Přesvědčivá výhra v 2.divizi

V druhém kole 2.divize dospělých nás čekal další těžký soupeř - VSK Slávia JU České Budějovice. Dalo se očekávat, že soupeř postaví silnou sestavu a tak jsme nominovali základní osmičku. Naštěstí nikdo neonemocněl, tak jsme asi poprvé skutečně nastoupili v základní sestavě.

 

 

 

Dá se říci, že nepamatuji, kdy se nám to podařilo naposledy. Nicméně i tak naše sestava skrývala určitá úskalí. Láďa a Sebík dohráli v sobotu náročné Mistrovství Čech, já jsem je tam doprovázel a tak dalo čekat, že únava může hrát u nás svoji roli.

Brzy po zahájení utkání skončila remízou partie Edy Nejdla, který v týdnu bral antibiotika a nebyl zcela ve své kůži. Jako druhý dohrál Sebík Placer, jehož soupeř nekladl přílišný odpor. Sebík využil evidentně větší znalost zahájení, připravil soupeře o kvalitu, následně o figuru a při převaze celé věže jeho soupeř kapituloval. Jako další jsem dohrál já. Můj soupeř vyměnil svoji nejlepší lehkou figuru (černopolného střelce) a ještě mi dovolil zablokovat dámské křídlo, takže jsem se mohl v klidu věnovat útoku na královském křídle, aniž by měl soupeř jakoukoli protihru. I když jsem nepostupoval nejpřesněji, stačilo mi to k získání rozhodující poziční převahy a soupeř před devastujícími materiálními ztrátami vzdal. Vedení 2½:½ bylo příjemné a navíc v té době měl Adam již o figuru více. Neměl ještě rozehrané věže, ale to byla jen otázka času.

Vyrovnaně vypadala partie Ládi, aktivněji stáli Matěj, Zdeněk i Blanka. Vypadalo to tedy nadějně. Další dohrál Matěj Kaňka, který využil oslabení černých polí kolem soupeřova krále a rozhodl přímým útokem. Figuru získala i Blanka Nováková, jejíž soupeř tah před matem vzdal. Bylo rozhodnuto, vedli jsme 4½:½. Protože byl zápas rozhodnut a já jsem si potřeboval po náročném týdnu v Harrachově odpočinout a připravit další věci na tréninky pro následující týden, svěřil jsem vedení týmu Matějovi a Láďovi a vyrazil k domovu (v neděli k nám jede MHD jednou za hodinu).

V době mého odchodu byl Adam Pavlíček již jasně vyhraný, měl pěšce na 2.řadě krytého svým jezdcem a věží na 1.řadě. Jeho soupeři nezbývalo nic jiného, než obětovat svojí věž za tohoto pěšce, aby si Adam nepostavil dámu a s věží více bylo po partii (soupeř měl jen krále), kdežto Adam kromě krále věž a možná i jezdce a dva pěšce, kterými si mohl dojít do dámy. Zde nebylo co řešit.

Zajímavou pozici měl Láďa Nagy. S velmi silným soupeřem hrál vyrovnanou partii. Stál sice mírně hůře, avšak pomýšlet mohl maximálně na remízu. Hrál věžovou koncovku, jeho soupeř měl aktivnější věže i krále. Když jsem odcházel, tak na šachovnici měl každý jen jednu věž a Láďa nabídl jejich výměnu a přechod do pěšcové koncovky. Měl sice horšího krále, ale říkal jsem si, že to má spočítané. Bohužel to nakonec dopadlo jinak, zkušenost jeho soupeře a patrně i horší postavení jeho krále rozhodly v Láďův neprospěch. To mne hodně mrzí, protože po nešťastném průběhu Mistrovství Čech a statečném odporu v dnešní partii jsem mu alespoň půlku moc přál.

Nejzajímavější koncovku hrál ale asi Zdeněk Chval mladší. Zdeněk seděl hned vedle mne, a tak jsem si všiml, že hrál proti svému zkušenému soupeři bez bázně a hany. Měl více prostoru, ale nezkoumal jsem, jestli nevyrazil svými pěšci vpřed předčasně. Partie nakonec přešla do koncovky lehkých figur, kde měl Zdeněk o pěšce méně a jezdce proti střelci. Protože byli pěšci na obou stranách šachovnice, bylo to výhodnější pro soupeře Zdeňka. Bude dobré se podívat, jestli byly výměny figur při přechodu do koncovky v pořádku. Nakonec měl Zdeněk volného pěšce až na poli „b7“, kde ho hlídal soupeřův černopolný střelec. Zdeňkův soupeř měl zase volného pěšce myslím na-d-sloupci a za tohoto pěšce musel Zdeněk obětovat svého jezdce. Jeho soupeř měl pěšce na g-sloupci a h-sloupci a Zdeněk měl svého pěšce na „g2“. Vypadalo to zcela beznadějně, protože bylo zjevné, že Zdeněk svým pěšcem do dámy neprojde a naopak jeho soupeř získá jeho jezdce a pak jeho krále prostě vytempuje. Avšak Zdeňkův soupeř ještě před tím, než se vydal svým králem podpořit svého volného pěšce, zahrál místo g4-g3 tah h4-h3, kde mu po výměnách g2xh3 a g4xh3 vznikl volný pěšec na h3. V tu chvíli už mohl Zdeněk svého jezdce s klidem obětovat za soupeřova volného d-pěšce a o svého jezdce přijít a navíc přijít i o svého pěšce na „b7“. Soupeř by tak měl pěšce na „h3“ a černopolného střelce jen proti králi, ale to je remíza, protože soupeř má takzvaného „falešného“ střelce (políčko proměny krajního h-pěšce je bílé, kdežto střelec je černopolný, takže bílému stačí ovládnout králem bílá pole „h1“ a „g2“). Takto to nejspíše bylo. Zajímavá a poučná koncovka, zvláště pro naše začínající šachisty, jak jeden neopatrný tah po několika hodinách boje, dokáže změnit výsledek.

Nakonec překvapivě vysoké vítězství VSK Slávia JU České Budějovice – QCC České Budějovice C 2:6.

IMG_9527.JPGIMG_9528.JPGIMG_9531.JPGIMG_9537.JPGIMG_9542.JPGIMG_9547.JPGIMG_9549.JPGIMG_9553.JPGIMG_9556.JPG

 


Nejbližší akce

1.liga mládeže 3.kolo - odložené (01. říjen)

Jedeme do Tábora.

3.kolo: So 1.10.2022 v 10:00: ŠACHklub Tábor - QCC ČB

podrobnosti

1.kolo 1.divize (09. říjen)

Soupeře budeme znát až po losovací schůzi

podrobnosti

Turnaj mládeže Bad Leonfelden (15. říjen)

Turnaj pro mládež v kategoriích U8, U10, U12 a U14 v Rakousku. Podrobné informace včetně propozic naleznete zde:

podrobnosti

3.divize 1.kolo (15. říjen)

Soupeři budou známí až po losovací schůzi.

podrobnosti

2.liga 1.kolo (16. říjen)

A tým hraje doma s ŠK Líně Plzeň B a B tým jede do Prahy na Unichess.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK