V 1.divizi nás podrželi mladíci

V neděli 11.11. jsme jeli k zápasu 2.kola 1.divize do Bechyně, kde nás čekal tradičně houževnatý tým domácích. My jsme jeli také se silným týmem, a proto se rýsoval těžký zápas, což se nakonec i potvrdilo.

 

 

 

 

Komentář k zápasu bude tentokrát dost bídný, stejně jako můj výkon v zápase. Já jsem se chtěl po náročných dnech pořádně na zápas vyspat a tak jsem si vzal večer prášek na spaní. Nebyl to zrovna chytrý nápad. Protože na ně nejsem zvyklý, tak jsem spal ještě při partii a probudil jsem se v 5.tahu, když jsem zjistil, že jsem prohodil tahy a jako začátečník přicházím zcela bez náhrady o centrálního pěšce na „e5“. Soupeř mně k mému velkému překvapení nepotrestal, ale i tak jsem se musel celou partii obávat o mého „mrzáčka na e5“.

První zakončil partii Zdeněk Chval ml., jehož soupeř chyboval v taktice. Já jsem se rozhodl pro útok na soupeřova krále, abych vykompenzoval slabinu na „e5“. Bohužel jsem při partii asi pospával dále, protože jsem se řídil jen obecnými úvahami, místo konkrétního propočtu a podcenil jsem soupeřovu oběť jezdce za tři pěšce. Mezitím remízoval Pavel Kouba, ale průběh jeho partie jsem nezaznamenal, protože jsem měl co dělat sám se sebou, takže jsem dokonce zapomněl udělat i fotodokumentaci k zápasu. Můj soupeř mi svojí obětí zcela odkryl krále, a měl tam možnost stálého šachu a nabídl mi remízu. Tu jsem ke své škodě odmítl. Říkal jsem si, že vyměním těžké figury a pak se svojí dvojicí střelců soupeřova jednoho jezdce přetlačím v koncovce.

Pěkně jsem se přepočítal. Můj král byl natolik oslaben, že jsem po několika nepřesných tazích musel figuru stejně vrátit a bylo zle. V dalších partiích se nám dařilo střídavě. Jak ztratil partii Pavel Hess jsem vůbec neviděl, Jirka Punčochář stál velice pěkně, ale někde asi přepjal strunu a také musel vzdát. Zato výborně si vedli mladíci na čelních šachovnicích. Matěj Kaňka obětoval figuru, získal aktivitu a partii vyhrál. Výborně si také vedl Láďa Nagy, který získal ve střední hře pěšce, soupeře tlačil, až soupeř chyboval a ztratil věž. Remízoval ještě Zdeněk Chval st., ale jeho partii jsem také nestihl sledovat.

Já jsem hrál prohranou koncovku za stavu 4:3 pro nás. Soupeř měl dva spojené pěšce na a-sloupci a b-sloupci. Zkusil jsem koncovku převést do věžovky, kde by při nepřesné hře soupeře byla malá naděje na remízu a tím i na výhru v zápase. Zázrak se ale nekonal, i když se soupeř trochu trápil, přišel o oba volné pěšce, získal ale mé pěšce na královském křídle, odřízl mého krále na dámském křídle, kde jsem dobíral jeho dva volné pěšce, a nebylo co řešit. Nakonec tedy nejspíše spravedlivě ŠS Mild Bivoj Bechyně – QCC České Budějovice B 4:4.

Pozitivní na tomto zápase bylo to, že se ve výborném světle ukázali naši mladíci, kteří zařídili všechny body, my starší ročníky jsme je tentokrát moc nepodpořily.

1d2k_001.jpg1d2k_002.jpg1d2k_003.jpg

 


Nejbližší akce

MČR družstev starších žáků (01. červen - 02. červen)

Tradiční turnaj, kde se přes 50 let potkává více než 600 mladých šachistů z Česka, Slovenska, Polska a Němec [...]

podrobnosti

MČR družstev mladších žáků (14. červen - 16. červen)

Do tohoto turnaje jsme postoupili z KP družstev mladších žáků, kde jsme obsadili druhé místo. Turnaj se hraje v [...]

podrobnosti

Celostátní kolo Přeboru škol (17. červen - 19. červen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK