Divizní sumář

Extrémní vytížení v únoru a následující vzniklá situace kolem koronaviru kovid-19 způsobily, že jsem se dostal k napsání komentářů o našich akcích až nyní. V tomto článku se budu věnovat všem zápasům, které jsme odehráli v zbývající části února a v březnu ve všech divizích, až do ukončení soutěží.

 

 

Vzhledem k tomu, že od utkání uběhlo hodně času, budou mé komentáře velice stručné.

1.divize
V neděli 16.února jsme přivítali v 8.kole soupeře z Bechyně. Protože jsme museli třemi hráči vypomoci našemu A-týmu v 1.lize a Láďa hrál turnaj v Praze, byli jsme dost oslabeni a favoritem utkání byl náš soupeř. Přesto jsme nebyli bez šancí. Výborně si vedl Sebík Placer na 1.šachovnici, který nekompromisně potrestal taktické přehlédnutí soupeře a vyhrál v miniaturce. Svoji sílu potvrdil Zdeněk Chval st., který také vyhrál. Prohrál Matěj Kaňka, nezaznamenal jsem ale jak.

Já jsem hrál hodně náročnou partii, nakonec se mi podařilo dosáhnout převahy, ale nezvolil jsem nejlepší pokračování. Sice jsem ho viděl, a dokonce dlouho propočítával. Bylo to ale „o ústa“, protože jsem při něm dostával vidličku pěšcem na dámu a věž. Vzniklá pozice se mi nelíbila, a tak jsem se ke své škodě touto cestou nevydal. Tím jsem musel přenechat iniciativu svému soupeři a nakonec jsem v časové tísni v 39.tahu prohodil tahy a místo šance hrát na výhru jsem umožnil soupeři vyměnit dámy a přejít do jasně vyhrané koncovky.

Protože jsem byl doslova přikován ke své partii, tak jsem kromě výsledků nesledoval okolní partie. Svým zkušenějším soupeřům podlehli Zdeněk Chval ml. a Daniela Nagyová. Remízoval Jirka Punčochář. Výborný výkon předvedla Beáta Havelková, která dokázala svého zkušenějšího soupeře porazit. Stav zápasu byl 3½:3½ a vše záleželo na mně.

Mně dostal soupeř do zugzwangu (nevýhody tahu), proto jsem chtěl partii vzdát, ale protože byl stav zápasu takový, jaký byl, rozhodl jsem se to ještě zkusit. Soupeř mi dal jistou šanci, protože vyměnil jezdce, a tím vznikla věžová koncovka. Tu měl sice také zjevně lepší, ale i mně se naskýtaly určité možnosti. „Věžovku“ jsme nehráli přesně ani jeden, avšak já jsem bohužel nedokázal využít šance, které se mi během dohrávání nabídly. Nakonec jsem partii vzdal po šesti hodinách hry v 104.tahu. Zápas jsme těsně prohrály QCC České Budějovice B – Šachový spolek Mild Bivoj Bechyně 3½:4½. Náplastí nám mohlo být, že náš A-tým v 1.lize s do té doby vedoucím týmem neprohrál.

V neděli 1.března jsme se vydali do Písku k zápasu 9.kola. Šlo o mimořádně důležité utkání, protože náš soupeř byl na sestupové pozici, a proto se dalo čekat, že postaví do zápasu to nejsilnější, co má na soupisce k dispozici. To se také stalo. Zápas se pro nás začal vyvíjet příznivě, protože Zdeněk st. soupeře přehrával a stál jasně lépe.

I já jsem soupeře v zahájení přehrál, měl jsem dva pěšce více a zjevně vyhranou partii. Dost mně to překvapilo, protože jsem měl za sebou pořádání krajského kola Přeboru škol, pak týdenního turnaje Open QCC ČB a v sobotu jsem hrál ještě v 2.divizi. Tedy minimálně 3 týdny v nepřetržitém zápřahu bez jediného dne odpočinku. Náhradu za sebe jsem pro takto důležitý zápas nesehnal, takže jsem musel nastoupit.

První dohrál Sebík Placer, jehož partie dospěla po výměnách do remízového přístavu. Bohužel prohrál Zdeněk Chval st., který v strategicky vyhrané pozici přehlédl mat. Výborně si vedl na 1.šachovnici Láďa Nagy, který vyhrál. Po vyrovnané partii remízoval Jirka Olejníček. Následně jsem zaperlil já, když jsem přehlédl vazbu a při hromadných výměnách, kterými jsem chtěl zjednodušit pozici do vyhrané koncovky jsem ztratil figuru. Průběh partie se tak otočil a začal jsem bojovat o remízu. Bohužel jsem neuspěl a partii nakonec prohrál.

Remízoval Zdeněk Chval ml., když přehlédl mezitah, po kterém by dostal velice nadějnou koncovku. Remízoval také Eda Nejdl, který agresivně tlačil svého soupeře, avšak ten se nedal a v jednu chvíli mohl dokonce přejít do vyhrané pěšcové koncovky. Jako poslední dohrával Jirka Punčochář, který měl v koncovce sice figuru méně, avšak proti soupeřovu jezdci měl čtyři pěšce a nekompromisně jimi postupoval kupředu. Jeho soupeři nakonec nezbylo nic jiného, než kapitulovat. Konečný výsledek byl smírný ŠACHklub Písek B – QCC České Budějovice B 4:4. Škoda, dobře rozehraný zápas jsme nedotáhli do vítězného konce. Dvě kola před konce jsme na 8.místě z 12.týmů.

2.divize
V sobotu 29.února dohrávaly naše týmy přeložené zápasy nadstavbové části 2.divize. C-tým se snažil udržet si 1.místo a tím i prakticky zajistit postup do 1.divize. Celý zápas byl v naší režii. Shodně vyhráli Zdeněk Chval st. a Zdeněk Chval ml., nejrychlejší výhru si ale připsal Eda Nejdl. Já jsem byl z předchozích dní poněkud unaven, tak jsem se soustředil jen na svojí partii a věřil síle týmu. Ve střední hře jsem získal pěšce, ale pak jsem soupeře podcenil a dostal jsem se do problémů. Ve chvíli, kdy jsem neodvratně ztrácel kvalitu mi soupeř, který byl v časové tísni, opakovaně nabídl remízu, tak jsem jí pro jistotu přijal a tím bylo jisté, že zápas vyhrajeme.

Předtím již remízoval pan Pavel Olšan, kterému soupeř obětoval věž za vidinou útoku. Partie skončila nakonec remízou věčným šachem. Remízoval i Adam Pavlíček. Dohrávali již jen Sebík a Láďa. Sebíkovi Placerovi se tentokrát nepodařilo dobře rozehrát partii, prohrával o dva pěšce a stál na prohru. Sympatické bylo, že to nezabalil a snažil se aktivní hrou otevřít h-sloupec na soupeřova krále. Jeho soupeř to někde podcenil, protože Sebíkovi jeho záměr vyšel, soupeře stísnil a získal kvalitu. Během pár tahů se dostal přesnou hrou do vyhrané pozice.

Poté se Sebík bohužel unáhlil, obětoval kvalitu zpět a přešel do pěšcové koncovky. Ta byla bohužel remízová, protože soupeřův král byl ve čtverci jeho volného a-pěšce a Sebíkův král musel naopak hlídat krytého volného pěšce soupeře. Proto se museli soupeři dohodnout na remíze. Přitom stačilo, aby Sebík nejdříve postoupil svým volným a-pěšce dopředu a až pak soupeři vrátit kvalitu a soupeř by již neměl žádnou šanci partii zachránit.

Poslední dohrával Láďa Nagy, který měl poziční převahu a pěšce více v koncovce lehkých figur a věže. Láďa přesnou a trpělivou hrou zvyšoval svojí převahu, až i urputně bojující soupeř musel uznat svojí porážku. Výhrou QCC České Budějovice C – Slovan Jindřichův Hradec B 6:2 jsme potvrdili naše postavení v čele tabulky. Dvě kola před koncem soutěže máme 3 body náskok pře 2.týmem a 5.bodů před 3.týmem, přičemž do 1.divize postupují první dva týmy.

Velice důležitý zápas hrál i náš D-tým ve skupině o udržení v soutěži. Jel k velice těžkému zápasu do Tábora, navíc oslaben o lídra týmu. Soupeř nastoupil ve velmi silné sestavě, na prvních šesti šachovnicích měl výraznou převahu jak v ratingu, tak ve zkušenostech. Náš tým byl na tom lépe na posledních dvou šachovnicích. Naši mladí se ukázali v tomto zápase ve výborném světle. Dlouho se držel na 1.šachovnici Kája Švejda, bohužel nezvládl koncovku a partii prohrál. Škoda, až do koncovky hrál s velice těžkým soupeřem vyrovnanou partii.

Velkou pochvalu zaslouží Daniela Nagyová, která se sice na 2.šachovnici dostala do problémů, ale odvážnou hrou pořád udržovala napětí v partii a ta nakonec skončila remízou opakováním tahů. Nejpřekvapivější výsledek se zrodil na 3.šachovnici. Zpočátku probíhala partie dle předpokladů. David Smola trochu neopatrně udělal rošádu na špatnou stranu a dostal se pod těžký útok. Ztratil kvalitu a nakonec i figuru. David je ale „držák“ a dokud je šance bojuje. Jeho soupeř pod dojmem, že je partie rozhodnutá přestal být ostražitý a dostal se do problémů. Pokusil se to vyřešit vrácením materiálu, ale přesto dostal od Davida mat. Na prvních třech deskách remíza, to jsme opravdu nečekali.

Na dalších dvou šachovnicích se potvrdily papírové předpoklady, Beáta Havelková ani Laura Čermáková na své soupeře nestačily. Obě dívky ale bojovaly především Beáta měla šance na remízu až do koncovky, její soupeř si ale možnosti věčného šachu ohlídal. Jan Smola se inspiroval svým bráchou Davidem. Získal figuru, ustál tlak soupeře a zaslouženě vyhrál. A protože na posledních dvou šachovnicích pan Ladislav Nagy a pan Stanislav Havelka prokázali, že jsou užiteční nejen jako řidiči a doprovody dětí a uplatnili svojí šachovou sílu i jako dodavatelů bodů, zrodilo se překvapivé, ale zasloužené vítězství našeho týmu Sokol Tábor C – QCC České Budějovice D 3½:4½. Tým tak učinil rázný krok ke své záchraně v soutěži. Parádní výkony.

3.divize
V sobotu 15.února se hrálo 9.kolo 3.divize, kde startují naše čtyři týmy. Ty jsme postavili do soutěže, aby si zahrálo co nejvíce dětí, protože jen přes odehrání co nejvíce vážných partií vede cesta k výkonnostnímu růstu (a samozřejmě jejich rozebrání s trenérem a pravidelnou prací doma). Bohužel tento model se nám v tomto ročníku neosvědčil. V době jarních prázdnin totiž odjíždí rodiny s dětmi pryč a když se to skombinuje s chřipkovou epidemií, máme zde najednou velké problémy dát k zápasu sestavu dohromady. Situaci navíc komplikují sourozenecké dvojice, protože výpadky jsou pak dvojnásobné.

Situaci také hodně komplikuje herní systém soutěže, kdy se hraje na 11 kol, takže nejsou prakticky žádné volné termíny pro odložené zápasy. Na to budeme muset reagovat v příští sezóně, kdy budeme muset dát na soupisku maximální počet hráčů a postavit méně týmů (v době epidemií a prázdnin nám to ale nebude moc platné, protože na prázdniny jezdí skoro všichni a v době chřipkové epidemie je z 24 dětí ve třídě často jen 8 a to se promítá následně i do kroužků).

Náš G-tým nastoupil jen ve třech, a to ještě díky obětavosti pana Havelky. Beáta Havelková remízovala, Vítek Předota prohrál a pan Stanislav Havelka vyhrál, konečný výsledek po dvou kontumacích byl tedy QCC České Budějovice G – DDM Písek DM 1½:3½. F-tým odjížděl do Kaplice také značně oslaben jen o čtyřech, a naši benjamínci na své soupeře nestačili, prohráli Matěj Schöberl, Jakub William Bruce, Nazar Dumyshynets i Adam Bedřich Svítil. Výsledek byl jednoznačný: Spartak Kaplice B – QCC České Budějovice F 5:0.

E-tým jel k těžkému zápasu do Prachatic. Ve výborném světle se ukázal na 1.šachovnici Alexander Gregor, který po 2,5 hodinách dokázal vyválčit remízu. Dvě hodiny bojoval pan Pavel Břešťák, ale dle vlastních slov spáchal postupně tři chyby a proto prohrál. Dlouho soupeři vzdoroval Martin Hanzal, ale i ten po 1,5 hodině prohrál. Hodinu trvaly partie Adama Plecera a Pavlíka Břešťáka. Přitom Pavlík svého soupeře přehrál, vedl o věž a jezdce, avšak přehlédl mat. Výsledek zápasu: Tatran Prachatice B – QCC České Budějovice E 4½:½. Náš H-tým byl na tom tak špatně, že jsme museli požádat o přeložení zápasu.

V sobotu 7.března se hrálo předposlední 10.kolo. V klubovém derby se střetly dva naše týmy a štěstí přálo vždy zkušenějšímu borci. Barevně odliším domácí a hostující hráče. Alexandr Gregor remízoval s Matyášem Melkesem. Jejich remíza se mi zdála trochu předčasná. Pavlík Břešťák prohrál s Hugem Tůmou, který uplatnil své značně větší zkušenosti. Zkušenější uspěli i v dalších soubojích. Adam Labik přetlačil Vojtu Scheichla, Adam Plecer Šimona Vrzala a pan Pavel Břešťák Violetku Melkesovou. Konečný výsledek byl QCC České Budějovice E – QCC České Budějovice G 3½:1½.

F-tým měl zkušené soupeře a nestačil na ně. David Smola, Jan Smola, Petr Pešek, Jakub William Bruce i Nazar Dymyshynets prohráli. Avšak David, Honza i Petr své soupeře několik hodin trápili a jejich výkony se mi líbily. Jednoznačný výsledek QCC České Budějovice F – Sokol Čkyně 0:5 tak nevypovídá průběhu zápasu. O posledním zápasu toho moc nevím, ale i zde tahali za delší konec zkušenější. Za náš tým vyhráli Karel Švejda a pan Pavel Olšan, a to porážku neodvrátilo. Zápas skončil QCC České Budějovice H – DDM Písek DM 2:3.

Hned 12.března rozhodl VV JčŠS o ukončení divizí, což museli všichni rozumní přivítat. Zároveň se ale unáhlil a rozhodl o tom, že se nebude postupovat ani sestupovat, tedy bude se anulovat celá soutěž. Jeden problém je ten, že to nekonzultovali s kluby, jak je to v běžné jiných sportech. S rozhodnutím o sestupech a postupech nebyl žádný důvod pospíchat, protože s koronavirem nijak nesouvisejí. Další ročník startuje až v říjnu, takže bylo dostatek času optat se klubů a na základě jejich reakcí rozhodnout.

Druhý problém rozhodnutí o sestupech a postupech je, že je neplatné, protože odporuje Stanovám ŠSČR. VV JčŠS má 5 členů, hlasovalo se per rollam a hlasování se zúčastnili 4 členové VV, přičemž dva z nich byli v konfliktu zájmu, tudíž neměli hlasovat. Při hlasování podle Stanov ŠSČR je usnesení přijato, jestliže pro něj hlasuje nadpoloviční většina příslušného orgánu. A 2 z 5 není určitě nadpoloviční většina. Nejde o to, jestli se bude postupovat a sestupovat, nebo ne, ale rozhodnutí by mělo proběhnout legálně a měly by mít možnost se k tomu vyjádřit všechny kluby, co hrají divize.

 

D_001.jpgD_002.jpgD_003.jpgD_004.jpgD_005.jpgD_006.jpgD_007.jpgD_008.jpgD_009.jpgD_010.jpgD_011.jpgD_012.jpgD_013.jpgD_014.jpgD_015.jpgD_016.jpgD_017.jpgD_018.jpgD_019.jpgD_020.jpgD_021.jpgD_022.jpgD_023.jpgD_024.jpgD_025.jpgD_026.jpgD_027.jpgD_028.jpgD_029.jpgD_030.jpgD_031.jpgD_032.jpgD_033.jpgD_034.jpgD_035.jpgD_036.jpgD_037.jpgD_038.jpgD_039.jpgD_040.jpgD_041.jpgD_042.jpgD_043.jpgD_044.jpgD_045.jpgD_046.jpgD_047.jpgD_048.jpgD_049.jpgD_050.jpgD_051.jpgD_052.jpgD_053.jpg