3.kolo 3.divize s jednou výhrou

V sobotu 9.listopadu se shodně se začátkem Polofinále MČR dorostenců a juniorů 2019 odehrálo 3.kolo 3.divize a ke svým zápasům nastoupily všechny naše čtyři týmy. Dva týmy cestovaly ke svým zápasům do Písku a zbývající dva si to rozdaly mezi sebou v klubovém derby.

 

 

 

Já jsem byl přítomen klubovému derby mezi týmy F a E. Červeně budu zvýrazňovat hráče domácího týmu. Zápasy na 2. až 4.šachovnici dopadly vcelku podle očekávání. Rapidovým tempem se hrála partie na 3.šachovnici mezi Petrem Peškem a Pavlem Břešťákem. Oba hoši mají stejné zkušenosti a tak se to promítlo jak do hry, tak do výsledku partie, která skončila remízou.

V dalších partiích slavili úspěch zkušenější šachisté. Adam Labik přehrál Matěje Schöberla a Jakub William Bruce zdolal Adama Plecera. Bylo tedy srovnáno 1½:1½. Misku vah na stranu domácího F-týmu naklonil Jan Smola, který porazil Alexandra Gregora. Neměl to ale jednoduché. Saša po naivním úvodu ztratil centrálního pěšce. Honza pak zkušeně měnil figury a směřoval do jasně lepší koncovky. Nedal si ale pozor, přehlédl taktický motiv, přišel o pěšce, a na šachovnici vznikla remízová věžová koncovka. Tu hrál ale Saša příliš optimisticky, jen intuitivně bez konkrétního propočtu a tak zkušenost Honzy slavila úspěch.

Všechny předchozí partie byly dohrány do dvou hodin. Zbývala partie na 1.šachovnici, kde narazila „kosa na kámen“, protože proti sobě nastoupili lídři obou týmů. Po vyrovnaném průběhu hry a vzhledem k věku obou aktérů po několika drobných nepřesnostech dospěla partie do remízové pěšcové koncovky. Domácí David Smola nabízel remízu, která by domácímu týmu zajistila vítězství v zápase. Daniela Nagyová bojovala za tým a remízu odmítala až „přetáhla strunu“. Avšak David zaváhal, šanci k výhře nevyužil a naopak sám chyboval. Na rozdíl od Davida Daniela nekompromisně trestala a tak David musel nakonec rezignovat. Výsledek derby tak vyzněl nakonec smírně QCC České Budějovice F – QCC České Budějovice E 2½:2½.

Utkání našeho G-týmu v Písku s týmem ŠACHklubu Písek C okomentoval jeho kapitán pan Stanislav Havelka: Soupeři se rozhodli dát příležitost si zahrát dalším hráčům ze své soupisky (ze základní sestavy hrál jen jeden hráč), zatímco my jsme byli skoro v plné síle, takže se šance přibližně vyrovnaly. V první etapě zvítězili Hugo Tůma a Matyáš Melkes, naopak soupeřům podlehli Matěj Bajgar (hrál na 1. šachovnici černými proti hráči s ratingem 1899) a Vítek Předota. Stav byl 2:2

Pak jsem ještě delší dobu dohrával já. Zahájení jsem nezahrál moc dobře, první tři hodiny jsem se spíše bránil tlaku soupeře a doufal v remízu. Podařilo se mi ale pozici dost zablokovat a pomocí svého jezdce proti soupeřovu střelci provést další výměny, ze kterých jsem vyšel o dva pěšce více a dotáhl nakonec partii do vítězného konce. Nakonec tedy vítězství pro nás: ŠACHklub Písek C - QCC České Budějovice G 2:3.

Do Písku cestoval i náš H-tým. Na 1.šachovnice to měl nejtěžší Kája Švejda. Po poněkud nestandardním průběhu zahájení byla partie vyrovnaná. Partie pak dospěla do koncovky, kde měl Kája horšího střelce i krále. Soupeř ho přinutil vyměnit věž i střelce a převedl partii do vyhrané pěšcové koncovky. Zde ale hrál nepřesně, avšak Kája nevyužil remízové možnosti, které mu jeho soupeř poskytl a tak partii prohrál. Skóre zápasu vyrovnal Roman Klimeš, který v průběhu partie získal kvalitu a pak omezoval působnost soupeřových figur. Ten ve snaze otevřít postavení Romanova krále obětoval figuru, ale k úspěchu to nevedlo. Když kvůli matové hrozbě přišel o další figuru, tak partii vzdal. Smírně se se svým soupeřem rozešel pan Pavel Olšan. Na zbývajících dvou šachovnicích slavila úspěch výrazně větší zkušenost našich soupeřů a proto Kája Turek ani Terezka Nejdlová za tým nebodovali, ale sbírali cenné zkušenosti. Konečný výsledek DDM Písek D – QCC České Budějovice H 3½:1½ byl pro nás nakonec přijatelný.

 

3d3k_001.jpg3d3k_002.jpg3d3k_003.jpg3d3k_004.jpg3d3k_005.jpg3d3k_006.jpg3d3k_007.jpg3d3k_008.jpg3d3k_009.jpg3d3k_010.jpg3d3k_011.jpg3d3k_012.jpg3d3k_013.jpg3d3k_014.jpg3d3k_015.jpg3d3k_016.jpg3d3k_017.jpg3d3k_018.jpg3d3k_019.jpg3d3k_020.jpg3d3k_021.jpg3d3k_022.jpg3d3k_023.jpg3d3k_024.jpg3d3k_025.jpg3d3k_026.jpg3d3k_027.jpg3d3k_028.jpg3d3k_029.jpg3d3k_030.jpg
 


Nejbližší akce

KP mládeže v rapid šachu (08. květen)

Hraje se v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnajo naleznet [...]

podrobnosti

KP dužstev mladších žáků (09. květen)

Turnaj se hraje v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnaji n [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK