První výhra v 1.divizi

V neděli 31.října pokračovala 1.divize 2.kolem. Jeli jsme do Písku k zápasu s novým klubem Chess club Písek C, který vznikl spojením klubů DDM Písek a ŠACHklub Písek. Utkání se hrálo v krásném prostředí lázní Vráž u Písku. Domácí navíc připravili možnost občerstvení, což se také hned tak nevidí.

 

 

 

Pro náš tým nebylo jednoduché dát dohromady sestavu. V pátek 22.října jsem odjížděl na Mistrovství Čech mládeže, a proto jsem musel dát sestavu dohromady týden před utkáním. V sobotu 30.října jsme se vraceli z Krkonoš z Mistrovství Čech a Eda mi odpoledne volal, že má zdravotní problémy a nebude moci nastoupit. Když jsem dorazil domů po 19 hodině, tak jsem se snažil marně sehnat osmého do týmu. S Edou jsme se nakonec domluvili ve 22 hodin, že mi ráno zavolá, jak na tom je.

Ráno Eda volal, že pojede, abychom nejeli o sedmi. Ráno před zápasem se musel otestovat ještě Zdeněk ml., protože na druhou dávku očkování jde až teď (kvůli účasti na Mistrovství Čech ji odložil). Nakonec nás bylo tedy osm.

Já jsem byl po Mistrovství Čech hodně unaven a chtělo se mi pořád spát. Proto jsem se rozhodl, že dokud nedohraji partii, nebudu se zajímat o další partie. Můj mladý soupeř zvolil urychleného draka, ale když místo d7-d5 zahrál a7-a6 byl to pro mne signál, že se v tomto zahájení moc neorientuje. Proto jsem místo malé rošády zvolil velkou rošádu s tím, že vyostřím hru. Můj soupeř se zaměřil na zisk figury a po e7-e5, kde si myslel, že má figuru ho evidentně zaskočila klasická oběť jezdce na „f5“. Od této chvíle se hrálo na jedinou branku a jako první jsem dohrál, když soupeř vzdal v beznadějné pozici. Paradoxní na této partii bylo to, že v urychleném drakovi zůstal černý d-pěšec na poli „d7“.

Dobře se vyvíjela partie u Sebíka, který měl pěšce více a hrála se čtyřvěžová koncovka s jezdci. Aktivně stáli Eda a Adam. Rovnou pozici měli oba Zdeňkové, Jirka i Pavel. U Zdeňka st. měl iniciativu jeho soupeř, ale Zdeněk jako vždy zarputile bránil. Další po mně dohrál Zdeněk Chval ml., který remízoval. Na šachovnici byla koncovka černopolný střelec a jezdec na obou stranách s blokovanými pěšci. Další remízu přidal Jirka Olejníček, kde vznikla věžová koncovka se třemi spojenými pěšci na královském křídle na obou stranách, tedy totální rovina. Do třetice remízoval Zdeněk Chval st., který musel přistoupit na opakování tahů, jinak by díky aktivní věži soupeře na 7.řadě směřoval do značně horší koncovky.

Soupeřovu obranu se podařilo prolomit Adamovi Pavlíčkovi, který pronikl svými věžemi do tábora soupeře. Poté vyměnil všechny figury a vznikla koncovka, kde měl jeho soupeř pouze krále a pěšce a Adam krytého volného pěšce a střelce navíc a jeho soupeř rezignoval. Svojí výhodu stupňoval také Sebík, který vyměnil všechny věže a vznikla jezdcová koncovka s pěšcem více. Sebík Placer měl aktivního krále a jeho soupeř partii vzdal, když Sebík získal na dámském křídle druhého pěšce a měl tak dva volné spojené pěšce více.

Zápas byl tedy rozhodnut, vedli jsme 4½:1½, a protože jsem velmi toužil se konečně vyspat, vyrazili jsme jedním autem k domovu. Dohrávaly se ještě dvě partie. Eda Nejdl přetavil svojí aktivní hru v zisk figury, soupeř měl ale kompenzaci ve třech pěšcích. Pavel Olšan měl o kvalitu více v uzavřené pozici, měl ale horší čas. Oba naši borci nakonec své partie bohužel prohráli. Eda podlehl své únavě a ve vyhrané koncovce udělal podle jeho slov tři hrubé chyby po sobě. Škoda, když se tak pro tým obětoval. Pavel Olšan nakonec v lepší pozici překročil čas. Je to trochu i má chyba, protože za rozhodnutého stavu jsem mu měl říci, že může nabídnout remízu. Konečný výsledek proto příliš neodpovídá průběhu zápasu a je pro domácí milosrdnější: Chess club Písek C – QCC České Budějovice B 3½:4½.

1d2_001.jpg1d2_002.jpg1d2_003.jpg1d2_004.jpg1d2_005.jpg1d2_006.jpg1d2_007.jpg1d2_008.jpg1d2_009.jpg1d2_010.jpg1d2_011.jpg1d2_012.jpg1d2_013.jpg1d2_014.jpg1d2_015.jpg1d2_016.jpg1d2_017.jpg1d2_018.jpg1d2_019.jpg1d2_020.jpg1d2_021.jpg1d2_022.jpg

 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK