Divizní šachování

Tento víkend byl opět ve znamení šachových klání. Náš E-tým dohrával v sobotu 20.11. první kolo s Prachaticemi v 3.divizi. Náš D-tým nastoupil v neděli 21.11. k 3.kolu 2.divize proti doposud stoprocentnímu týmu Slávie JU České Budějovice.

 

 

 

Nejdříve se budu věnovat sobotní dohrávce 3.divize. Soupeři z Prachatic přijeli pouze ve třech, takže bylo jasné, že hned v úvodu povedeme 2:0. Nastala ale nečekaná komplikace, když vyšlo najevo, že kapitán našeho týmu si zapomněl doma klíče od skříňky s šachovým materiálem. Protože jsem věděl, že mám doma jedny klíče v záloze, tak jsme dojeli k nám domů, kde jsem pobral všechny klíče a vrátili jsme se do gymnázia.

Zde nastalo další překvapení, když žádný z klíčů, které jsem dovezl, do zámku ve skříňce nepasoval. Proto se náš kapitán vydal domů (do Ševětína !) pro zapomenutý klíč. My jsme mezitím připravili lavice pro šachovnice. A nyní přišlo to nejlepší. Těsně před tím, než se kapitán našeho týmu vrátil se správným klíčem jsem si vzpomněl, že jsem si před několika dny dal klíče, které jsem považoval, že jsou od šachové skříňky ke svému fotoaparátu pro případ, že by ho některý z našich kapitánů zapomněl doma.

A klíč byl na světě a mohli jsme připravit šachy ke hře. Utkání tak začalo skoro o 50 minut později, proto jsem musel našim hráčům 50 minut odečíst, takže hráli s tempem 40 minut na 40 tahů. Samozřejmě s přídavkem 30 sekund za každý tah a případnými 30 minutami do konce partie. Na 1.šachovnici nastoupil Honzík Smola, jehož šance jsem viděl černě. Měl silného, zkušeného soupeře a velký časový handicap, a to se muselo zákonitě projevit. Honzík měl nakonec na posledních 20 tahů 5 minut a partii prohrál. Na 2.šachovnici nastoupil Matěj Bajgar, který na svého soupeře také nestačil. Naštěstí si dobře vedl na 3.šachovnici Pavlík Břešťák. Jeho soupeř mu na začátku partie věnoval centrálního pěšce a pak měnil figurky, což vedlo k vyhrané koncovce Pavlíka. Ten odmítl výměnu pěšců na 5.řadě, svého pěšce přetáhl na 6.řadu a tento volný pěšec partii rozhodl. Konečný výsledek QCC České Budějovice E – ŠO TJ Tatran Prachatice B 3:2.

V neděli 21.11. jsme hráli doma s týmem Slávie JU České Budějovice 3.kolo v 2.divizi. Náš soupeř nastoupil v dost oslabené sestavě, i nám chyběli dva klíčoví hráči, ale i tak papírové předpoklady hovořily pro nás. Zápas začal překvapivě, když Zdeňkovi Chvalovi ml. nabídl jeho soupeř na začátku remízu a když Zdeněk, který si chtěl zahrát odmítl, tak partii vzdal. Důvod nám nebyl sdělen.

Mně překvapil můj soupeř již v 2.tahu, a protože jsem dohrával jako poslední, tak jsem toho o zápase opět moc nepochytil. Eda Nejdl na 2.šachovnici remízoval. Stejně tak si vedl David Smola na 3.šachovnici se zkušenějším soupeřem. Vedle mne hrál Michail Kroo a zaznamenal jsem jen, že přišel o kvalitu a koncovku věže proti jezdci s pěšcem na obou stranách neustál. Na 6.šachovnici připsal na náš účet bod Adam Pavlíček. Bohužel za kratší konec jsme tahali v partiích na 7. i 8.šachovnici, kde prohráli Marek Svoboda i Pavel Olšan. Nevím ale jak.

Poslední jsem dohrával já za stavu 3:4. Musel jsem tedy vyhrát. V partii jsem se snažil hrát aktivně, díky pěšci na „c3“ jsem trochu trápil soupeře. V 31. tahu přišlo 31. … Sxe5. Soupeř reagoval 32.Se3 a hrálo se dále.

Hned po tahu začal soupeř lamentovat, že měl oběť střelce přijmout, ale myslím, že varianta 32.fxe5? Vb2 33.Dxb2 Dxe5+ s dalším 34. … cxb2 by mu radost neudělala. Pěšec „c3“ byl nakonec po výměně těžkých figur strůjcem mého vítězství. Závěr byl proto smírný QCC České Budějovice D – Slávie JU České Budějovice 4:4.

2d3_001.jpg2d3_002.jpg2d3_003.jpg2d3_004.jpg2d3_005.jpg2d3_006.jpg2d3_007.jpg2d3_008.jpg2d3_009.jpg2d3_010.jpg2d3_011.jpg2d3_012.jpg2d3_013.jpg2d3_014.jpg


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK