Procitnutí v 1.divizi

V neděli 24.listopadu jsme měli na pořadu 3.kolo 1.divize. Po spravedlivé porážce od Sokola Tábor jsme přivítali další táborský celek a tentokrát jsme byli favority my. Nicméně papírové předpoklady se nepotvrdily a celý zápas jsme tahali za kratší konec a po zásluze jsme odešli poraženi.

 

 

 

 

Náš soupeř v předešlém kole porazil favorizované Strakonice a to ještě ne v nejsilnější sestavě. Bylo jasné, že soupeř bude chtít pokračovat ve vítězném tažení a přijede v plné síle. Proto jsem se snažil dát dohromady patřičně silnou sestavu, což se mi bohužel nepodařilo. Přesto jsme byli i tak papírovými favority.

Já jsem měl v zápase ulehčenou úlohu, protože jsem ze zahájení vyšel značně lépe. Obětoval jsem pěšce a pak se mi podařilo zablokovat figury na soupeřově královském křídle. Takže i při rovném materiálu na šachovnici (vlastně jsem měl pěšce méně) jsem ve skutečnosti měl věž a jezdce více. A když mi soupeř neopatrným tahem umožnil vniknout dámou do jeho tábora, partie rychle skončila. Rychle jsme vedli a já tak mohl sledovat průběh ostatních partií, což mi tentokrát žádnou radost nepůsobilo.

Komentář píšu kvůli nedostatku času a problémům s internetem měsíc po utkání, takže si již vše přesně nepamatuji, proto to berte s rezervou. Láďa stál podezřele, prohrával o dva pěšce a objektivně byl prohraný. Navíc měl problémy s časem. Jedinou jeho šancí bylo špatné postavení soupeřova krále. Ve vzduchu vysely různé taktické motivy, takže soupeř mohl ještě uklouznout. Sebík měl rovný materiál, ale horší pozici. Jeho král byl obnažen a měl i horšího střelce, bojoval tedy o vyrovnání.

Eda stál zpočátku dobře, pak se ale vloudila chybička a Eda přišel o kvalitu. Bohužel neměl za to žádnou kompenzaci. Jirka měl rovnou pozici. Pavlovi se také nezadařilo a přišel někde o kvalitu. Úplně stejně byl na tom Matěj, opět s kvalitou méně. Hodně divokou pozici měla Daniela, kde to vypadalo na rychlý konec kterékoli ze stran.

Katastrofický scénář se začal bohužel naplňovat. Své partie prohráli Eda Nejdl i Pavel Hess, což byly ztráty, se kterými jsme nepočítali. Divokou přestřelku neustála ani Daniela Nagyová. Svojí partii prohrál i Matěj Kaňka, který údajně minul možnost remízy, ale to nemohu zaručit. Prohrávali jsme tedy 1:4 a bylo jasné, že zápas je již ztracen. To, že bychom vyhráli všechny tři zbývající partie, bylo velice nepravděpodobné. Láďovi se sice podařilo ustát časovou tíseň a odvrátit taktickým obratem porážku. Hrál lepší koncovku dámy proti věži a střelci. Oba soupeři měli dva spojené pěšce na královském křídle a tak se soupeři podařilo postavit pevnost a Láďa Nagy se musel smířit s remízou.

Z obtížné pozice se dostal i Sebík Placer, který převedl partii do koncovky věž proti věži a pěšci, kde měl jeho soupeř navíc krajního pěšce. Díky aktivnímu postavení Sebíkova krále skončila i tato partie remízou. Naději na výhru měl Jirka Punčochář, který měl navíc volného krajního pěšce v koncovce věže a jezdce proti věži a jezdci. Koncovka byla možná vyhraná, avšak zkušený soupeř začal aktivně postupovat svými pěšci v centru a Jirkovi nezbylo nic jiného, než se smířit s remízou. Výsledek zápasu vyzněl celkem jednoznačně a zaslouženě pro naše soupeře QCC České Budějovice B – ŠACHklub Tábor 2½:5½. Snad uspějeme v dalším zápase.

Fotografie budou doplněny.

 

 

 


Nejbližší akce

3.divize 3.kolo - odloženo (31. říjen)

1divize 2kolo - odloženo (01. listopad)

1Velká cena Jihočeského kraje (07. listopad)

2divize 2kolo (08. listopad)

Polofinále MČR juniorů a dorostenců (13. listopad - 21. listopad)

Hraje se v Špindlerově Mlýně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže U8-U10 (13. listopad - 17. listopad)

Hraje se v Mostu

podrobnosti

3divize 4kolo (14. listopad)

1divize 3kolo (15. listopad)

2divize 3kolo (22. listopad)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK