Příjemná bilance z 3.divize

V sobotu 24.listopadu proběhlo 3.kolo 3.divize, kde startují naše 3 týmy. Kolo můžeme označit jako úspěšné a přinášíme na něj pohled očima zúčastněných kapitánů. Budeme se postupně věnovat týmům podle abecedy, tedy nejdříve D, pak E a F

 

 

 

Komentář k zápasu týmu D napsal kapitán pan Stanislav Havelka.

V sobotu 24.11.2018 proběhlo třetí kolo 3. divize. Náše družstvo "QCC České Budějovice D" se utkalo s dosud vedoucím týmem soutěže "Spartakem Kaplice B". Hrálo se v Kaplici v příjemném prostředí místního DDM. Cesta proběhla bez problémů (do Kaplice je to z ČB kousek - 30 minut), zaparkovali jsme před vchodem do DDM. Domácí tým nás již očekával, měl vše vzorně připravené, na předtištěné partiáře a zápis o utkání stačilo doplnit jména našich hráčů a utkání mohlo začít.

"Spartak Kaplice B" (domácí) - "QCC ČB D" (hosté) 

  1. Josef Sezemský (bílé) - Karel Švejda (černé)
  2. Jiří Janošťák 1736 (černé) - Daniela Nagyová (bílé)
  3. Václav Komenda (bílé) - Beáta Havelková (černé)
  4. Vojtěch Pavlík (černé) - Laura Čermáková (bílé)
  5. Maček Karel (bílé) - Hugo Tůma (černé)

 

Jako první skončila překvapivě rychle po cca 15 minutách partie Káji Švejdy. Kájovo soupeř přehlédl taktiku a tak se po "připíchnutí dámy ke králi" byl nucen vzdát. Povzbudivý začátek, dostáváme se do vedení 1:0.

Z šachovnice Huga Tůmy poměrně rychle zmizela většina figur, stejně na obou stranách. Hugo ale při tom vytvořil soupeři na dámském křídle na sloupci c dvojpěšce, na kterého pak zaútočil. Když takto zaměstnal obě figury soupeře, vytvořil si na královském křídle, kde měl převahu 4 na 3, volného pěšce a dopochodoval s ním do dámy. Po necelé hodině od začátku vedeme 2:0.

Laura Čermáková musela chvíli dávat pozor na soupeřovy útočné snahy, ale pak její partie také poměrně rychle přešla do koncovky. Když na šachovnici zbylo na obou stranách jen pár pěšců a věž, podařilo se Lauře věží odříznout soupeřova krále na krajním sloupci a pomocí svého krále protlačit svého volného pěšce až na sedmou řadu. Na proměnu v dámu už nedošlo, protože Laura zakončila partii pěkným dvoutahovým matem. Stav po cca hodině utkání 3:0, tj. bylo rozhodnuto.

V tu dobu se partie na druhé a třetí šachovnici teprve rozjížděly. Na šachovnicích dlouho zůstávaly téměř všechny kameny (až na jeden pár pěšců). Danielka Nagyová na 2. šachovnici bojovala s ratingově nejsilnějším hráčem soupeře (ELO 1736). Po přibližně třech a čtvrt hodině zvítězila. Stav 4:0. Jako poslední dohrávala na 3. šachovnici Beátka Havelková. Její partie trvala bez pár minut čtyři hodiny a i jí se podařilo dovést partii do vítězného konce. Celkový výsledek Spartak Kaplice B - QCC České Budějovice D 0:5.

 

Komentář k zápasu týmu E napsal kapitán Zdeněk Chval st.

"QCC ČB E" (domácí) - "ŠA VŠTE ČB D" (hosté)

  1. Chval Zdeněk ml.- Berkovec Josef 1:0
  2. Smola David - Drda Štěpán 1:0
  3. Smola Jan - Berkovec Jakub 1:0
  4. Bajgar Matěj - Bauer Jáchym 0:1
  5. Postl František ml. - Nechvátalová Eva 0:1

Zápas začal zpestřením, kdy se hry s námi domáhali hráči Royalu "C", kteří si popletli soupeře a dorazili k nám, místo na VSTE. V samotném utkání pak poměrně rychle vyhrál Honza Smola, u kterého soupeř již ale v jasně horší pozici přehlédl dvoutahový mat. Fanda Postl ml. hrál korektní partii bez velkých chyb na obou stranách. Partie dospěla do pěšcové koncovky, kde soupeřka měla spojené volné pěšce, ale Fanda mohl vyhrát na dva vzdálené volné pěšce. Rozhodující okamžik však prováhal, což ho zřejmě rozhodilo a nechal si v dámské koncovce vyšachovat dámu. Matějovi Bajgarovi se partie nepovedla. Hned v zahájení dostal vidličku na "c7", pak sice bojoval, ale materiální ztrátu již nešlo dohonit. V tu chvíli prohráváme 1:2 a nevypadá to s námi příliš nadějně, protože v ani jedné ze zbývajících dvou partiích nestojíme na výhru.

David Smola chytil soupeři střelce v centru šachovnice hned po zahájení. Pak však přenechal soupeři iniciativu, za kterou získal několik pěšců. Když soupeř navíc získal kvalitu, nevypadalo to dobře. Naštěstí se Davidovi podařilo získat kvalitu zpět a koncovku už si zkušeně pohlídal. Zdenda Chval ml. dospěl se soupeřem do zcela vyrovnané věžové koncovky, nicméně s asymetricky umístěnými pěšci. V této koncovce se projevil rozdíl v tréninku koncovek mezi oběma soupeři a Zdenda partii ještě vyhrál. Nakonec vítězství s notnou dávkou štěstí QCC ČB E – ŠA VŠTE ČB D 3:2.

 

Komentář k zápasu týmu F napsal kapitán Jiří Havlíček po zhlédnutí dvou partií a informací od Blanky Novákové.

V tomto zápase byl jasným favoritem tým domácích, i když nakonec nenastoupil v nejsilnější sestavě. I přesto kromě přibližně stejného ratingu na 1.šachovnici měl soupeř na zbývajících šachovnicích ratingovou převahu 600 Elo a více, takže karty byly dopředu rozdány. Nejdříve jsme prohráli na posledních třech deskách. Bratři Jirka Král a Honzík Král na své daleko zkušenější soupeře nestačili. Partie se také nevyvedla panu Romanovi Klimešovi, zpočátku přišel o centrálního pěšce, partii ale rozhodla neopatrná rošáda pod útok soupeře. Z mladíků nejdéle vzdoroval Jakub William Bruce, za což zaslouží pochvalu. Jsem ale zvědavý, až uvidím jeho partii. Jediný úspěch jsme zaznamenali prostřednictvím Blanky Novákové, která svého soupeře přehrála. Konečný stav je vzhledem k síle soupeře přijatelný Royal ČB B – QCC ČB F 4:1.

 

 

3d3k_001.jpg3d3k_002.jpg3d3k_003.jpg3d3k_004.jpg3d3k_005.jpg3d3k_006.jpg3d3k_007.jpg3d3k_008.jpg3d3k_009.jpg3d3k_010.jpg3d3k_011.jpg3d3k_012.jpg


Nejbližší akce

MČR družstev starších žáků (01. červen - 02. červen)

Tradiční turnaj, kde se přes 50 let potkává více než 600 mladých šachistů z Česka, Slovenska, Polska a Němec [...]

podrobnosti

MČR družstev mladších žáků (14. červen - 16. červen)

Do tohoto turnaje jsme postoupili z KP družstev mladších žáků, kde jsme obsadili druhé místo. Turnaj se hraje v [...]

podrobnosti

Celostátní kolo Přeboru škol (17. červen - 19. červen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK