšců a bylo rozhodnuto. Pak remízoval Eda Nejdl, který hrál s teplotou (před týdnem kvůli nemoci nehrál) a přestože měl lepší a možná i přivyhranou pozici, tak jeho remíza nám zajistila minimálně remízu i v zápasu a to jsem považoval za úspěch. Teď už musel soupeř vyhrát obě zbývající partie.

Adam Pavlíček měl o pěšce méně v koncovce jezdce (Adam) proti střelci (soupeř), ale snažil se držet pevnou pozici. Já jsem to se sebou neviděl moc růžově, nicméně stanovil jsem si jasný plán, a to přejít do koncovky nestejnobarevných střelců. Můj soupeř hrál koncovku netrpělivě a rozhodl se vytvořit si rychle volného pěšce. To se mu sice povedlo, ale já jsem toho využil k tomu, že jsem napadl jeho pěšce tak, že buď musel jednoho pěšce obětovat, nebo přejít do koncovky nestejnobarevných střelců a získat přitom druhého pěšce. Soupeř se rozhodl hrát koncovku se dvěma pěšci více, jenže to jsem potřeboval. Dámské křídlo jsem blokoval svým střelcem a královské, kde měl soupeř „falešného“ střelce jsem svěřil svému králi a postavil jsem „pevnost“. Soupeř se asi 20 tahů snažil, ale nakonec pochopil marnost svého snažení a sám nabídl remízu. Zápas byl tedy vyhrán, a protože i Adam Pavlíček stále statečně vzdoroval, soupeř nabídl remízu nakonec i jemu. Zrodilo se moc hezké vítězství QCC České Budějovice „C“ – ČZ Strakonice „C“ 5:3. Děkuji za fotografie paní Šejdové.

 

17_2d1k001.jpg17_2d1k002.jpg17_2d1k003.jpg17_2d1k004.jpg17_2d1k005.jpg17_2d1k006.jpg17_2d1k007.jpg17_2d1k008.jpg17_2d1k009.jpg17_2d1k010.jpg17_2d1k011.jpg17_2d1k012.jpg

 


Nejbližší akce

3.divize 3.kolo - odloženo (31. říjen)

1divize 2kolo - odloženo (01. listopad)

1Velká cena Jihočeského kraje (07. listopad)

2divize 2kolo (08. listopad)

Polofinále MČR juniorů a dorostenců (13. listopad - 21. listopad)

Hraje se v Špindlerově Mlýně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže U8-U10 (13. listopad - 17. listopad)

Hraje se v Mostu

podrobnosti

3divize 4kolo (14. listopad)

1divize 3kolo (15. listopad)

2divize 3kolo (22. listopad)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK