V 2.divizi jsme nezaváhali

V neděli 16.prosince bylo na pořadu 5.kolo 2.divize a opět jsme byli favority utkání. Po zkušenosti z minulého kola jsme věděli, že to nemusí být jednoduché, zvláště když soupeř v případě úspěchu mohl doufat v účast ve finálové skupině.

 

 

 

 

Soupeř se ale asi smířil s tím, že se do finálové skupiny neprobojuje a tak nepostavil nejsilnější sestavu. Tím nám ulehčil situaci, ale rozhodnuto určitě nebylo. Po dvou hodinách hry se některé partie začínaly vyjasňovat. Láďa stál vyrovnaně, materiál byl stejný, ale soupeřka měla izolovaného pěšce. Láďův plán hry byl proto dán. Eda měl také stejný materiál a na šachovnici už nebyly dámy. Eda měl dvojici střelců a to mu umožňovalo otevřít více pozici a těžit z větší působnosti střelců. Sebík stál daleko aktivněji, protože mu jeho soupeř věnoval v zahájení několik temp. Také Matěj už stál značně lépe, zamezil soupeřce v rošádě a ta měla velké problémy s dokončením vývinu kvůli svému králi, který uvízl v centru. Já jsem zpočátku nebyl spokojen s rozmístěním svých figur a tak jsem se je snažil přeskupit, abych mohl začít tlačit na soupeřova krále.

Nejtěžšího soupeře měl Zdenda, který hrál přibližně vyrovnanou pozici. Adam měl pěšce více a zjednodušoval pozici. Kájovo soupeř zvolil zavřené zahájení, hrál ale nedůrazně a tak se Kája v klidu vyvíjel. Jako první dohrál Sebík Placer, který v jasné poziční převaze obětoval figuru za rozvrácení pozice soupeřova krále. V drtivém útoku pak získal materiál zpět a zkušeně se nehnal za matem, ale přešel do pro soupeře zcela beznadějné koncovky. Matěj Kaňka získal díky postupu centrálního pěšce za podpory všech svých figur až do dámy rozhodující materiální převahu a pak již jen kontroloval výhru. Vyhrál i Adam Pavlíček, který převedl partii do věžové koncovky, kde získal další tři pěšce, a když jeho soupeř zahrál neopatrně věží, vyměnil věže a v pěšcové koncovce již nebylo o co hrát. Vyhrál také Kája Švejda. Jeho soupeř se pustil do nekorektní akce, ve které se ale Kája orientoval správně a proto z toho vytěžil materiální výhodu, kterou zúročil v bod.

Pak remízoval Zdeněk Chval ml., který získal ve střední hře výhodu, když rozbil pěšcový kryt před soupeřovým králem a díky nestejnobarevným střelcům a aktivní dámě měl poziční, patrně i rozhodující převahu. Nicméně neodolal nabídce remízy od silného soupeře a jistil tak výhru týmu v zápase. Zbývající tři partie se hrály déle. Mně soupeř trochu usnadnil život, když zahrál několik vyčkávacích tahů bez snahy o aktivitu, čímž mi umožnil přeskupit figury do postavení, kdy jsem mohl otevřít hru a udeřit na jeho krále. Tah před matem pak soupeř sklonil svého krále.

Po mně dohrál Eda Nejdl, který si vytvořil volného krajního pěšce a za podpory své věže a dvojice střelců s ním postupoval nezadržitelně do dámy. Jeho soupeř se vynalézavě bránil, ale byl to marný boj. Eda si vytvořil dalšího volného pěšce na opačném křídle a jeho soupeř v bezvýchodné pozici vzdal. Nejdéle trval boj na 1.šachovnici. Láďa Nagy to neměl jednoduché, jeho soupeřka si rozmístila dobře figury a jejich souhra nedovolovala Láďovi získat jejího izolovaného pěšce. Nakonec se rozhodl pro získání tohoto pěšce výměnou za svého f-pěšce, což vypadalo na pohled pro jeho krále hrozivě. Vedlo to ale vynuceně k výměně dam a dalších figur. Vznikla materiálově vyrovnaná koncovka, kde soupeřka zahrála pasivně věží a Láďa díky jednoduchému taktickému obratu s přechodnou obětí figury získal pěšce  na královském křídle. Když díky pasivní soupeřčině věži získal dalšího pěšce i na dámském křídle, soupeřka partii vzdala. Podala ale velice solidní výkon. Konečný výsledek vyzněl nakonec pro naše soupeře hodně krutě: QCC České Budějovice C – ŠA VŠTE České Budějovice C 7½:½.

 

2d5k_001.jpg2d5k_002.jpg2d5k_003.jpg2d5k_004.jpg2d5k_005.jpg2d5k_006.jpg2d5k_007.jpg2d5k_008.jpg2d5k_009.jpg2d5k_010.jpg2d5k_011.jpg2d5k_012.jpg2d5k_013.jpg2d5k_014.jpg2d5k_015.jpg2d5k_016.jpg2d5k_017.jpg2d5k_018.jpg2d5k_019.jpg2d5k_020.jpg


Nejbližší akce

Letní šachové soustředění (03. srpen - 16. srpen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK