3.divize pokračovala 4.kolem

Nabytý podzimní program pokračoval v sobotu 30.listopadu 4.kolem 3.divize. Jeden náš tým cestoval do Písku, zbylé tři týmy hrály doma v Budějovicích. Tentokrát jsme měli se sestavami kvůli chřipkám velké problémy. Dokonce jsem musel nastoupit i já, aby jeden náš tým nehrál o čtyřech.

 

 

 

Nejdříve se budu věnovat týmu F, který cestoval do Písku a za který jsem musel nastoupit já. Chřipka nás pronásledovala i v sobotu ráno, takže jsme rychle prohrávali 0:1. Zbylí čtyři členové týmu bojovali za dobrý výsledek. Náš soupeř se brzy ujal vedení 2:0, protože Nazar Dumyshynets si nedával pozor na figury a jeho soupeř ho nekompromisně trestal. Se zkušenějším soupeřem se velice dobře držel Petr Pešek. V jednu chvíli ohrozil soupeř jeho dámu, Petr to viděl, ale promýšlel další plány tak dlouho, až na hrozbu ztráty dámy zapomněl, a přišel o ní. To je nehoda, která se stane v počátku kariéry snad každému. Pokud si vzpomínám, tak mně určitě několikrát. Zápas by tedy rozhodnut, prohrávali jsme 0:3.

Já jsem svoji partii nerozehrál příliš dobře, zbytečně jsem spekuloval a měl jsem pak problém se souhrou figur. Ve střední hře jsem nabídl soupeři oběť pěšce, ale ten nenašel odvahu jí přijmout. Pak jsem otevřel c-sloupec, na kterém jsem měl těžké figury a vnikl na druhou řadu soupeře. Zablokoval jsem střed, vyměnil dámy a zpasivnil soupeřovy figury. Nakonec vznikla koncovka stejnobarevných střelců, kde jsem měl volného pěšce více na b-sloupci. Tu jsem po dalších nepřesnostech soupeře dotáhl do vítězného konce.

Poslední dohrával na 1.šachovnici David Smola. David se svým soupeřem držel krok než ztratil pěšce. Jeho soupeř se snažil hrát aktivně králem a David toho využil a taktickým obratem připravil svého soupeře o figuru. Tu musel ale následně soupeři vrátit, ale odebral za to soupeři několik pěšců. Nakonec vznikla remízová věžová koncovka s pěšci na jednom křídle. Tuto koncovku hrál David lépe a svého zkušenějšího soupeře dá se říci „zkušeně“ přehrál a partii vyhrál. Davidův výkon, ale i Petrův mne potěšily. Konečný výsledek DDM Písek D – QCC České Budějovice F 3:2 nebyl proto špatný.

Těžkého soupeře měl i náš H-tým. Zde se blýskl výborným výkonem Kája Švejda na 1.šachovnici. Měl soupeře s ratingem nad 1900 Elo a vůbec se ho nezalekl. Vyšlo mu zahájení, kde obětoval figuru a postavil soupeře před matové hrozby. Nehrál ale zcela přesně a tak jeho soupeř se z matových hrozeb vymanil, ovšem za cenu ztráty dvou kvalit. Kája se tak dostal do vyhrané koncovky. Zde ale nevyužil svých možností a dovolil svému soupeři remízovat věčným šachem.

Cenný bod pro tým získal pan Pavel Olšan, ale neznám podrobnosti. Nedařilo se Romanovi Klimešovi, který se v zahájení pustil do kombinace, ale špatně ji spočítal a stálo ho to figuru. Jeho soupeř pak cíleně měnil figury, až dovedl partii do výhry. Na své daleko zkušenější soupeře nestačili Kája Turek a Terezka Nejdlová. Konečný výsledek byl QCC České Budějovice H – Sokol Čkyně 1½:3½. Zajímavé je zjištění, že při troše štěstí mohl tento tým pomýšlet i na úspěch.

Další dva naše týmy proti silným soupeřům neuspěly. Podrobnosti dodají jejich kapitáni.

 

3d4k_001.jpg3d4k_002.jpg3d4k_003.jpg3d4k_004.jpg3d4k_005.jpg3d4k_006.jpg


Nejbližší akce

KP mládeže v rapid šachu (08. květen)

Hraje se v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnajo naleznet [...]

podrobnosti

KP dužstev mladších žáků (09. květen)

Turnaj se hraje v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnaji n [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK