Odstartovala 2.divize dospělých

V neděli 13.října se rozběhla 1.kolem další dlouhodobá soutěž dospělých – 2.divize. Poprvé v naší desetileté historii máme v této soutěži dva týmy. První C-tým, který má usilovat o co nejlepší umístění a druhý D-tým, který je složen z mladých talentů a jehož úkolem je pokusit se v této druhé nejvyšší krajské soutěži dospělých udržet.

 

 

Systém této soutěže je specifický. V první základní fázi hrají dvě skupiny o osmi týmech systémem každý s každým. Poté se soutěž rozdělí opět na dvě skupiny (nadstavba). V té „horní“ hrají týmy, které se ve svých skupinách umístily na 1. až 4.místě, v té „dolní“ týmy, které se umístily na 5. až 8.místě. První dva týmy z „horní“ skupiny postupují do 1.divize, naopak 2 i více týmů „dolní“ skupiny sestupuje do 3.divize (zde záleží na tom, kolik týmů sestoupí z 1.divize). Důležité je, že zápasy týmů ze základních skupin se započítávají i do skupin v nadstavbě.

Náš první tým (QCC ČB C) jel k prvnímu utkání do Kaplice. Protože zpočátku všech soutěží jde všem o vše, tak týmy většinou nastupují v nejsilnějších základních sestavách. Tým Kaplice patří mezi kandidáty „horní“ skupiny, proto jsme nechtěli nechat nic náhodě a vyrazili k zápasu v plné síle. Jak jsme očekávali, i soupeř postavil základní osmičku (hraje se na osmi šachovnicích).

Už zpočátku se urputně bojovalo. Vcelku brzy se mne přišel zeptat Zdeněk Chval ml., zda může přijmout nabídku remízy. Kouknul jsem na pozici, právě docházelo k výměně dam a pozice mi přišla vyrovnaná a remíza předčasná. Zdeněk měl ale proti sobě daleko zkušenějšího silného soupeře a tak jsem s nabídkou remízy souhlasil. Druhý dohrál překvapivě rychle Láďa Nagy na 1.šachovnici, jehož soupeř musel kapitulovat již v 11.tahu. Přesto tato partie trvala déle než 1,5 hodiny.

Pak za mnou přišel s nabídkou remízy Sebík Placer. Také zde mi to připadalo předčasné, ale Eda stál dobře, já také, věřil jsem i Zdeňkovi st.. Adam stál vyrovnaně, pouze pan Olšan na poslední šachovnice stál hůře. Jeho soupeř mu zamezil rochovat a měl proto věž na královském křídle zcela mimo hru. Proto jsem Sebíkovi, který měl na 2.šachovnici také silného protivníka povolil nabídku remízy přijmout.

Vedli jsme 2:1 a další bod zavěsil Eda Nejdl. Já jsem stál velice pěkně, podařilo se mi soupeře přehrát, ale ke své škodě jsem nezvolil nejlepší pokračování ve správný čas. Byl jsem si svojí převahou příliš jist a tak jsem nabyl mylné představy, že k výhře vede více cest. Soupeř bojoval o holý život a tak se na rozdíl ode mne na partii pořádně soustředil a našel cestu k vyrovnání. Přinutil mne k výměně mých aktivních figur nabídl mi remízu.

Pozice byla již v rovnováze, avšak já jsem chtěl více. Při přechodu do koncovky jsem ale zvolil špatný plán, přestože jsem intuitivně hodně zvažoval ten správný. Bohužel jsem se k němu neodhodlal, protože jeho součástí byla oběť pěšce. Výsledkem byla ztráta centrálního pěšce a přechod do prakticky prohrané koncovky jezdce proti špatnému střelci. Zatímco já jsem urputně bojoval o záchranu, dospěly do konce ostatní partie.

Svoji zkušenost a převahu pěšce uplatnil nakonec Zdeněk Chval st., naopak špatnou souhru svých figur neustál Pavel Olšan. Cennou remízu se zkušeným soupeřem vybojoval Adam Pavlíček, jehož partie dospěla do dámské koncovky, kde po výměně pěšců měli oba soupeři řadu možností věčného šachu. Já jsem nakonec hrál koncovku střelce proti jezdci a dvěma pěšcům (jeden byl na královském a druhý na dámském křídle). Soupeř nevyužil asi dvě šance k okamžité výhře a tak se mi podařilo jednoho pěšce zlikvidovat. Bohužel jsem pak nezvolil správný postup a neudržel remízovou koncovku. Místo útoku králem zezadu jsem se snažil dostat svým králem na pole proměny pěšce a tak jsem byl o jediné tempo pomalejší a musel jsem partii vzdát. Nakonec těsné, ale zasloužené vítězství nad houževnatým soupeřem Spartak Kaplice – QCC České Budějovice C 3½:4½.

Souběžně se zápasem C-týmu hrál svůj zápas i náš D-tým. Pohled na tento zápas poslal kapitán týmu pan Ladislav Nagy starší.

Tým QCC D je outsiderem skupiny a jasným kandidátem na sestup. V 1. kole nás čekal další z týmů, který bude bojovat o záchranu. Tým VŠTE C. Nakonec jsme nastoupili v improvizované sestavě: Matěj Kaňka, Karel Švejda, Daniela Nagyová, Beáta Havelková, Laura Čermáková, Ladislav Nagy starší, Stanislav Havelka a Hugo Tůma. Ale ani soupeř nenastoupil v nejsilnější možné sestavě.

V zápase poměrně rychle získal převahu Standa. A když se mně pak podařilo získat pěšce, tak jsem věřil, že by to týmu dnes mohlo vyjít. Ovšem už při další obchůzce to tak dobře nevypadalo. Hugo a Laura již stáli špatně. Ostatní stáli vyrovnaně. Danielka byla v ostré pozici. Brzy po sobě skončily zápasy Standy a Huga. Standa vyhrál, Hugo prohrál. Stav byl 1:1.

Pak ztratili partii Laura a Kája. Matěj vyměnil dámu za věž a figuru, ale navíc měl o dva pěšce méně. Soupeř si partii ujít již nenechal a prohrávali jsme již 1:4. Pak jsem dovedl svou partii k vítězství a stav se posunul na 2:4. V tu dobu byla Danielka ve vyrovnané pozici D+J+(2+3)p proti D+S+(3+2)p a Beátka byla v prohrané pozici pod velkým tlakem. Naše šance na bodový zisk pro tým byly na bodu mrazu.

Ale naše mladé dračice to nevzdaly. Danielka odmítla vyměnit dámy, získala pěšce a zkoušela to zprava i zleva. Mezitím Beátka přežila největší tlak a vzhledem k tomu, že vedla o figuru (nejspíš ji soupeř předtím obětoval v útoku), tak byl cíl jasný, vyměnit figury a jít do vyhrané koncovky.

Danielka to tak dlouho zkoušela, až soupeř "uklouzl" a Danielka snížila zápas na 3:4. Beátka hrála ještě další půlhodinu. Podařilo se jí donutit soupeře k výměnám a dovést partii k výhře. Bojovný zápas, který byl bez jediné remízy, nakonec skončil QCC České Budějovice D – VŠTE České Budějovice C 4:4. Vzhledem k průběhu zápasu musíme být s alespoň jedním bodem pro tým spokojeni.

 

P1080429.JPGP1080430.JPGP1080431.JPGP1080432.JPGP1080433.JPGP1080434.JPGP1080435.JPGP1080436.JPGP1080437.JPGP1080438.JPGP1080439.JPGP1080440.JPGP1080442.JPGP1080443.JPGP1080444.JPGP1080445.JPGP1080446.JPGDSC_5696.JPGDSC_5698.JPGDSC_5699.JPGDSC_5700.JPGDSC_5704.JPGDSC_5706.JPGDSC_5707.JPGDSC_5709.JPGDSC_5710.JPGDSC_5713.JPGDSC_5717.JPGDSC_5718.JPG2D1_001.jpg2D1_002.jpg2D1_003.jpg2D1_004.jpg2D1_005.jpg2D1_006.jpg

 Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK