V 1.lize mládeže opět vítězně

V sobotu 18.ledna byla na pořadu další dvě kola v 1.lize mládeže. Zavítaly k nám dva týmy z Plzně. Důležitý byl hned dopolední zápas, protože jsme se v něm střetli se soupeřem, který nám v tabulce dýchá na záda a v případě naší porážky by nás předstihl. Hosté si toho byli samozřejmě vědomi, proto přijeli v základní sestavě.

 

 

Nám vznikla komplikace v 7 hodin ráno před zápasem, když přišla zpráva, že Zdeněk Chval onemocněl. Proto jsme museli odvolat ze zápasu 3.divize Davida Smolu. Po dvou hodinách skončila první partie, když vyhrála Daniela Nagyová. Daniela hrála pěkně aktivně a vyhrála zcela po zásluze. Druhý skončil Sebík Placer. Jeho partie byla pěkná divočina, jeho soupeř měl silný útok, ale Sebík vše dobře spočítal, i když pozice visela doslova na vlásku. Sebíkův soupeř se pak dostal do časové tísně, hrál již pod minutou a Sebík chladnokrevně zaútočil a jeho soupeř se 6 sekund před vypršením časového limitu a před materiálními ztrátami vzdal.

Pak dohrál Kája Švejda, který remízoval. Kája měl dvojici střelců, ale zato izolovaného pěšce. Toho kryl jeden jeho střelec, který tak byl degradován do pozice pěšce. Protože už byly vyměněny dámy, neměl Kája žádné možnosti vyvíjet iniciativu proti soupeřovu králi. Také se mi nelíbila Davidova pozice, nechtěl jsem proto riskovat a přistoupil jsem na nabídku remízy.

Další dohrál David Smola. David stál ve střední hře dobře, iniciativa byla na jeho straně. Pak došlo k výměnám figur a David se dostal do koncovky, kde měl dva slabé izolované pěšce. Bohužel vyměnil věže a tak se soupeřova výhoda ještě zvětšila. Pak místo toho, aby vyvinul aktivitu na dámském křídle, kde měl svého krále, se s ním vrátil na královské křídlo a tím se zbavil jakékoli šance na protihru a partii prohrál.

Vedli jsme 2½:1½ a dohrávaly se poslední dvě partie na prvních dvou šachovnicích. Láďa měl také dost vyostřenou pozici na obě strany a oběma chybělo do časové kontroly cca 5 minut. Kuba měl také ostrou pozici, oba soupeři si vzájemně napadali dámu a pak ještě věž, ale věřil jsem, že to má Kuba spočítané, protože mu tyto pozice vyhovují. Po přestřelce se mi ale Kubova pozice nelíbila, protože měl o pěšce méně a k tomu ještě dvojpěšce. Aktivní figurovou hrou ale získával Kuba Stinka pozvolna převahu, až pozici otočil ve svůj prospěch. Měl pěšce více ve čtyřvěžové koncovce a aktivní věže. Postupně zvyšoval svůj tlak, až soupeř, který byl již v časové tísni, kapituloval.

Poslední dohrával Láďa Nagy. U něj to byla slušná přestřelka okořeněná tím, že Láďa byl již na půlminutě a jeho soupeř na minutě. Nakonec se Láďa orientoval lépe, získal figuru a po 4,5 hodinách dotáhl partii do vítězného konce. V důležitém zápase jsme zvítězili QCC České Budějovice – SK Petřín Plzeň 4½:1½. Nutno ovšem dodat, že soupeř vydatně vzdoroval a předvedl velice solidní výkon.

Vzhledem k pozdnímu konci dopoledního 6.kola začalo odpolední 7.kolo po obědě v 15:30. Našim soupeřem byl další plzeňský tým. Vcelku rychle vyhrál Sebík Placer. Sebík má teď fazónu a tato partie to náležitě demonstrovala. Už v 11.tahu obětoval pozičně kvalitu a od této chvíle se hrálo na jednu branku. Po dalších 12 tazích soupeř ve zcela beznadějné pozici partii vzdal.

Další bod připsal David Smola. David ustál zahájení a v poklidu měnil figury tak, aby stál alespoň vyrovnaně. Partie dospěla do koncovky věž + jezdec (soupeř) proti věž + střelec (David). Zde si nechal David zbytečně vytvořit izolovaného pěšce, ale díky aktivní hře věží stál lépe. Partie pak dospěla do věžové koncovky, kde měl David tři pěšce více. Jednoho si nechal zbytečně vzít, pak nabídl soupeři výměnu věží s tím, že ztratí dalšího pěšce. Jeho soupeř ji přijal a vznikla vyhraná pěšcová koncovka s jezdcovým pěšcem, která má ale svá úskalí. Avšak David prokázal, že s realizací této koncovky nemá žádný problém.

Další výhra se zrodila v partii Jakuba Stinky. Kuba získal v zahájení pěšce, pak druhého a postupně vylepšoval postavení svých figur a omezoval působnost soupeřčiných figur. Soupeřka musela nakonec partii vzdát, protože nemohla zabránit ztrátě figury.

Poté skončila remízou partie Káji Švejdy. Kájův soupeř zvolil poněkud nestandardní zahájení, čehož Kája nedokázal dostatečně využít, když si nechal znehodnotit pěšcovou strukturu. Pak ale získal v partii převahu a jeho soupeř musel obětovat kvalitu. Kája v dalším průběhu nedokázal využít své šance a umožnil tak soupeři remízovat věčným šachem. Tím byl zápas rozhodnut.

Předposlední dohrála Daniela Nagyová. Daniela hrála vyrovnanou partii. Po výměně dam se jí podařilo získat pěšce. Bylo to ale za cenu ztráty dvojice střelců, proto se mi jevila pozice jejího soupeře lepší. V otevřené pozici by se měla výhoda dvojice střelců při správné hře projevit. Danielky soupeř ale místo uplatňování výhody nastavil figuru a bylo po partii.

Poslední dohrával Láďa Nagy. Jeho pozice po zahájení se mi vůbec nelíbila, jeho soupeř ho na dámském křídle hodně stísnil. Při uplatňování značné poziční převahy nepostupoval přesně, nebylo to tak jednoduché a začala se projevovat Láďova zkušenost. Postupně se vymaňoval z tlaku soupeře, a když jeho soupeř otevřel neopatrně h-sloupec, získal rozhodující převahu, kterou dokázal i v časové tísni Láďa realizovat. Jeho soupeř musel dát kvalitu za dva volné pěšce, ale nepomohlo mu to, protože koncovka věže (Láďa) proti jezdci (soupeř), byla jednoznačná. Partie díky houževnatému odporu soupeře skončila až po 19 hodině. Vyhráli jsme jednoznačně QCC České Budějovice – ŠK64 Plzeň B 5½:½, ale i soupeř ukázal v některých partiích kvalitu.

 

LM67_001.jpgLM67_002.jpgLM67_003.jpgLM67_004.jpgLM67_005.jpgLM67_006.jpgLM67_007.jpgLM67_008.jpgLM67_009.jpgLM67_010.jpgLM67_011.jpgLM67_012.jpgLM67_013.jpgLM67_014.jpgLM67_015.JPGLM67_016.JPGLM67_017.JPGLM67_018.JPGLM67_019.JPGLM67_020.JPGLM67_021.JPGLM67_022.JPGLM67_023.JPGLM67_024.JPGLM67_025.JPGLM67_026.JPGLM67_027.JPGLM67_028.JPGLM67_029.JPG


Nejbližší akce

1.liga mládeže 4. a 5.kolo (04. prosinec)

Hrajeme v Plzni zápasy:

ŠK Líně - QCC ČB

QCC ČB - ŠK Sokol Klatovy

podrobnosti

2.divize - 4.kolo (05. prosinec)

Hrajeme venku:

ŠA VŠTE C - QCC ČB D

podrobnosti

3.divize - 4.kolo (11. prosinec)

Hrají se zápasy:

Čkyně - QCC ČB E

DDM Písek - QCC ČB F

podrobnosti

1.divize - 5.kolo (12. prosinec)

Hrají se zápasy:

QCC ČB B - Šachový spolek Bechyně

SK Sezimovo Ústí - QCC ČB C

podrobnosti

2.divize - 5.kolo (19. prosinec)

Hrajeme doma:

QCC ČB D - Olympia ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK