Dobré výkony v 2.kole 2.divize

Okamžitě po návratu z Mistrovství Čech mládeže z Příchovic u Kořenova nastoupily v neděli 3.listopadu naše dva týmy ke svým zápasům 2.kola v 2.divizi dospělých. Náš C-tým hostil v domácím prostředí Blanský les a D-tým cestoval k těžkému zápasu do Kaplice.

 

 

 

Já se po týdenním maratónu na mistrovství dávám vždy několik dní dohromady a to se podepsalo i na mém výkonu. Soupeře jsem po několika pasivních tazích zatlačil do obrany a získal jsem kvalitu. Pak jsem se unáhlil a pod dojmem zisku figury jsem umožnil soupeři chopit se iniciativy. Takže místo poklidné realizace materiální výhody jsem se musel soustředit na to, abych ustál soupeřův tlak. To se mi nakonec podařilo a partii jsem dotáhl do vítězného konce.

Jenže v tu chvíli jsme vedli již 5:1, takže jsem netušil, jak probíhaly další partie. Jen Zdeněk Chval ml. mne žádal o povolení, zda smí přijmout remízu, což jsem mu dovolil, protože po MČech nebyl ještě zdravotně v pořádku. Jistě vyhráli Eda Nejdl a Zdeněk Chval st., cennou výhru nad zkušeným soupeřem si připsal Láďa Nagy. Remízoval Adam Pavlíček a vyhrál Pavel Olšan, ale závěrečné pozice jsem nezaznamenal.

Poslední po mně dohrával Sebík Placer, který měl koncovku s lepším střelcem proti jezdci s pěšci na obou stranách. Realizace výhody nebyla ale jednoduchá, zvláště když byl Sebík v časové tísni. Sebík ale nakonec zahrál koncovku s přehledem a jeho soupeř musel sklonit svého krále. Zrodil se tedy jasný výsledek QCC České Budějovice C – Blanský les 7:1.

 

Náš druhý tým cestoval k těžkému zápasu do Kaplice. Zápas okomentoval lídr týmu Matěj Kaňka.

Podle soupisek jsme byli outsideři, ale zápas nakonec probíhal tak, že kdyby se stalo pár okolností, mohli jsme sahat dokonce po bodu. Všichni z týmu hráli, tudíž nikdo nebyl schopen plně sledovat utkání, ale jelikož jsem dohrál něco málo po dvou hodinách, pan Nagy mě pověřil sepsáním článku. 

10:00-12:30
První dvě partie, které skončily, byla ta má a pana Stanislava Havelky. Jeho partii jsem nestihl zachytit, jelikož dohrál snad ještě dříve než já, podle pana Nagye pan Havelka stál vyrovnaně, poté ovšem přišel nejspíše v taktické zápletce o kvalitu, soupeř získal iniciativu, pana Havelku zatlačil a vyhrál. Prohráváme 0:1.

Nyní k mé partii. Opakuji, papírově jsme byli slabší a stejně tomu tak bylo i v mé partii. Na soupeře jsem černými zvolil Pircovu obranu, kde jsem počítal, že mě soupeř bude chtít rychle porazit a také se tak stalo, zahrál dvojsečné "f4" a vybudoval si lehce nestabilní pěšcové centrum. To se mi vhodným způsobem a nepřesnostmi soupeře povedlo rozbít a vyměnit dámy. Získal jsem výhodnější koncovku stejnobarevných střelců, jezdců a věží, každý měl jednu z těchto figur, ovšem já měl stabilnější pěšcovou strukturu, soupeři v partii zůstal pozůstatek z rozbitého centra, izolovaný pěšec na e4, na kterého se mi povedlo tlačit. Díky dalším nepřesnostem se mi povedlo získat pár temp a vyměnit střelce, čímž se stala partie bojem na jednu bránu, protože jsem měl jasně lepšího jezdce a soupeři stále zbyla slabina na "e4". Toto se mi již podařilo zúročit ve výhru. Stav je 1:1.

12:30
Kája Švejda prohrává se zkušeným soupeřem. Proti němu dlouho držel vyrovnanou, zajímavou pozici, ale nakonec hráčská zkušenost zvítězila a Kája podlehl útoku soupeře na slabého krále a nekoordinované figury. Z malých zaváhání soupeř vytvořil velkou akci. Opět prohráváme, 1:2.

12:55
Beátka Havelková prohrává s dalším zkušeným šachistou hrajícím za Kaplici. Bojovala statečně, držela zajímavý materiální poměr dáma (soupeř) proti věži, figuře a pěšci. Bílá si s tímto poměrem nejspíše nedokázala poradit a bohužel zkušenost opět pomohla soupeři. Prohráváme o dva body. 1:3.

13:00
Danielka měla zajímavou pozici, kde měl soupeř předsunutého nekrytého pěšce na "e5", soupeř dokonce nabízel remízu, což jsme odmítli. Soupeř si ovšem zvládl pěšce pokrýt a nyní má soupeř prostorovou převahu v centru. David si se soupeřem počíná dobře, v tuto chvíli je tam nejasná, zřejmě vyrovnaná koncovka těžkých figur, zde bychom mohli něco "urvat". Laura stojí s dalším ostříleným šachistou velmi špatně, má pěšce méně a beznadějnou pozici, zde to nevypadá dobře. Pan Ladislav Nagy je stále ve velmi komplikované pozici, ale hráči mají časovou tíseň, zde to bude zajímavé.

13:20
Laura Čermáková partii vzdává a stav je již kritický, 1:4, zbylé partie musíme vyhrát. David získal pěšce a může ho začít uplatňovat k výhře. Danielka drží zajímavou koncovku, nejspíše ještě ve střední hře měla vítěznou pozici, ovšem řešení bylo i v analýze nejasné a tak nakonec hra přešla do pěšcové koncovky, bude to ještě boj, není to jasné na tempa.

13:35
Pan Ladislav Nagy využil příležitosti, silný pěšec na "d4" rozhodl v náš prospěch. 2:4. Tak to je škoda! David Smola měl v pozici čtyři proti soupeřovým třem pěšcům na královském křídle a každý hráč měl ještě dámu a věž. David bohužel neodhadl pozice nejspíše přesně a věže si ponechal, kde to bylo při jeho nestabilním králi nevýhodné. Soupeř využil jedné příležitosti a Davidovi se ve složité zápletce pozice rozpadla.

Musím přiznat, že se mi příliš nezamlouvalo chování soupeře, ještě při partii se před naším hráčem příliš hlasitě radoval a rušil v časové tísni svého protihráče. Já chápu, že to nešachisté nevnímají, ale pro šachistu, kterému se pozice ze vteřiny na vteřinu rozpadá v jeho neprospěch, je takový projev další ranou, která ho negativně ovlivňuje ve hře (zvlášť při soutěžích družstev, kde odpovědnost jednoho hráče padá na celý tým), ačkoliv byla tato pozice již jasná, dokud se hraje, nemělo by se toto podle mého názoru dělat. Stav byl tedy beznadějný, 2:5 a zbývala pozice Danielky Nagyové, kde se nakonec prokázal nejspíše remízový nádech pěšcové koncovky.

Zápas tedy skončil, Spartak Kaplice – QCC České Budějovice D 5½:2½, nicméně David i Danielka se sápali po výhře, chybělo tedy málo k překvapení papírově silnějšího soupeře. Bylo ale vidět, že každý z nás bojoval o vítězství týmu. 

 

 

2d2k_001.jpg2d2k_002.jpg2d2k_003.jpg2d2k_004.jpg2d2k_005.jpg2d2k_006.jpg2d2k_007.jpg2d2k_008.jpg2d2k_009.jpg2d2k_010.jpg2d2k_011.jpg2d2k_012.jpg2d2k_013.jpg2d2k_014.jpg2d2k_015.jpg2d2k_016.jpg2d2k_017.jpg2d2k_018.jpg2d2k_019.jpg2d2k_020.jpg2d2k_021.jpg2d2k_022.jpg2d2k_023.jpg

 Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK