Těžce vybojovaná remíza v 1.divizi

V neděli 25.listopadu nás čekal favorit celé soutěže, který nastupuje k zápasům prakticky v ligové sestavě. To se při příjezdu hostů ze Strakonic potvrdilo. Čekal nás proto hodně těžký zápas.

 

 

 

Hosté přijeli s prvními čtyřmi hráči soupisky, ale protože jsou všichni „písmenkoví“ hráči, nastoupit mohli jen tři. I tak měl soupeř velmi silnou sestavu. Zápas byl od počátku hodně vyrovnaný. Já jsem se samozřejmě hodně soustředil na svojí partii, v sázce bylo hodně, takže mé postřehy jsou jen letmé.

První dohrál Pavel Kouba, který remízoval. Pozici jsem neviděl, takže nevím. Mně se podařilo po drobných nepřesnostech soupeře získat příjemnější pozici s pěšcovým klínem na „e5“. Jako druhý dohrál Eda Nejdl, který bohužel prohrál, ale nepostřehl jsem jak. Pak za mnou přišel Sebík, zda má přijmout remízu. Jeho pozice se mi zdála horší. Šlo již o koncovku těžkých figur (dáma + věž proti dámě a věži), kde měl Sebík trochu problémy s krytím svého pěšce na „e5“. Trochu lépe stál Zdenda Chval ml., příliš se mi nelíbala pozice Jirky Punčocháře, kde již byly také jen těžké figury, volný g-sloupec ovládal soupeř a Jirkův král byl uvězněn na „h8“. Jeho soupeř měl ještě možnost nebezpečného postupu h-pěšce. Ostatní partie byly ještě „otevřené“.

Intuice mi říkala, ať to Sebíkovi schválím, ale ještě bylo brzy a do zápasu jsem zase tolik neviděl a tak jsem nechal rozhodnutí na Sebíkovi. Sebík se rozhodl pokračovat. Mně se podařilo soupeře stísnit, ale žádné konkrétní hrozby jsem neměl a tak jsem se snažil co nejvíce vylepšit postavení svých figur. Po výměně černopolných střelců a dam hned v zahájení došlo i na  výměnu bělopolných střelců a jedné dvojice jezdců. I když jsem měl prostorovou převahu, byly tyto výměny vhodné pro mne, protože mi zbyl aktivní jezdec, který vnikl na pole „b5“, kdežto soupeř měl špatného jezdce na „b6“, protože jeho pohyb byl zcela omezen mými pěšci. Přinutil jsem soupeře i k výměně obou párů věží, kde jsem se dopustil jediného většího přehmatu v partii. Zapomněl jsem vložit mezišach jezdcem na „d6“, čímž bych získal díky napadení pěšce na „b7“ značně lepší koncovku. Bohužel jsem okamžitě dobral věž a umožnil tak soupeři jít jezdcem na „c8“ a tím mojí hrozbu pokrýt. Takto se má značně lepší koncovka přiblížila k remízovým vodám a od soupeře přišla již druhá nabídka k remíze.

Šel jsem zkouknout stav zápasu. Zdenda Chval ml. měl o dost příjemnější věžovou koncovku, bohužel dal zbytečný šach a rozhodl se vzít celkem bezcenného pěšce na „g2“, čímž přišel o své dva volné pěšce na c-sloupci a především dovolil rozehrát soupeři věž. Škoda, kdyby místo toho začal hrát aktivně králem (soupeř měl izolovaného dvoupěšce na g-sloupci), možná šlo i jít králem do centra a podpořit postup c-pěšců, ale díval jsem se na pozici jen letmo. V tu chvíli ale přišel Zdenda o své pěšce na c-sloupci a soupeř tím získal volného vzdáleného pěšce na a-sloupci. Asi to šlo dál hrát, ale když soupeř nabídl remízu, raději jsem řekl Zdendovi ať jí přijme.

Láďovu pozici jsem moc nezkoumal, vypadala vyrovnaně. Jirka byl stále pod tlakem, ale měl myslím o dva pěšce více, šlo tedy o to ustát aktivitu soupeře. Matěj měl těžkého zkušeného soupeře a prohrával o pěšce. Na šachovnici byla ale koncovka nestejnobarevných střelců, Matěj měl dobrého krále a neměl žádné slabiny v pěšcové struktuře. Zde jsem věřil, že Matěj partii udrží. Sebík byl stále v nepohodlné pozici. Proto jsem remízu nepřijal. Partii jsem prohrát nemohl (to jsem si ale už myslel několikrát, a jak jsem párkrát dopadl). Omezil jsem svými pěšci životní prostor soupeřova jezdce a vytvořil jsem mu po slabině na „e6“ další slabinu na „h6“. Začal jsem vyvíjet aktivitu na dámském křídle, kde jsem chtěl vytvořit soupeři další slabinu na „a5“, připoutat k ní soupeřovi síly a zaútočit pak na slabiny na druhé straně šachovnice.

Kritická chvíle nastala, když jsem měl možnost získat volného a-pěšce, avšak to mohl soupeř jednak odmítnout, anebo mohl recipročně vzít mého pěšce na „d4“ a udělat si tak krytého volného d-pěšce. Času jsem měl dost, tak jsem se zde asi na 30 minut zasekl a počítal a počítal, ale agresivní útok na soupeřova b-pěšce mi ve všech variantách končil v pozicích, které mne neuspokojovaly. Nakonec jsem proto ustoupil králem zpět a dovolil soupeři, aby mi tuto možnost vzal. Rozhodl jsem se pro jiný plán, a to bylo převedení mého krále na královské křídlo. Soupeř tam měl postavené pěšce tak, že tam můj král nemohl nijak proniknout, takže se cítil poměrně bezpečně a potřetí mi nabídl remízu.

Já jsem potřetí odmítl, protože jsem měl již něco vymyšlené. Soupeře jsem hodně překvapil, když jsem mu na „h6“ obětoval jezdce. Prohrával jsem sice o figuru, ale můj král vnikl do pozice soupeře a ten mi musel oběť figury vrátit za mého volného h-pěšce. Nakonec vznikla pěšcová koncovka, kde jsem stavěl dámu o dva tahy dříve něž soupeř a bylo rozhodnuto. Chvíli po mně dohrál i Jirka Punčochář, který také vyhrál. Pod silným tlakem hrál odvážně, využil odkrytého postavení soupeřova krále k výměně těžkých figur a v nastalé pěšcové koncovce již nebylo o co hrát. Moc hezký výkon. Bohužel prohrál Láďa Nagy, který v časové tísni přehlédl vidličku a ztratil figuru. Láďa mi k partii řekl, že již stál hůře. Je známo, že v horší pozici se těžko hledají dobré tahy a snáze se udělá chyba.

Stav byl tedy 3½:3½ a dohrával už jen Sebík Placer. Bylo evidentní, že stojí hůře. Sebík se bohužel jen bránil. Krále měl schovaného za pěšci h6-g7-f6, takže měl slabá bílá pole po diagonále h7-b1. Na této diagonále vládla soupeřova dáma a na volném e-sloupci jeho věž. Sebík mohl postavit svojí dámu na pole „d7“ a věž přemisťovat z pole „e6“ na „c6“ podle toho, na který z volných sloupců si dá věž jeho soupeř. Kdyby jeho soupeř věže vyměnil, neměl by Sebík již problém s vyrovnáním hry. Sebík si dal věž bohužel na pasivní pole „b6“, kde byla mimo hru a dal tak prostor soupeři dojít svým pěšcem až na pole „h5“. V tu chvíli mu hrozil šach dámou na „g6“ a mat na „e8“. To donutilo dát Sebíka dámu konečně na pole „d7“, avšak jeho soupeř měl nepříjemný tah dámou na „h7“, poté šach na „h8“ s průnikem na Sebíkovo 8.řadu. Nutno podotknout, že Sebík hrál minimálně ještě hodinu potom, co všichni již skončili. Jeho soupeř ale neviděl, jak by mohl obsazení 8.řady využít a nabídl remízu, kterou Sebík okamžitě přijal. Tím byl výsledek zpečetěn. Po těžkém boji nakonec QCC České Budějovice B – ČZ Strakonice B 4:4. Zajímavý zápas.

1d3k_001.jpg1d3k_002.jpg1d3k_003.jpg1d3k_004.jpg1d3k_005.jpg1d3k_006.jpg1d3k_007.jpg1d3k_008.jpg1d3k_009.jpg1d3k_010.jpg1d3k_011.jpg1d3k_012.jpg1d3k_013.jpg

 


Nejbližší akce

MČR družstev starších žáků (01. červen - 02. červen)

Tradiční turnaj, kde se přes 50 let potkává více než 600 mladých šachistů z Česka, Slovenska, Polska a Němec [...]

podrobnosti

MČR družstev mladších žáků (14. červen - 16. červen)

Do tohoto turnaje jsme postoupili z KP družstev mladších žáků, kde jsme obsadili druhé místo. Turnaj se hraje v [...]

podrobnosti

Celostátní kolo Přeboru škol (17. červen - 19. červen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK