Závěr v 1.divizi – opět remíza !!

Neudělali jsme to schválně, ale i naše poslední utkání 1.divize skončilo remízou. To znamená, že z 11 utkání jsme jich 6 remízovali a jako jediní pouze jedno prohráli. V konečném účtování jsme tak obsadili pěkné páté místo.

 

 

 

Přestože v zápase zase tak o moc nešlo a výsledek zápasu byl nakonec smírný, tak průběh zápasu tomu vůbec neodpovídal. Všechny partie skončily rezultativními výsledky, dokonce v zápase nepadla žádná nabídka remízy. Proto jsem také neměl žádný důvod hodnotit situace v jiných partiích.

I z tohoto důvodu jsem průběh zápasu nezachytil a jako komentátor jsem vyšel prakticky naprázdno. Dalším důvodem bylo opět to, že jsem se musel věnovat své partii. Nechtěl jsem hrát žádnou uzavřenou pozici, tak jsem pozici otevřel již v zahájení, ale protože jsem byl jako černý o tempo pozadu, musel jsem být hodně opatrný, neboť můj soupeř hned přiostřil hru.

Utkání pro nás začalo neobyčejně příznivě. Eda Nejdl předvedl miniaturku, takže jsme rychle vedli 1:0. Opět výborně zahrál Zdeněk Chval ml., který ve věžové koncovce uplatnil lepší znalosti koncovek. Prohrál Láďa Nagy, který při jedné z výměn, která slibovala zisk pěšce, přehlédl mezitah a ztratil figuru. Vyhrál také Zdeněk Chval st., takže jsme vedli 3:1. Já jsem měl o pěšce méně, ale byl jsem spokojen, protože jsem měl dvojici střelců a aktivní možnosti. Pozice Sebíka i Matěje mi připadaly vcelku dobré, oba otevřeli h-sloupec a útočili na soupeřova krále. U Sebíka to vypadalo, že získá soupeřova h-pěšce, a když vymění dámy, půjde do lepší koncovky. Adamovu pozici jsem nestihl prohlédnout, musel jsem se zabývat svojí partií.

U Matěje Kaňky se něco stalo, protože Matěj partii vzdal, ale nevím z jakého důvodu. V mé partii udělal soupeř neopatrný tah a dostal se do problémů. Musel začít bojovat o holý život a na rozdíl ode mne to zvládl. Já jsem mohl přejít do výrazně lepší, dá se říci, že vyhrané koncovky. Šlo ale o koncovku nestejnobarevných střelců (+ věž na každé straně) a o stejném počtu pěšců a taková koncovka je přece „remis“, proto jsem tuto variantu ke své škodě nezkoumal příliš do hloubky a zavrhl ji. Nechal jsem se nachytat na pozlátko, že získám pěšcovou převahu na královském křídle tří pěšců proti jednomu a soupeř bude mít volného dvojpěšce na a-sloupci při stejnobarevných střelcích a věži na každé straně.

Bohužel z mé strany velice povrchní a špatné hodnocení pozice. Po dvou tazích jsem totiž zjistil, že ač má soupeř svého pěšce „až“ na poli „a5“, že ho stíhám zadržet před proměnou v dámu pouze za cenu oběti mého střelce. Má snaha zkomplikovat situaci postupem mých pěšců na královském křídle již nebyla účinná. Soupeř totiž neměl „falešného“ střelce a tak neměl problém uplatnit i svého druhého volného a-pěšce. Dá se říci, že jsem takto vyhodil zbytečně bod „z okna“. V této partii se projevila větší zkušenost mého soupeře, výpadek přes 35 let, kdy jsem nehrál šachy je strašně znát. Recept je jediný, a to hrát, hrát, hrát, i když takový výpadek už nikdy nedoženu, a navíc mojí prioritou je trénovat. Bylo tedy srovnáno 3:3.

Pak vyhrál Sebík Placer. Sebík získal nakonec koncovku lepšího jezdce proti špatnému střelci s krytým volným pěšcem více. Jeho soupeř proto v beznadějné pozici partii vzdal. Poslední dohrával Adam Pavlíček. V koncovce měl o věž méně, takže výsledek byl jasný. Konečný výsledek po tuhém boji byl QCC České Budějovice „B“ – Sokol Tábor „B“ 4:4. Závěrem musím poděkovat všem členům týmu za příkladný přístup a pohodu při zápasech.

 

DSC_6476.JPGDSC_6479.JPGDSC_6483.JPGDSC_6488.JPGDSC_6493.JPGDSC_6498.JPGDSC_6503.JPGDSC_6506.JPGDSC_6511.JPGDSC_6516.JPGDSC_6519.JPGDSC_6522.JPGDSC_6526.JPGDSC_6535.JPGDSC_6539.JPG
 


Nejbližší akce

2.divize 7.kolo (26. leden)

3.divize 8.kolo (01. únor)

1.divize 7.kolo (02. únor)

2.divize 8.kolo (1.kolo nadstavby) (09. únor)

3.divize 9.kolo (15. únor)

1.divize 8.kolo (16. únor)

Open QCC České Budějovice (20. únor - 27. únor)

Tradiční turnaj v praktickém šachu

podrobnosti

2.divize 9.kolo (2.kolo nadstavby) ? (23. únor)

Toto kolo budeme muset hrát v jiném termínu !!

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK