Nelehká role favorita v 2.divizi

Velice pomalu si zvykáme na roli favorita v některých zápasech družstev v krajských soutěžích dospělých. Donedávna jsme bojovali o udržení a dnes patříme k silnějším týmům v 2.divizi a solidnímu průměru v 1.divizi, nejvyšší krajské soutěži dospělých.

 

 

V 4.kole 2.divize jsme zavítali do Křemže v roli favorita. Před zápasem jsem varoval tým před podceněním soupeře, protože mládí má k tomu občas sklony. Dá se proto říci, že všichni bojovali zodpovědně naplno. Já jsem opět hrál, berte proto prosím mé postřehy s rezervou. Kvůli zaneprázdnění píšu článek týden po zápase a to má také určitý vliv.

Zápas byl hned od počátku vyrovnaný, soupeři byli sice ratingově slabší, zato o to zkušenější. Jako první za mnou přišel Kája, zda může nabídnout remízu. Kája měl rovnou pozici, oba soupeři měli dámu, obě věže a jednoho střelce stejné barvy. Můj soupeř zahájil partii nenáročně, ale pevně, proto jsem měl čas projít i ostatní partie. Vše bylo zatím nejasné, pouze Zdeněk měl iniciativu na své straně, tak jsem Kájovo žádost zamítl, že je ještě brzy. Také jsem zaslechl, jak Eda odmítl nabídku remízy.

Jako první dohrál Zdeněk Chval ml., který oslabil postavení soupeřova krále a pak ho pěkně zmatoval. Jestli si to dobře pamatuji, tak významnou roli hrála dvojice střelců a věž. Vyhrál také Adam Pavlíček, který zdolal jediného mladíka v sestavě soupeře, ale tam mi uniklo jak. Bohužel prohrál Eda Nejdl. Také jsem nepostřehl jak, patrně šlo o nějakou nehodu. Pak ještě využil ratingovou převahu Kája Švejda, který soupeře přehrál v koncovce. Za stavu 3:1 pro nás se vydalo první auto zpět k domovu do Budějovic.

Pak prohrál Matěj Kaňka. Toho jeho soupeř s ligovými zkušenostmi regulérně přehrál. Matěj sportovně konstatoval, že soupeř hrál výborně, že se snažil, ale prostě to nevyšlo. Matěj hrál vedle mne, tak jsem si všiml, že má v koncovce o střelce méně a snaží se partii zachránit. Nepodařilo se. Pak dohrál Sebík Placer, který vyhrál. Když jsem viděl jeho pozici naposledy, nezdála se mi příliš lepší, ale Sebík to nějak dokázal. Předposlední jsem dohrával já. Já jsem zatlačil soupeře do pasivní pozice, ale opět jsem příliš utahoval šroubky, než abych ve správnou chvíli přistoupil k rozhodující akci. Po několika nepřesných tazích jsem převedl partii do koncovky, ve které se soupeři rozehrály figury. Nakonec jsem našel cestu do lepší věžové koncovky přechodnou obětí kvality. Vsadil jsem na vzdáleného volného pěšce, který zpasivnil soupeřovu věž, a výhra pak byla jen věcí techniky.

Vedli jsme tedy 5:2, zápas byl rozhodnut a dohrával už jen Láďa Nagy. Láďa měl kvalitu (věž proti jezdci), jeho soupeř měl ale pěšce více a snažil se vybudovat pevnost. Nutno podotknout, že po 12 hodině začal ve vedlejší místnosti zkoušet orchestr, takže to byla docela síla. Hlavně když několik muzikantů ladilo najednou své nástroje.  To pak trvalo po celý průběh zápasu. Láďův soupeř se urputně bránil, partii hráli více než hodinu po tom, co jsem skončil před nimi já. Nakonec krátce po 15té hodině, když měli oba soupeři na hodinách něco přes minutu, nastavil Láďa zadarmo věž a partii proto vzdal. Konečný výsledek zápasu je Blanský les – QCC České Budějovice C 3:5. Vydřené, ale zasloužené vítězství.

 

2d4k_001.jpg2d4k_002.jpg2d4k_003.jpg2d4k_004.jpg2d4k_005.jpg2d4k_006.jpg2d4k_007.jpg2d4k_008.jpg2d4k_009.jpg2d4k_010.jpg2d4k_011.jpg2d4k_012.jpg2d4k_013.jpg2d4k_014.jpg2d4k_015.jpg


Nejbližší akce

1.liga mládeže 3.kolo - odložené (01. říjen)

Jedeme do Tábora.

3.kolo: So 1.10.2022 v 10:00: ŠACHklub Tábor - QCC ČB

podrobnosti

1.kolo 1.divize (09. říjen)

Soupeře budeme znát až po losovací schůzi

podrobnosti

Turnaj mládeže Bad Leonfelden (15. říjen)

Turnaj pro mládež v kategoriích U8, U10, U12 a U14 v Rakousku. Podrobné informace včetně propozic naleznete zde:

podrobnosti

3.divize 1.kolo (15. říjen)

Soupeři budou známí až po losovací schůzi.

podrobnosti

2.liga 1.kolo (16. říjen)

A tým hraje doma s ŠK Líně Plzeň B a B tým jede do Prahy na Unichess.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK