Matyáš Hosnedl mistrem Čech !!

Další veliký individuální úspěch po výkonech Ládíka Nagye na Mistrovství Evropské Unie. Po titulech mistrů ČR v Přeboru školních družstev jsme dosáhli zásluhou Matyáše Hosnedla na první mistrovský titul i mezi jednotlivci. Matyáš Hosnedl se stal mistrem Čech chlapců do 10 let. Matyáš tak prokázal svoji šachovou kvalitu a byl odměněn za svoji píli. Mistrovství Čech se konalo o tomto víkendu v Hrdoňově na Lipně v kategoriích HD8 a HD10.

Naše výprava čítala bez doprovodu celkem 7 účastníků. Naší největší nadějí byl samozřejmě Matyáš Hosnedl, který byl mezi 64 startujícími nasazen díky svému ratingu jako číslo 2. To bylo na jednu stranu dobré, protože to mohlo vyvolávat respekt u soupeřů, na druhou stranu to mohlo vzbuzovat neoprávněná očekávání. Je známo, že rating u mladších věkových kategorií nevypovídá nic o jejich aktuální výkonnosti. Často je hráč bez ratingu silnějším soupeřem, než hráč s ratingem. Proto jsme se rozhodli přistupovat k turnaji tak, že budeme hrát to, na co máme, a ono se pak ukáže.

1.kole narazil Matyáš na Vítka Kotála ze Strakonic a získal první vítězství. Ve 2.kole Matyáš remizoval s hochem z Mladé Boleslavi, který si pak v turnaji počínal dobře. Na závěr prvního dne ve 3.kole porazil soupeře z Kadaně. V sobotu narazil hned v prvním kole, celkově ve 4.kole na Petra Lachouta z Tábora, který měl do té doby 100% bodů. Matyáš Petra přehrál a koncovku se 3 pěšci více bez potíží vyhrál. V dalším 5. kole již přišel těžší soupeř, další „elista“ a 3.nasazený hráč ze známé šachové líhně z Poličky. V partii se hrálo zavřené zahájení a oba soupeři si v zavřené pozici nevěděli rady. Oba se dopustili několika nepřesností a z této situace se dostali tak, že se dohodli na remíze, i když trochu předčasné.

V dalším 6.kole potkal Matyáš soupeře, který na nedávném MČ HD12 obdržel divokou kartu. To se mu ale stalo osudným, protože díky tomu jsme zjistili, co hraje a připravili jsme v zahájení překvapení, které vyšlo. Soupeř zareagoval nepřesně, Matyáš získal silný pěšcový střed a náskok ve vývinu. Tyto výhody pak dokázal přesnou hrou přetavit ve vítězný bod. V posledním sobotním, tedy 7.kole nastal první klíčový moment. Matyáš narazil na 1.nasazeného hráče, který doposud vše vyhrál a navíc černými barvami. Průběh partie byl velice překvapivý. Vyšlo nám zahájení a soupeř v něm přehlédl taktický obrat ve středu šachovnice plné figur vedoucí nakonec k zisku figury. Při kombinaci došlo k hromadné výměně figur a partie proto rychle skončila. Nečekaně rychlé a snadné vítězství nad největším favoritem. Toto vítězství ale nepřišlo jen tak, zčista jasna. Matyáš před tímto turnajem absolvoval MČ HD12, kde mohl jako krajský přeborník v H10 startovat a tam se postupně rozehrál. Navíc týden před mistrovstvím dostali naši žáci k řešení 100 diagramů na taktiku a Matyáš je jako jediný zvládl všechny řešit. Byl tedy řádně připraven, a proto neměl na rozdíl od svých soupeřů problémy s hledáním taktických motivů. Poctivá příprava se prostě vyplatila.

Matyáš se tak dostal do čela turnaje a teď bylo třeba nezaváhat. V prvním nedělním, tedy předposledním 8.kole měl Matyáš soupeře z Prahy, který měl před ním respekt a hrál v zahájení pasivněji. Matyáš toho využil tak, že vytvořil soupeři izolovaného dvojpěšce a přešel do jezdcové koncovky. V té se mu podařilo získat pěšce a mohl usilovat o výhru, ale nepostupoval optimálně a umožnil soupeři remízovat. Všechny partie na prvních 7 šachovnicích skončily nakonec remízami a tak se na celkovém pořadí v čele turnaje nic nezměnilo. Rozhodnou tedy mělo poslední 9.kolo. Vzhledem k tomu, že největší Matyášův konkurent měl „hratelnou“ soupeřku, potřeboval Matyáš vyhrát, remíza mu zajišťovala 2.místo a porážka 3.místo. Matyáš v zahájení trochu improvizoval, vyšel z něho ale celkem dobře. Ve střední hře se ale pustil do zápletky, která ho měla stát figuru, jeho soupeř to ale nespočítal.

Stalo se 21.dxe5 ?? (21.d5) Jxe5?? 22.Dc2 ..., ale po 21. ... Vxd3 22.exf6 Vexe3 by se bílý divil

Nakonec z toho vznikla remízová věžová koncovka, kde obě strany měly po věži a 3 spojených pěšcích na královském křídle. Matyášův soupeř ale neprozřetelně vyměnil věže. Pak prokázal základní neznalost pěšcových koncovek, když se domníval, že když roztrhne Matyášovy pěšce a svým poběží do dámy, tak tím odláká Matyášova krále a jeho pěšce si svým králem pak dobere. Ke své škodě na rozdíl od Matyáše asi ještě neslyšel nic o tom, co je to samokrycí formace a tak si Matyáš došel pro jeho volného pěšce a pak se vrátil svým králem ke svým pěšců a vyhrál. Jeho největší konkurent podle očekávání také vyhrál, ale to na Matyášově prvenství již nic nezměnilo.

Matyáš v posledním kole v zatím ještě remízové věžové koncovce

Matyáš vyhrál díky své šachové vyspělosti, píli a zodpovědnému přístupu k turnaji. Za vzornou reprezentaci naší šachové školy mu moc děkujeme a věříme, že přijdou další úspěchy.

Ve stejném turnaji startovala i Martinka Šťastná. Martinka získala 4,5 bodu, tedy 50% a obsadila v turnaji 33.místo. Mezi dívkami skončila na 7.místě. První dvě partie se jí nevydařily, pak se ale zlepšila a začala bodovat. Škoda jen partie v 7.kole, kde nedokázala dotáhnout vyhranou partii do vítězného konce. Martince ještě chybí dost znalostí jak ze strategie tak i taktické dovednosti. Záleží jen na ní, zda bude mít zájem si je doplnit.

Soustředění Martinky při partii

V turnaji Mistrovství Čech HD8, tedy hochů a dívek do 8 let triumfoval Davídek Hák ze Sokola Tábor, čímž dovršil úspěch jihočeských barev. Z naší šachové školy v tomto turnaji startoval Davídek Bárta (ročník 2008 !!), který získal nakonec  také 4,5 bodu (50%), což je při prvním startu na takovémto turnaji výborné. Davídek je ještě velice nezkušený a tak nedokázal vyhrát i některé jasné pozice (věž a figura více), nebo nedokázal reklamovat, když jeho soupeř vracel tahy, když zjistil, že udělal chybu (ve 2.partii). Konečné 19.místo je hezké, ale zde nám zase nešlo tolik o pořadí jako o získávání zkušeností.

I Davídek se již dokáže plně zaujmout hrou

Se 4 body skončila na 22.místě Danielka Nagyová, mezi dívkami na 5.místě. I u Danielky šlo především o získávání herních zkušeností. Její herní projev se neustále zlepšuje, ale stále máme na čem pracovat. I Danielka nedotáhla do vítězného konce některé dobře rozehrané partie.

Danielka kromě své partie ještě hodně sleduje i to, co se děje kolem ní

Na mistrovství se hrál i Open turnaj, kde startovali i dospělí a naši další 3 svěřenci. Nejvíce šancí na dobré umístění měl Ládík Nagy, který byl 9.nasazený z 18 startujících. Ládík si přijel turnaj užít a jeho cílem bylo zahrát si s 1.nasazeným (Elo 2114). Ládík hrál na turnaji velice dobře a zdatně trápil silnější soupeře. Přesto se stále pohyboval mezi 4.-6. místem v turnaji.

Ládík pohroužený do hry

Nakonec se Ládíkovi jeho přání vyplnilo a s prvním nasazeným se střetl na 1.šachovnici v posledním kole, což svědčilo o jeho dobré pozici v turnaji. Ládík hrál se soupeřem vyrovnanou partii, až v blízkosti časové tísně kolem 40.tahu získal Ládíkův soupeř převahu a vyhrál. Ládík tak díky porážce v posledním kole skončil na 7.místě ale se svým vystoupením může být jen spokojen.

Poslední kolo. Nikde nikdo, jen Ládík na 1.šachovnici ještě vzdoruje

V Openu hrál i Petr Šťastný. Petr si hrál tak trochu na zbojníka, bohatým bral a chudým dával. Přeloženo: proti silným hráčům předváděl dobré výkony, naopak proti slabším hráčům několikrát „vybouchnul“.

Petr ŠTastný byl v dobré pohoděV turnaji se potkal se svým bratrem Zdeňkem a překvapivě prohrál.

Bratrské derby Petra se Zdeňkem jsme museli zaznamenat

Jeho bratr Zdeněk Šťastný je nevyzpytatelný. Někdy hraje dobře, jindy ne. U něj si člověk není nikdy jist. Hodně si také škodí unáhlenou hrou. Přitom je velice nadaný a kdyby chtěl, mohl by být velice dobrý.

Nevyzpytatelný Zděnda

Na závěr chci poděkovat za pohodu ve výpravě rodičům, kteří děti doprovázeli. Šlo opravdu o velice vydařený výjezd. Děti šachy bavily a i mimo byla dobrá atmosféra.

Celá výprava - rodiče a děti

Bohužel akce měla i své stinné stránky. V pokojích byla zima (radiátory byly neodvzdušněné, některá okna se dala těžko zavřít), většina dětí kašlala, někteří nejdou v pondělí do školy a asi to odmarodí. Oproti báječnému loňskému roku se neskutečně zhoršilo stravování (kromě snídaní). Je až neuvěřitelné, jak změna majitele může vést k tak radikálnímu zhoršení služeb. Byli jsme tak rádi, že je konečně tak významný turnaj na jihu Čech, že nemusíme jezdit zase daleko, ale do Hrdoňova bych se už vracel docela nerad.

Nejbližší akce

QCC Cup České Budějovice (23. září)

Tradiční turnaj v rapid šachu pro mládež, dospělé a unikátní turnaj pro doprovod s podmínkou, že se jedná po [...]

podrobnosti

Mládí CUP Tábor 2017 (28. září - 30. září)

Informace o turnaji včetně propozic naleznete zde

podrobnosti

3.divize 1.kolo (07. říjen)

Všechny týmy hrají doma (gymnázium Jírovcova od 10:00) : QCC ČB D - ŠACHklub Písek C; QCC ČB E - VŠTE ČB F; [...]