Důležité výhry v 2.divizi

V neděli 1.prosince čekaly naše dva týmy velice důležité zápasy. Vzhledem k systému soutěže se jednalo o zápasy, které se s největší pravděpodobností budou započítávat do tabulky i v nadstavbové části soutěže. Oba zápasy byly proto dvojnásobně důležité.

 

 

 

 

Systém 2.divize je rozdílný od ostatních divizí. Hrají se dvě základní skupiny po osmi týmech. V základní skupině se hraje systémem každý s každým. Po odehrání zápasů v základních skupinách postoupí první čtyři týmy ze základních skupin do finálové skupiny, kde se bojuje o postup do 1.divize. Poslední čtyři týmy ze základních skupin pak hrají ve skupině, kde poslední dva týmy sestoupí do 3.divize. Podstatné je, že zápasy týmů ze základních skupin se započítávají i do skupin v nadstavbové části.

Z tohoto důvodu byly oba zápasy velice důležité, protože jak tým C, tak tým D narazili na soupeře, se kterými se s největší pravděpodobností potkají i v nadstavbových skupinách po ukončení základních skupin. Tým C se snažil prodloužit dosavadní neporaženost v soutěži, ale proti těžkému soupeři to nebylo jednoduché.

Ulehčenou úlohu jsem měl já. Zvolil jsem varaintní zahájení, ve kterém se soupeř neorientoval správně. Získal jsem pěšce, pak druhého, vyměnil jsem dámy a dva páry lehkých figur, a když jsem získal třetího pěšce, soupeř ve zcela rozvrácené pozici partii vzdal. Mohl jsem proto sledovat náš a trochu i druhý zápas.

Výborně si vedl Zdeněk Chval ml., který se po menších nepřesnostech v zahájení dostal pod tlak na královském křídle. Jeho soupeř naštěstí vyměnil dámy a Zdeněk ho přehrál. V již prohrané pozici jeho soupeř v časové tísni nastavil věž a partii vzdal. Velice dobře si vedli i naši mladíci na prvních dvou deskách. Láďa Nagy měl celou partii prostorovou převahu a jeho výhodu stupňovala dvojice střelců. Partii pak převedl do koncovky stejnobarevných střelců a posléze do vyhrané pěšcovky. Sebík Placer svého opatrného soupeře pozičně přehrál a zaslouženě nám připsal další bod. Výhru v zápase jistil remízou Zdeněk Chval st., který se černými ubránil tlaku soupeře.

K remíze dospěla i partie pana Pavla Olšana, i když měl k dispozici vzdáleného volného pěšce, avšak závěrečnou pozici jsem nezaznamenal. Prohrál Adam Pavlíček, kterého tlačil soupeř po černých polích. Adam někde ztratil materiál, nevšiml jsem si jak, proto to nemohu nijak komentovat. Zablokovanou, avšak lepší pozici měl Roman Klimeš. Nezvolil ale správný plán. Místo vylepšení souhry svých figur začal postupovat pěšci na dámském křídle, čímž oslabil své postavení a partii nakonec prohrál. Přesto především díky výborným výkonům mladíků na prvních třech šachovnicích zasloužená výhra v zápase QCC České Budějovice C – Royal České Budějovice 5:3. Za postřehy ze zápasu děkuji Zdeňkovi Chvalovi st..

Náš D-tým, který je složen především z talentovaných dětí, má za úkol se pokusit v této druhé nejvyšší krajské soutěži dospělých udržet. Uvedu jen několik informací o tomto zápase, další informace doplní možná později kapitáni týmu, protože já jsem zdaleka nezachytil všechny důležité momenty, vycházím nejvíce z odehraných partií, které jsem viděl. Důležitý byl výsledek na 1.šachovnici, kde se střetli lídři obou týmů. Z tohoto duelu vyšel vítězně Matěj Kaňka.

Zato na 2.šachovnici slavili úspěch hosté. Kája Švejda rozehrál černými zahájení tak trochu proti jeho duchu, držel ale zhruba vyrovnanou pozici. Ve střední hře se dopustil vážné chyby, když dovolil svému soupeři získat pěšce navíc. Daleko horší bylo to, že se jednalo o krytého volného pěšce, který již překročil polovinu šachovnice. Tím bylo o osudu partie rozhodnuto.

Celkem jistě přehrála svého soupeře Daniela Nagyová. Soupeř Davida Smoly sehrál zahájení strategicky dost pochybně a tak David měl pohodlnou hru. Potom při jednom dobírání figury chyboval, místo pěšcem dobral věží a stálo ho to kvalitu, kterou David velice rychle uplatnil k výhře. Bez problémů si se svým soupeřem poradila i Beáta Havelková. Zajímavá byla partie Laury Čermákové. Ta se ocitla ve značné časové tísni, poslední tah před časovou kontrolou dělala 9 sekund před vypršením svého časového limitu, zatímco jejímu soupeři zbývalo něco přes 5 minut. Laury soupeř pak přemýšlel tak dlouho, že nakonec prohrál na čas on. O výsledku zápasu tak rozhodly mladé naděje na prvních šesti šachovnicích, a to je také hodně pozitivní zjištění.

Partie na dvou posledních šachovnicích již výsledek zápasu nijak neovlivnily. Panu Ladislavu Nagyovi se zahájení nevydařilo dle jeho představ a výsledek se mu již nepodařilo obrátit. Pan Stanislav Havelka na tom nebyl o moc lépe, avšak jeho soupeř chyboval a pan Havelka mu to neprominul. Konečným výsledkem byla proto nečekaně vysoká, ale naprosto zasloužená výhra QCC České Budějovice D – VŠTE České Budějovice B 6:2.

 

2d4k_001.JPG2d4k_002.JPG2d4k_003.JPG2d4k_004.JPG2d4k_005.JPG2d4k_006.JPG2d4k_007.JPG2d4k_008.JPG2d4k_009.JPG2d4k_010.JPG2d4k_011.JPG2d4k_012.JPG2d4k_013.JPG2d4k_014.JPG2d4k_015.JPG2d4k_016.JPG2d4k_017.JPG2d4k_018.JPG2d4k_019.JPG2d4k_020.JPG2d4k_021.JPG2d4k_022.JPG2d4k_023.JPG2d4k_024.JPG2d4k_025.JPG2d4k_026.JPG2d4k_027.JPG2d4k_028.JPG2d4k_029.JPG2d4k_030.JPG2d4k_031.JPG2d4k_032.JPG2d4k_033.JPG2d4k_034.JPG2d4k_035.JPG


Nejbližší akce

KP mládeže v rapid šachu (08. květen)

Hraje se v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnajo naleznet [...]

podrobnosti

KP dužstev mladších žáků (09. květen)

Turnaj se hraje v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnaji n [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK