Další těžký zápas v 1.divizi

V sobotu 14.prosince jsme dohrávali 2.kolo 1.divize, které jsme museli odložit kvůli startu našich mladíků na Polofinále MČR dorostenců a juniorů v původním termínu tohoto 2.kola. Soupeř nám s přeložením vyhověl, za což mu musíme poděkovat.

 

 

Že to nebude jednoduché, bylo evidentní, protože náš soupeř doposud nepoznal hořkost porážky a jako jediný tým soutěže doposud neztratil ani bod. Už jsme si zvykli, že se nás soupeři tak trochu bojí a nastupují proti nám v prakticky nejsilnějších sestavách. To se naplnilo i v tomto zápase. My jsme tentokrát nedokázali dát dohromady sestavu, která by mohla soupeři konkurovat (chybělo nám pět silných zkušených šachistů), takže do Prachatic vyrazil hodně mladý tým, ovšem který nehodlal dát soupeři nic zadarmo.

Já jsem se musel tentokrát hodně věnovat své partii, tak mé postřehy ze zápasu jsou jaksi neúplné. Ve své partii jsem v zahájení opět obětoval pěšce s tím, že budu blokovat soupeřovo královské křídlo. Avšak zkušený soupeř oběť nepřijal a raději si nechal rozbít rošádu. Přesto se mi podařilo jeho královské křídlo zablokovat pěšci na g6 a h5. Nebylo to ale snadné, protože tito pěšci byli zároveň slabí a měl jsem problémy s jejich udržením. Soupeř nakonec vyměnil dámy, jeden pár věží a lehké figury. Vznikla koncovka věže a jezdce proti věži a jezdci s tím, že na šachovnici byly dva volné sloupce a každý z nás ovládal jeden sloupec. Soupeř vyměnil i jezdce a nabídl remízu, kterou jsem musel přijmout, protože ve vzniklé věžové koncovce jsem na výhru nemohl pomýšlet.

V tu dobu jsme již prohrávali, protože Kája Švejda rozehrál zahájení nepozorně, zbytečně přišel o figuru a jeho partie měla pak jednoznačný průběh. Láďa se s nejsilnějším jihočeským šachistou FM Janem Havlíkem držel, na 2.šachovnici Sebík svého soupeře překvapivě přehrával, Jirka měl pozici hodně zavřenou, Matěj získal kvalitu, ale za dva pěšce. Divoce to vypadalo u Kuby, kterému jeho soupeř za cenu dvou kvalit rozbil postavení jeho krále, a ve vzduchu vysely maty. Až neskutečnou pozici měl Zdeněk Chval ml.. Těžko se to popisuje, Zdeněk získal dámu za figuru a vypadalo to, že to bylo to poslední, čeho v partii dosáhl, protože byl pod nekrytelnými maty. Zdeněk si ale zachoval klidnou hlavu, vrátil dámu a po nepřesnostech soupeře dokázal partii remízovat.

Svojí partii dovedl po výborném výkonu do vítězného konce Sebík Placer a remízoval Matěj Kaňka. Matěj měl stále kvalitu za dva pěšce, ale nevěděl co s pozicí. Alespoň podle toho, co hrál: nevyužil možnosti vniknout na soupeřovu 7.řadu a místo toho, aby soupeři zpasivnil figury mu je dovolil rozehrát. Měl jsem o osud této partie díky síle jeho soupeře obavu, tak mi remíza připadala rozumná. Láďa Nagy se dostal po výměně těžkých figur do horší pěšcové koncovky, kde měl jeho soupeř vzdáleného volného pěšce a tuto výhodu uplatnil k výhře. Láďa za statečný výkon zaslouží ale pochvalu.

Dohrávaly se dvě poslední partie. Jakub Stinka odolal atakům soupeře, avšak musel vrátit materiál a tak vznikla jezdcová koncovka, která mohla dopadnout jakkoli. Průběh partie jsem podrobně neviděl a tak nevím, jestli tam Kuba někde nepropásl šanci k výhře. Partie skončila nakonec remízou. Poslední dohrával Jirka Punčochář, který ustál snahy soupeře o výhru, a partie také skončila remízou. Nakonec jsme odešli poraženi tím nejtěsnějším rozdílem, což je pro náš mladý tým s takovýmto soupeřem dobrý výsledek Tatran Prachatice – QCC České Budějovice B 4½:3½.

 

1d2k_001.jpg1d2k_002.jpg1d2k_003.jpg1d2k_004.jpg1d2k_005.jpg1d2k_006.jpg1d2k_007.jpg1d2k_008.jpg1d2k_009.jpg1d2k_010.jpg1d2k_011.jpg1d2k_012.jpg1d2k_013.jpg1d2k_014.jpg1d2k_015.jpg1d2k_016.jpg1d2k_017.jpg1d2k_018.jpg