Procitnutí v 1.divizi

V neděli 24.listopadu jsme měli na pořadu 3.kolo 1.divize. Po spravedlivé porážce od Sokola Tábor jsme přivítali další táborský celek a tentokrát jsme byli favority my. Nicméně papírové předpoklady se nepotvrdily a celý zápas jsme tahali za kratší konec a po zásluze jsme odešli poraženi.

 

 

 

 

Náš soupeř v předešlém kole porazil favorizované Strakonice a to ještě ne v nejsilnější sestavě. Bylo jasné, že soupeř bude chtít pokračovat ve vítězném tažení a přijede v plné síle. Proto jsem se snažil dát dohromady patřičně silnou sestavu, což se mi bohužel nepodařilo. Přesto jsme byli i tak papírovými favority.

Já jsem měl v zápase ulehčenou úlohu, protože jsem ze zahájení vyšel značně lépe. Obětoval jsem pěšce a pak se mi podařilo zablokovat figury na soupeřově královském křídle. Takže i při rovném materiálu na šachovnici (vlastně jsem měl pěšce méně) jsem ve skutečnosti měl věž a jezdce více. A když mi soupeř neopatrným tahem umožnil vniknout dámou do jeho tábora, partie rychle skončila. Rychle jsme vedli a já tak mohl sledovat průběh ostatních partií, což mi tentokrát žádnou radost nepůsobilo.

Komentář píšu kvůli nedostatku času a problémům s internetem měsíc po utkání, takže si již vše přesně nepamatuji, proto to berte s rezervou. Láďa stál podezřele, prohrával o dva pěšce a objektivně byl prohraný. Navíc měl problémy s časem. Jedinou jeho šancí bylo špatné postavení soupeřova krále. Ve vzduchu vysely různé taktické motivy, takže soupeř mohl ještě uklouznout. Sebík měl rovný materiál, ale horší pozici. Jeho král byl obnažen a měl i horšího střelce, bojoval tedy o vyrovnání.

Eda stál zpočátku dobře, pak se ale vloudila chybička a Eda přišel o kvalitu. Bohužel neměl za to žádnou kompenzaci. Jirka měl rovnou pozici. Pavlovi se také nezadařilo a přišel někde o kvalitu. Úplně stejně byl na tom Matěj, opět s kvalitou méně. Hodně divokou pozici měla Daniela, kde to vypadalo na rychlý konec kterékoli ze stran.

Katastrofický scénář se začal bohužel naplňovat. Své partie prohráli Eda Nejdl i Pavel Hess, což byly ztráty, se kterými jsme nepočítali. Divokou přestřelku neustála ani Daniela Nagyová. Svojí partii prohrál i Matěj Kaňka, který údajně minul možnost remízy, ale to nemohu zaručit. Prohrávali jsme tedy 1:4 a bylo jasné, že zápas je již ztracen. To, že bychom vyhráli všechny tři zbývající partie, bylo velice nepravděpodobné. Láďovi se sice podařilo ustát časovou tíseň a odvrátit taktickým obratem porážku. Hrál lepší koncovku dámy proti věži a střelci. Oba soupeři měli dva spojené pěšce na královském křídle a tak se soupeři podařilo postavit pevnost a Láďa Nagy se musel smířit s remízou.

Z obtížné pozice se dostal i Sebík Placer, který převedl partii do koncovky věž proti věži a pěšci, kde měl jeho soupeř navíc krajního pěšce. Díky aktivnímu postavení Sebíkova krále skončila i tato partie remízou. Naději na výhru měl Jirka Punčochář, který měl navíc volného krajního pěšce v koncovce věže a jezdce proti věži a jezdci. Koncovka byla možná vyhraná, avšak zkušený soupeř začal aktivně postupovat svými pěšci v centru a Jirkovi nezbylo nic jiného, než se smířit s remízou. Výsledek zápasu vyzněl celkem jednoznačně a zaslouženě pro naše soupeře QCC České Budějovice B – ŠACHklub Tábor 2½:5½. Snad uspějeme v dalším zápase.

Fotografie budou doplněny.

 

 

 


Nejbližší akce

KP mládeže v rapid šachu (08. květen)

Hraje se v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnajo naleznet [...]

podrobnosti

KP dužstev mladších žáků (09. květen)

Turnaj se hraje v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnaji n [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK