Výrazná výhra v 1.divizi

V neděli 2.února bylo na pořadu 7.kolo 1.divize a my jsme hostili tým z Českého Krumlova. Protože já jsem musel neplánovaně v sobotu nastoupit v 3.divizi, vzal jsem si volno, protože jsme tentokrát měli dostatek hráčů. Čekal nás těžký soupeř, takže kostky byly vrženy.

 

 

 

 

Já jsem v zápasu působil jako rozhodčí a dodělával jsem si komentáře na web. Zpočátku se toho moc nedělo, pouze u Zdeňka seniora došlo k přestřelce, ze které vyšel Zdeněk s pěšcem více a lepší pěšcovou strukturou. Na šachovnici nakonec zbyli nestejnobarevní střelci a věže. U ostatních partií se mi zdálo, že mají naši borci více prostoru. Jako první využil svojí nadvládu nad středem šachovnice Jirka Punčochář, jehož soupeř vzdal kvůli neodvratné ztrátě materiálu. Další bod zařídil Zdeněk Chval st., který nebral pěšce, ale zaktivizoval si dvojici věží, ovládl c-sloupec a to se stalo jeho soupeři osudným. Třetí bod připsal Fanda Bostl, který v již lepší pozici našel vyhrávající taktiku. Pak jsem povolil přijmout remízu Zdeňkovi Chvalovi ml., který měl materiálně vyrovnanou koncovku věž a střelec proti věži a střelci, ale jeho soupeř měl lepší jak věž, tak i střelce.

Rozhodující bod připsal Sebík Placer. Sebík stál celou partii lépe, hrál pěkně nátlakově, získal dva pěšce, oslabil pozici soupeřova krále a zhoršil souhru jeho figur tlakem na slabého pěšce "c3". Následně provedl rozhodující aktivní akci postupem pěšce e4-e3 a tím definitivně rozvrátil pozici soupeře. Ten pak před dalšími materiálními ztrátami partii vzdal. Hodně těžkou a nepřehlednou pozici měl Matěj Kaňka. Měl sice kvalitu, ale o dva pěšce méně a odhaleného krále. V jednu chvíli mohl Matěj krásným obratem partii prohrát. Matěj měl svého krále na „g8“, věž na „f8“, pěšce na „h6“ a dámu na „d6“. Další pěšce na královském křídle již neměl. Matějův soupeř nyní mohl vzít dámou jeho pěšce na „d5“ se šachem a zároveň ohrozit Matějovo nekrytou dámu na „d6“.

Matěj by pak měl dvě možnosti. Buď představí svojí věž na pole „f7“ a zruší tím šach, ale přijde o svojí nekrytou dámu na „d6“. Druhá možnost byla ještě horší, ale o to hezčí. Matěj si mohl „zadarmo“ vzít soupeřovu dámu na „d5“ a tím zrušit šach. Háček byl v tom, že by soupeřův jezdec z „g4“ mohl pak skočit na pole „h6“, což by nebyl jenom šach, ale zároveň i mat. Pole „h8“ a „g7“ totiž rentgenoval soupeřův střelec z pole „c3“. Matěj si tedy mohl vzít zdarma soupeřovu dámu, ale dostal by studiový mat střelcem a jezdcem a vstoupil by do učebnic, i když jinak, než by chtěl. Matějův soupeř tuto příležitost minul, pravda, už byl ve velké časové tísni a tak Matěj postupně svojí výhodu upevňoval, až soupeř partii již v prohrané pozici 17 sekund před vypršením časového limitu vzdal.

O vítězi zápasu bylo rozhodnuto a hrály se poslední dvě partie. V obou jsme tahali za delší konec. Eda měl pěšce víc a dvojici střelců, pozice byla ale zavřená. Láďa měl stejně materiálu, ale měl možnost udělat si volného vzdáleného pěšce. Soupeř mu ale zdatně sekundoval a nedal mu ani milimetr šachovnice zadarmo. Poprvé jsem se v šachové praxi setkal s partií, kdy jednomu ze soupeřů chybělo po 12 (nebo 13) tazích do časové kontroly necelých 12 minut a druhému soupeři dokonce méně než 4 minuty !! Fanda se mne ptal, jakou disciplínu to mladíci na 1.šachovnici vlastně hrají. Časovku oba zvládli bez újmy na zdraví i pozici, i když Láďův soupeř asi dvakrát učinil tah 4 sekundy před pádem praporku (za každý tah se samozřejmě hráči přidávalo 30 sekund). Láďa se většinou pohyboval kolem necelých 2 minut, jen několikrát se dostal na úroveň 30 sekund.

Po první časové kontrole dospěla partie i k druhé časové kontrole. Láďa Nagy se snažil utahovat šroubky, ale jeho soupeř hrál vynalézavě a tak se nakonec dohodli na dělbě bodů. Poslední dohrával Eda Nejdl. Ten se snažil uplatnit svého pěšce více. Jeho soupeř ho zablokoval svým králem a snažil se o aktivní hru věží v Edově táboře. Edovi se podařilo tuto věž omezit v pohybu a posléze i králem odchytit. Jeho soupeř pak partii vzdal. Zápas jsme nakonec vyhráli nečekaně vysoko QCC České Budějovice B – ŠK Český Krumlov 7:1.

 

1d7k_001.JPG1d7k_002.JPG1d7k_003.JPG1d7k_004.JPG1d7k_005.JPG1d7k_006.JPG1d7k_007.JPG1d7k_008.JPG1d7k_009.JPG1d7k_010.JPG1d7k_011.JPG1d7k_012.JPG1d7k_013.JPG1d7k_014.JPG1d7k_015.JPG1d7k_016.JPG1d7k_017.JPG1d7k_018.JPG1d7k_019.JPG1d7k_020.JPG