Urputný boj v 1.divizi.

V neděli 10.října odstartovaly krajské soutěže družstev dospělých hned tou nejvyšší, tedy 1.divizí. A aby toho nebylo málo, vyfasovali jsme jednoho z horkých kandidátů postupu do ligy, ŠA VŠTE ČB. Proto jsme očekávali, že soupeř nastoupí se všemi svými esy, a to se také potvrdilo.

 

 

 

Kam budou sahat naše ambice uvidíme po uplynutí poloviny soutěže. U nás bude záležet na tom, v jakých sestavách budeme nastupovat k zápasům. Hráli jsme poprvé v naší nové klubovně v Nerudově 2a.

Obavy z výsledku se začaly naplňovat hned od počátku. Na prvních dvou deskách se naši mladíci překvapivě drželi. Sebík Placer stál s FM Havlíkem pasivněji, když jeho soupeř měl aktivitu na dámském křídle. Pozice Zdeňka Chvala ml. s FM Novotným mi připadala vyrovnaná. Pozice Edy Nejdla se mi nelíbila. Jeho soupeř odskočil z hlavní diagonály jezdcem a neviděl jsem, jak si pokryje pěšce na „b2“, který mu držel pozici na dámském křídle. FM Petr Šimek stál opticky pasivněji což v sicilské bývá obvyklé, neměl ale žádnou slabinu. Pavel Hess stál podle mne aktivněji. Zato Zdeněk Chval st. měl pozici opticky na ručník. Hrála se sicilská s králi na opačných stranách, jeho soupeř měl pěšce na královském křídle již na 5.řadě a výraznou prostorovou převahu. Tak už to ale v sicilce chodí a kdo se bojí, nesmí do lesa.

Michail Kroo stál dobře a iniciativa byla na jeho straně. Marek Svoboda ztratil figuru a neviděl jsem žádnou kompenzaci. Mé postřehy jsou samozřejmě „z rychlíku“, protože jsem při zápase vyúčtovával dotace, takže jsem jen sem tam koukl na šachovnice, co se tam děje.

Nejdříve prohrál Eda Nejdl, který ve ztracené pozici dostal vidle. Hned po něm i Marek Svoboda, jehož soupeř neměl problém s realizací materiální výhody. Jako třetí prohrál Zdeněk Chval ml., který hrál dobrou partii. Jeho soupeř si počínal racionálně, nic si nekomplikoval a převedl postupně partii do koncovky. Nakonec vznikla vyhraná pěšcová koncovka pro soupeře, ve které soupeř Zdeňka zkušeně vytempoval.

Takže prohráváme 0:3. Sebík nestál moc dobře, jeho soupeř rozbil pěšcový kryt před jeho králem a tak jsem tu pozici raději moc nezkoumal. Na pohled bídně stál stále Zdněk st., avšak nějakou rychlou a razantní výhru soupeře jsem tam neviděl. Petrova pozice mi připadala rovná. Pavel měl iniciativu a stál lépe. První zavěsil Michail Kroo, který dal soupeři v lepší pozici mat.

Pak skončila partie na 1.šachovnici, kde k mému velkému překvapení Sebík Placer porazil FM Havlíka. Dle komentáře obou aktérů se Sebíkův soupeř ulakotil a vzal nevhodného pěšce, což dalo Sebíkovi prostor pro protihru. FM Havlík měl pak možnost využít několikrát věčný šach, ale chtěl více a přepjal strunu. Toho dokázal Sebík Placer využít k zisku bodu. Scénář, který zažil ve své kariéře asi každý šachista.

Mezitím došlo i k obratu v partii Zdeňka Chvala st., který ustál tlak soupeře a využil jeho špatného odhadu. Vyměnil dámu za dvě věže a vznikla koncovka, kde měl jeho soupeř dámu a Zdeněk věž a dvojici střelců. Tato koncovka byla jednoznačně lepší pro Zdeňka a partie záhy skončila. Stav se tedy změnil na 3:3 a hrály se poslední dvě partie.

Petr někde prohospodařil výhodu a hrál věžovou koncovku s pěšcem méně. Jeho soupeř měl 4 pěšce a Petr 3 pěšce. Pavel vyměnil dámy a měl koncovku věže a střelce proti věži a jezdci s pěšcem více (4 pěšci proti 3). Petrovi šance na remízu rostly každou výměnou dvojice pěšců. Nakonec došlo na koncovku věž a pěšec proti věži. Petr Šimek postavil Philidorovu obranu 6.řady a remíza byla na světě.

Poslední dohrával Pavel Hess. Ten to měl těžké. Potřebovali jsme vyhrát, měl pěšce více, ale jeho soupeř postavil pevnost a Pavla stálo hodně času něco vymyslet. Když měl na hodinách méně než minutu, tak raději nabídl remízu, protože nic rozumného nešlo vymyslet, a tak by partie skončila opakováním tahů. Nakonec po urputném boji QCC České Budějovice B – ŠA VŠTE ČB 4:4.

 

 

1d1_001.jpg1d1_002.jpg1d1_003.jpg1d1_004.jpg1d1_005.jpg1d1_006.jpg1d1_007.jpg1d1_008.jpg


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK